TopYacht: Williamstown Sailing Club - 16/03/2020 12:14:09 pm

RACE 4 [29/02/2020] Class Handicap Series 3

Race 4 - 29 Feb 2020

Printed on : 16/03/2020 12:14:09 pm

505 HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 8922 505 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy     2.0 97.5   0.974         2 0.00

Explorer 16 HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 127 Explorer 16 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner 14:22:41 37:41 1.0 138.4 27:14 0.971 26:27 0.971 0.971   2 18.84
2 115 Explorer 16 SWALLOW Sue Burke Tracie Burke 14:20:55 35:55 2.0 138.4 25:57 1.043 27:04 1.019 1.035   2 17.96
DNC 10 Explorer 16 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont Guy Hansson     5.0 138.4   1.000         2 0.00
DNC 53 Explorer 16 OLD SALT Raymond Clinch       5.0 138.4   1.000         2 0.00

Explorer16NoMotor HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 9 Explorer16NoMotor JAMES PEARL Lois Hunt Catherine Dawson 14:20:58 35:58 1.0 137.0 26:15 0.937 24:36 0.937 0.937   2 17.98

Gibbo15 HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC W10 Gibbo15 ELISE John Gibson Colin Bell     2.0 130.0   0.952       Frances Gibson 2 0.00

Hartley 16 HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 1333 Hartley 16 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates 14:14:35 29:35 1.0 125.0 23:40 1.038 24:34 1.038 1.038   2 14.79
2 441 Hartley 16 PHANTOM Trevor Burke Detlef Becker 14:16:23 31:23 2.0 125.0 25:06 0.989 24:49 0.979 0.986   2 15.69
DNC 1464 Hartley 16 SEABISCUIT Bryan Langworthy       5.0 125.0   0.942         2 0.00
DNC 1588 Hartley 16 EL. VENITO Joe Dorrington       5.0 125.0   0.958         2 0.00

HartleyTs16 W motor HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 1624 HartleyTs16 W motor CURRENCY LASS Jason Whyte       2.0 126.5   0.987         2 0.00

Impulse HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 722 Impulse ON THE RUN Louis Nagy   14:22:19 32:19 1.0 118.5 27:16 0.956 26:04 0.956 0.956   2 16.16
2 689 Impulse SANDFLY Leon Raymond   14:20:12 30:12 2.0 118.5 25:29 1.039 26:29 1.023 1.034   2 15.10
DNC 640 Impulse GRAPE APE Andrew Wright       4.0 118.5   0.982         2 0.00

KittyCat HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 333 KittyCat NIGRETTA John Barnett       3.0 99.0   0.987         2 0.00
DNC K737 KittyCat KISS THIS Les Kiss       3.0 99.0   0.984         2 0.00

Laser HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 5 Laser LIGHT FINGERS Grace Becker-Scott       3.0 114.0   0.987         2 0.00
DNC 088 Laser GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood       3.0 114.0   0.991         2 0.00

LaserRadial HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 181907 LaserRadial BEES KNEES Brian Fentiman       2.0 118.5   0.958         2 0.00

Minnow HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 910 Minnow UP WRIGHT Geordan Wright       2.0 168.5   1.000         2 0.00

Pacer HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 2667 Pacer OBRIEN Allan O'Brien   14:22:49 32:49 1.0 127.5 25:44 0.989 25:27 1.001 0.993   2 16.41
2 1 Pacer JACK MALONEY Maree Fitzpatrick   14:24:40 34:40 2.0 127.5 27:11 0.947 25:45 0.947 0.947   2 17.33
3 1764 Pacer SERENDIPITY Eddie Stojkovich Jessica Morton 14:26:38 36:38 3.0 127.5 28:44 0.925 26:35 0.896 0.915   2 18.32
4 2766 Pacer SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho   14:24:24 34:24 4.0 127.5 26:59 0.996 26:52 0.954 0.983   2 17.20
5 1610 Pacer RECKLESS Steve Forster   14:26:11 36:11 5.0 127.5 28:23 0.950 26:58 0.907 0.937   2 18.09
DNC 584 Pacer SLINGSHOT John Gwinner Michael Lambiris     11.0 127.5   1.000         2 0.00
DNC 2482 Pacer MANTA Gary Davison Andrew Graham     11.0 127.5   0.964         2 0.00
DNC 2586 Pacer RINCEWIND Doug Vockler       11.0 127.5   0.930         2 0.00
DNC 550G Pacer SHADOWFAX Gayle Gardner Oliver Voogd     11.0 127.5   1.000         2 0.00
DNC 550O Pacer SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner     11.0 127.5   1.000         2 0.00

RSAero5 HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 1387 RSAero5 LOL Glenn Charlesworth   14:21:22 31:22 1.0 116.8 26:51 0.965 25:55 0.965 0.965   2 15.68
DNC 1185 RSAero5 SELCHIDH Cliff Stinson       3.0 116.8   0.930         2 0.00

Sabre HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 1129 Sabre IRON SPIDER Will Cuming   14:25:21 35:21 1.5 127.0 27:50 0.953 26:32 0.977 0.961   2 17.68
1 1987 Sabre SEASOMFIN Andrew Keil   14:23:25 33:25 1.5 127.0 26:19 1.008 26:32 1.033 1.016   2 16.71
3 1647 Sabre THE VEGAS ACCOUNT Hayden Parsons   14:26:24 36:24 3.0 127.0 28:40 0.948 27:11 0.948 0.948   2 18.20
4 1908 Sabre AKAULA Pamela Webster   14:24:25 34:25 4.0 127.0 27:06 1.013 27:27 1.003 1.010   2 17.21
5 1710 Sabre MY DISTRACTION Anthony Marsh   14:36:00 46:00 5.0 127.0 36:13 0.862 31:13 0.751 0.851   2 23.00
6 1589 Sabre ESPADA Alex Morton   14:34:04 44:04 6.0 127.0 34:42 0.923 32:02 0.783 0.911   2 22.03
7 1131 Sabre COOL CHANGE Tim Hart   14:34:02 44:02 7.0 127.0 34:40 0.934 32:23 0.784 0.922   2 22.02
DNC 850 Sabre GOBLIN Judy Holmes       13.0 127.0   0.935         2 0.00
DNC 970 Sabre DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies       13.0 127.0   0.972         2 0.00
DNC 1412 Sabre MAKING WAVES Ruth Morton       13.0 127.0   0.972         2 0.00
DNC 1511 Sabre EXCUSE ME TWO Tony Hampton       13.0 127.0   1.000         2 0.00
DNC 2082 Sabre REVEILLE Ian Ravenscroft       13.0 127.0   1.028         2 0.00

Ultimate 18 DK HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:45
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 37 Ultimate 18 DK PEDINA DORO Jim Rees   14:24:20 39:20 1.0 133.8 29:24 0.859 25:15 0.859 0.859   2 19.67
2 125 Ultimate 18 DK FREE SPIRIT Paul Nancarrow Steve Patralakis 14:22:36 37:36 2.0 133.8 28:06 0.987 27:44 0.899 0.974   2 18.80
DNC 434 Ultimate 18 DK WILDFIRE Stefan Gevers Alexandra Lehane     4.0 133.8   0.974         2 0.00

WASZP HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:50
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 2647 WASZP IN A MEETING David Taylor Andrea Taylor     2.0 70.0   1.000         2 0.00