TopYacht: Williamstown Sailing Club - 04/03/2020 11:06:09 am

RACE 3 [29/02/2020] Class Handicap Series 3

Race 3 - 29 Feb 2020

Printed on : 04/03/2020 11:06:09 am

505 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 8922 505 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy     2.0   2 0.00

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 115 Explorer 16 SWALLOW Sue Burke Tracie Burke 13:27:58 27:58 1.0   2 13.98
2 127 Explorer 16 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner 13:30:07 30:07 2.0   2 15.06
DNC 10 Explorer 16 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont Guy Hansson     5.0   2 0.00
DNC 53 Explorer 16 OLD SALT Raymond Clinch       5.0   2 0.00

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 9 Explorer16NoMotor JAMES PEARL Lois Hunt Catherine Dawson 13:27:35 27:35 1.0   2 13.79

Gibbo15 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC W10 Gibbo15 ELISE John Gibson Colin Bell     2.0 Frances Gibson 2 0.00

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 1333 Hartley 16 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates 13:26:01 26:01 1.0   2 13.01
2 441 Hartley 16 PHANTOM Trevor Burke Detlef Becker 13:27:32 27:32 2.0   2 13.77
DNC 1464 Hartley 16 SEABISCUIT Bryan Langworthy       5.0   2 0.00
DNC 1588 Hartley 16 EL. VENITO Joe Dorrington       5.0   2 0.00

HartleyTs16 W motor Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 1624 HartleyTs16 W motor CURRENCY LASS Jason Whyte       2.0   2 0.00

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 689 Impulse SANDFLY Leon Raymond   13:29:05 24:05 1.0   2 12.04
2 722 Impulse ON THE RUN Louis Nagy   13:31:44 26:44 2.0   2 13.37
DNC 640 Impulse GRAPE APE Andrew Wright       4.0   2 0.00

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 333 KittyCat NIGRETTA John Barnett       3.0   2 0.00
DNC K737 KittyCat KISS THIS Les Kiss       3.0   2 0.00

Laser Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 5 Laser LIGHT FINGERS Grace Becker-Scott       3.0   2 0.00
DNC 088 Laser GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood       3.0   2 0.00

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 181907 LaserRadial BEES KNEES Brian Fentiman       2.0   2 0.00

Minnow Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 910 Minnow UP WRIGHT Geordan Wright       2.0   2 0.00

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 2766 Pacer SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho   13:31:21 26:21 1.0   2 13.18
2 2667 Pacer OBRIEN Allan O'Brien   13:32:04 27:04 2.0   2 13.53
3 1610 Pacer RECKLESS Steve Forster   13:33:15 28:15 3.0   2 14.13
4 1 Pacer JACK MALONEY Maree Fitzpatrick   13:33:48 28:48 4.0   2 14.40
5 1764 Pacer SERENDIPITY Eddie Stojkovich Jessica Morton 13:34:39 29:39 5.0   2 14.82
DNC 584 Pacer SLINGSHOT John Gwinner Michael Lambiris     11.0   2 0.00
DNC 2482 Pacer MANTA Gary Davison Andrew Graham     11.0   2 0.00
DNC 2586 Pacer RINCEWIND Doug Vockler       11.0   2 0.00
DNC 550G Pacer SHADOWFAX Gayle Gardner Oliver Voogd     11.0   2 0.00
DNC 550O Pacer SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner     11.0   2 0.00

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 1387 RSAero5 LOL Glenn Charlesworth   13:30:19 25:19 1.0   2 12.66
DNC 1185 RSAero5 SELCHIDH Cliff Stinson       3.0   2 0.00

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 1908 Sabre AKAULA Pamela Webster   13:31:03 26:03 1.0   2 13.02
2 1987 Sabre SEASOMFIN Andrew Keil   13:32:03 27:03 2.0   2 13.52
3 1412 Sabre MAKING WAVES Ruth Morton   13:32:05 27:05 3.0   2 13.54
4 1129 Sabre IRON SPIDER Will Cuming   13:33:36 28:36 4.0   2 14.30
5 1647 Sabre THE VEGAS ACCOUNT Hayden Parsons   13:35:15 30:15 5.0   2 15.13
6 1589 Sabre ESPADA Alex Morton   13:36:06 31:06 6.0   2 15.55
7 1131 Sabre COOL CHANGE Tim Hart   13:39:05 34:05 7.0   2 17.04
DNC 850 Sabre GOBLIN Judy Holmes       13.0   2 0.00
DNC 970 Sabre DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies       13.0   2 0.00
DNC 1511 Sabre EXCUSE ME TWO Tony Hampton       13.0   2 0.00
DNC 2082 Sabre REVEILLE Ian Ravenscroft       13.0   2 0.00
DNF 1710 Sabre MY DISTRACTION Anthony Marsh       9.0   2 0.00

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
1 125 Ultimate 18 DK FREE SPIRIT Paul Nancarrow Steve Patralakis 13:30:25 30:25 1.0   2 15.21
2 37 Ultimate 18 DK PEDINA DORO Jim Rees   13:32:06 32:06 2.0   2 16.05
DNC 434 Ultimate 18 DK WILDFIRE Stefan Gevers Alexandra Lehane     4.0   2 0.00

WASZP Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 2647 WASZP IN A MEETING David Taylor Andrea Taylor     2.0   2 0.00