TopYacht: Williamstown Sailing Club - 16/03/2020 12:16:23 pm

RACE 16 [29/02/2020] Class Champion

Race 16 - 29 Feb 2020

Printed on : 16/03/2020 12:16:23 pm

505 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
505 DNC TWENTYONE 8922 Michael Lawrence Graeme Murphy     2.0   2 0.00

Explorer 16 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Explorer 16 1 SWALLOW 115 Sue Burke Tracie Burke 14:20:55 35:55 1.0   2 17.96
Explorer 16 2 EDNA MAY 127 Michael Lambiris Jon Gwinner 14:22:41 37:41 2.0   2 18.84
Explorer 16 DNC CAPTAIN PHASMA 10 Ric Lamont Guy Hansson     5.0   2 0.00
Explorer 16 DNC OLD SALT 53 Raymond Clinch       5.0   2 0.00

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Explorer16NoMotor 1 JAMES PEARL 9 Lois Hunt Catherine Dawson 14:20:58 35:58 1.0   2 17.98

Gibbo15 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Gibbo15 DNC ELISE W10 John Gibson Colin Bell     2.0 Frances Gibson 2 0.00

Hartley 16 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Hartley 16 1 HISSING SID 1333 Peter Behrendt Peter Yeates 14:14:35 29:35 1.0   2 14.79
Hartley 16 2 PHANTOM 441 Trevor Burke Detlef Becker 14:16:23 31:23 2.0   2 15.69
Hartley 16 DNC SEABISCUIT 1464 Bryan Langworthy       5.0   2 0.00
Hartley 16 DNC EL. VENITO 1588 Joe Dorrington       5.0   2 0.00

HartleyTs16 W motor OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
HartleyTs16 W motor DNC CURRENCY LASS 1624 Jason Whyte       2.0   2 0.00

Impulse OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Impulse 1 SANDFLY 689 Leon Raymond   14:20:12 30:12 1.0   2 15.10
Impulse 2 ON THE RUN 722 Louis Nagy   14:22:19 32:19 2.0   2 16.16
Impulse DNC GRAPE APE 640 Andrew Wright       4.0   2 0.00

KittyCat OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
KittyCat DNC NIGRETTA 333 John Barnett       3.0   2 0.00
KittyCat DNC KISS THIS K737 Les Kiss       3.0   2 0.00

Laser OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Laser DNC LIGHT FINGERS 5 Grace Becker-Scott       3.0   2 0.00
Laser DNC GOODBYE PORPOISPIT 088 Mark Smallwood       3.0   2 0.00

LaserRadial OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
LaserRadial DNC BEES KNEES 181907 Brian Fentiman       2.0   2 0.00

Minnow OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Minnow DNC UP WRIGHT 910 Geordan Wright       2.0   2 0.00

Pacer OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Pacer 1 OBRIEN 2667 Allan O'Brien   14:22:49 32:49 1.0   2 16.41
Pacer 2 SPARK PLUG & TANGLEF 2766 Kim Ho   14:24:24 34:24 2.0   2 17.20
Pacer 3 JACK MALONEY 1 Maree Fitzpatrick   14:24:40 34:40 3.0   2 17.33
Pacer 4 RECKLESS 1610 Steve Forster   14:26:11 36:11 4.0   2 18.09
Pacer 5 SERENDIPITY 1764 Eddie Stojkovich Jessica Morton 14:26:38 36:38 5.0   2 18.32
Pacer DNC SLINGSHOT 584 John Gwinner Michael Lambiris     11.0   2 0.00
Pacer DNC MANTA 2482 Gary Davison Andrew Graham     11.0   2 0.00
Pacer DNC RINCEWIND 2586 Doug Vockler       11.0   2 0.00
Pacer DNC SHADOWFAX 550G Gayle Gardner Oliver Voogd     11.0   2 0.00
Pacer DNC SHADOWFAX 550O Oliver Voogd Gayle Gardner     11.0   2 0.00

RSAero5 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
RSAero5 1 LOL 1387 Glenn Charlesworth   14:21:22 31:22 1.0   2 15.68
RSAero5 DNC SELCHIDH 1185 Cliff Stinson       3.0   2 0.00

Sabre OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Sabre 1 SEASOMFIN 1987 Andrew Keil   14:23:25 33:25 1.0   2 16.71
Sabre 2 AKAULA 1908 Pamela Webster   14:24:25 34:25 2.0   2 17.21
Sabre 3 IRON SPIDER 1129 Will Cuming   14:25:21 35:21 3.0   2 17.68
Sabre 4 THE VEGAS ACCOUNT 1647 Hayden Parsons   14:26:24 36:24 4.0   2 18.20
Sabre 5 COOL CHANGE 1131 Tim Hart   14:34:02 44:02 5.0   2 22.02
Sabre 6 ESPADA 1589 Alex Morton   14:34:04 44:04 6.0   2 22.03
Sabre 7 MY DISTRACTION 1710 Anthony Marsh   14:36:00 46:00 7.0   2 23.00
Sabre DNC GOBLIN 850 Judy Holmes       13.0   2 0.00
Sabre DNC DELUSIONSOFGRANDEUR 970 Olivier Davies       13.0   2 0.00
Sabre DNC MAKING WAVES 1412 Ruth Morton       13.0   2 0.00
Sabre DNC EXCUSE ME TWO 1511 Tony Hampton       13.0   2 0.00
Sabre DNC REVEILLE 2082 Ian Ravenscroft       13.0   2 0.00

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Ultimate 18 DK 1 FREE SPIRIT 125 Paul Nancarrow Steve Patralakis 14:22:36 37:36 1.0   2 18.80
Ultimate 18 DK 2 PEDINA DORO 37 Jim Rees   14:24:20 39:20 2.0   2 19.67
Ultimate 18 DK DNC WILDFIRE 434 Stefan Gevers Alexandra Lehane     4.0   2 0.00

WASZP OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
WASZP DNC IN A MEETING 2647 David Taylor Andrea Taylor     2.0   2 0.00