TopYacht: Williamstown Sailing Club - 16/03/2020 12:14:42 pm

RACE 4 [29/02/2020] Class Handicap Series 3

Race 4 - 29 Feb 2020

Printed on : 16/03/2020 12:14:42 pm

505 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 8922 505 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy     2.0   2 0.00

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 115 Explorer 16 SWALLOW Sue Burke Tracie Burke 14:20:55 35:55 1.0   2 17.96
2 127 Explorer 16 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner 14:22:41 37:41 2.0   2 18.84
DNC 10 Explorer 16 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont Guy Hansson     5.0   2 0.00
DNC 53 Explorer 16 OLD SALT Raymond Clinch       5.0   2 0.00

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 9 Explorer16NoMotor JAMES PEARL Lois Hunt Catherine Dawson 14:20:58 35:58 1.0   2 17.98

Gibbo15 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC W10 Gibbo15 ELISE John Gibson Colin Bell     2.0 Frances Gibson 2 0.00

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 1333 Hartley 16 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates 14:14:35 29:35 1.0   2 14.79
2 441 Hartley 16 PHANTOM Trevor Burke Detlef Becker 14:16:23 31:23 2.0   2 15.69
DNC 1464 Hartley 16 SEABISCUIT Bryan Langworthy       5.0   2 0.00
DNC 1588 Hartley 16 EL. VENITO Joe Dorrington       5.0   2 0.00

HartleyTs16 W motor Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 1624 HartleyTs16 W motor CURRENCY LASS Jason Whyte       2.0   2 0.00

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 689 Impulse SANDFLY Leon Raymond   14:20:12 30:12 1.0   2 15.10
2 722 Impulse ON THE RUN Louis Nagy   14:22:19 32:19 2.0   2 16.16
DNC 640 Impulse GRAPE APE Andrew Wright       4.0   2 0.00

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 333 KittyCat NIGRETTA John Barnett       3.0   2 0.00
DNC K737 KittyCat KISS THIS Les Kiss       3.0   2 0.00

Laser Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 5 Laser LIGHT FINGERS Grace Becker-Scott       3.0   2 0.00
DNC 088 Laser GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood       3.0   2 0.00

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 181907 LaserRadial BEES KNEES Brian Fentiman       2.0   2 0.00

Minnow Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 910 Minnow UP WRIGHT Geordan Wright       2.0   2 0.00

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 2667 Pacer OBRIEN Allan O'Brien   14:22:49 32:49 1.0   2 16.41
2 2766 Pacer SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho   14:24:24 34:24 2.0   2 17.20
3 1 Pacer JACK MALONEY Maree Fitzpatrick   14:24:40 34:40 3.0   2 17.33
4 1610 Pacer RECKLESS Steve Forster   14:26:11 36:11 4.0   2 18.09
5 1764 Pacer SERENDIPITY Eddie Stojkovich Jessica Morton 14:26:38 36:38 5.0   2 18.32
DNC 584 Pacer SLINGSHOT John Gwinner Michael Lambiris     11.0   2 0.00
DNC 2482 Pacer MANTA Gary Davison Andrew Graham     11.0   2 0.00
DNC 2586 Pacer RINCEWIND Doug Vockler       11.0   2 0.00
DNC 550G Pacer SHADOWFAX Gayle Gardner Oliver Voogd     11.0   2 0.00
DNC 550O Pacer SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner     11.0   2 0.00

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 1387 RSAero5 LOL Glenn Charlesworth   14:21:22 31:22 1.0   2 15.68
DNC 1185 RSAero5 SELCHIDH Cliff Stinson       3.0   2 0.00

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 1987 Sabre SEASOMFIN Andrew Keil   14:23:25 33:25 1.0   2 16.71
2 1908 Sabre AKAULA Pamela Webster   14:24:25 34:25 2.0   2 17.21
3 1129 Sabre IRON SPIDER Will Cuming   14:25:21 35:21 3.0   2 17.68
4 1647 Sabre THE VEGAS ACCOUNT Hayden Parsons   14:26:24 36:24 4.0   2 18.20
5 1131 Sabre COOL CHANGE Tim Hart   14:34:02 44:02 5.0   2 22.02
6 1589 Sabre ESPADA Alex Morton   14:34:04 44:04 6.0   2 22.03
7 1710 Sabre MY DISTRACTION Anthony Marsh   14:36:00 46:00 7.0   2 23.00
DNC 850 Sabre GOBLIN Judy Holmes       13.0   2 0.00
DNC 970 Sabre DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies       13.0   2 0.00
DNC 1412 Sabre MAKING WAVES Ruth Morton       13.0   2 0.00
DNC 1511 Sabre EXCUSE ME TWO Tony Hampton       13.0   2 0.00
DNC 2082 Sabre REVEILLE Ian Ravenscroft       13.0   2 0.00

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 125 Ultimate 18 DK FREE SPIRIT Paul Nancarrow Steve Patralakis 14:22:36 37:36 1.0   2 18.80
2 37 Ultimate 18 DK PEDINA DORO Jim Rees   14:24:20 39:20 2.0   2 19.67
DNC 434 Ultimate 18 DK WILDFIRE Stefan Gevers Alexandra Lehane     4.0   2 0.00

WASZP Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 2647 WASZP IN A MEETING David Taylor Andrea Taylor     2.0   2 0.00