TopYacht: Williamstown Sailing Club - 04/03/2020 11:06:44 am

RACE 15 [29/02/2020] Class Champion

Race 15 - 29 Feb 2020

Printed on : 04/03/2020 11:06:44 am

505 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
505 DNC TWENTYONE 8922 Michael Lawrence Graeme Murphy     2.0   2 0.00

Explorer 16 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Explorer 16 1 SWALLOW 115 Sue Burke Tracie Burke 13:27:58 27:58 1.0   2 13.98
Explorer 16 2 EDNA MAY 127 Michael Lambiris Jon Gwinner 13:30:07 30:07 2.0   2 15.06
Explorer 16 DNC CAPTAIN PHASMA 10 Ric Lamont Guy Hansson     5.0   2 0.00
Explorer 16 DNC OLD SALT 53 Raymond Clinch       5.0   2 0.00

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Explorer16NoMotor 1 JAMES PEARL 9 Lois Hunt Catherine Dawson 13:27:35 27:35 1.0   2 13.79

Gibbo15 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Gibbo15 DNC ELISE W10 John Gibson Colin Bell     2.0 Frances Gibson 2 0.00

Hartley 16 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Hartley 16 1 HISSING SID 1333 Peter Behrendt Peter Yeates 13:26:01 26:01 1.0   2 13.01
Hartley 16 2 PHANTOM 441 Trevor Burke Detlef Becker 13:27:32 27:32 2.0   2 13.77
Hartley 16 DNC SEABISCUIT 1464 Bryan Langworthy       5.0   2 0.00
Hartley 16 DNC EL. VENITO 1588 Joe Dorrington       5.0   2 0.00

HartleyTs16 W motor OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
HartleyTs16 W motor DNC CURRENCY LASS 1624 Jason Whyte       2.0   2 0.00

Impulse OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Impulse 1 SANDFLY 689 Leon Raymond   13:29:05 24:05 1.0   2 12.04
Impulse 2 ON THE RUN 722 Louis Nagy   13:31:44 26:44 2.0   2 13.37
Impulse DNC GRAPE APE 640 Andrew Wright       4.0   2 0.00

KittyCat OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
KittyCat DNC NIGRETTA 333 John Barnett       3.0   2 0.00
KittyCat DNC KISS THIS K737 Les Kiss       3.0   2 0.00

Laser OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Laser DNC LIGHT FINGERS 5 Grace Becker-Scott       3.0   2 0.00
Laser DNC GOODBYE PORPOISPIT 088 Mark Smallwood       3.0   2 0.00

LaserRadial OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
LaserRadial DNC BEES KNEES 181907 Brian Fentiman       2.0   2 0.00

Minnow OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Minnow DNC UP WRIGHT 910 Geordan Wright       2.0   2 0.00

Pacer OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Pacer 1 SPARK PLUG & TANGLEF 2766 Kim Ho   13:31:21 26:21 1.0   2 13.18
Pacer 2 OBRIEN 2667 Allan O'Brien   13:32:04 27:04 2.0   2 13.53
Pacer 3 RECKLESS 1610 Steve Forster   13:33:15 28:15 3.0   2 14.13
Pacer 4 JACK MALONEY 1 Maree Fitzpatrick   13:33:48 28:48 4.0   2 14.40
Pacer 5 SERENDIPITY 1764 Eddie Stojkovich Jessica Morton 13:34:39 29:39 5.0   2 14.82
Pacer DNC SLINGSHOT 584 John Gwinner Michael Lambiris     11.0   2 0.00
Pacer DNC MANTA 2482 Gary Davison Andrew Graham     11.0   2 0.00
Pacer DNC RINCEWIND 2586 Doug Vockler       11.0   2 0.00
Pacer DNC SHADOWFAX 550G Gayle Gardner Oliver Voogd     11.0   2 0.00
Pacer DNC SHADOWFAX 550O Oliver Voogd Gayle Gardner     11.0   2 0.00

RSAero5 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
RSAero5 1 LOL 1387 Glenn Charlesworth   13:30:19 25:19 1.0   2 12.66
RSAero5 DNC SELCHIDH 1185 Cliff Stinson       3.0   2 0.00

Sabre OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Sabre 1 AKAULA 1908 Pamela Webster   13:31:03 26:03 1.0   2 13.02
Sabre 2 SEASOMFIN 1987 Andrew Keil   13:32:03 27:03 2.0   2 13.52
Sabre 3 MAKING WAVES 1412 Ruth Morton   13:32:05 27:05 3.0   2 13.54
Sabre 4 IRON SPIDER 1129 Will Cuming   13:33:36 28:36 4.0   2 14.30
Sabre 5 THE VEGAS ACCOUNT 1647 Hayden Parsons   13:35:15 30:15 5.0   2 15.13
Sabre 6 ESPADA 1589 Alex Morton   13:36:06 31:06 6.0   2 15.55
Sabre 7 COOL CHANGE 1131 Tim Hart   13:39:05 34:05 7.0   2 17.04
Sabre DNC GOBLIN 850 Judy Holmes       13.0   2 0.00
Sabre DNC DELUSIONSOFGRANDEUR 970 Olivier Davies       13.0   2 0.00
Sabre DNC EXCUSE ME TWO 1511 Tony Hampton       13.0   2 0.00
Sabre DNC REVEILLE 2082 Ian Ravenscroft       13.0   2 0.00
Sabre DNF MY DISTRACTION 1710 Anthony Marsh       9.0   2 0.00

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
Ultimate 18 DK 1 FREE SPIRIT 125 Paul Nancarrow Steve Patralakis 13:30:25 30:25 1.0   2 15.21
Ultimate 18 DK 2 PEDINA DORO 37 Jim Rees   13:32:06 32:06 2.0   2 16.05
Ultimate 18 DK DNC WILDFIRE 434 Stefan Gevers Alexandra Lehane     4.0   2 0.00

WASZP OTB results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
WASZP DNC IN A MEETING 2647 David Taylor Andrea Taylor     2.0   2 0.00