TopYacht: Williamstown Sailing Club - 04/03/2020 11:05:42 am

RACE 3 [29/02/2020] Class Handicap Series 3

Race 3 - 29 Feb 2020

Printed on : 04/03/2020 11:05:42 am

505 HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 8922 505 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy     2.0 97.5   0.974         2 0.00

Explorer 16 HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 115 Explorer 16 SWALLOW Sue Burke Tracie Burke 13:27:58 27:58 1.0 138.4 20:12 1.042 21:03 1.042 1.042   2 13.98
2 127 Explorer 16 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner 13:30:07 30:07 2.0 138.4 21:46 0.972 21:09 0.967 0.970   2 15.06
DNC 10 Explorer 16 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont Guy Hansson     5.0 138.4   1.000         2 0.00
DNC 53 Explorer 16 OLD SALT Raymond Clinch       5.0 138.4   1.000         2 0.00

Explorer16NoMotor HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 9 Explorer16NoMotor JAMES PEARL Lois Hunt Catherine Dawson 13:27:35 27:35 1.0 137.0 20:08 0.919 18:30 0.919 0.919   2 13.79

Gibbo15 HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC W10 Gibbo15 ELISE John Gibson Colin Bell     2.0 130.0   0.952       Frances Gibson 2 0.00

Hartley 16 HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 1333 Hartley 16 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates 13:26:01 26:01 1.0 125.0 20:49 1.050 21:52 1.050 1.050   2 13.01
2 441 Hartley 16 PHANTOM Trevor Burke Detlef Becker 13:27:32 27:32 2.0 125.0 22:02 1.002 22:05 0.992 0.999   2 13.77
DNC 1464 Hartley 16 SEABISCUIT Bryan Langworthy       5.0 125.0   0.942         2 0.00
DNC 1588 Hartley 16 EL. VENITO Joe Dorrington       5.0 125.0   0.958         2 0.00

HartleyTs16 W motor HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 1624 HartleyTs16 W motor CURRENCY LASS Jason Whyte       2.0 126.5   0.987         2 0.00

Impulse HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 689 Impulse SANDFLY Leon Raymond   13:29:05 24:05 1.0 118.5 20:19 1.039 21:06 1.039 1.039   2 12.04
2 722 Impulse ON THE RUN Louis Nagy   13:31:44 26:44 2.0 118.5 22:34 0.967 21:49 0.935 0.956   2 13.37
DNC 640 Impulse GRAPE APE Andrew Wright       4.0 118.5   0.982         2 0.00

KittyCat HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 333 KittyCat NIGRETTA John Barnett       3.0 99.0   0.987         2 0.00
DNC K737 KittyCat KISS THIS Les Kiss       3.0 99.0   0.984         2 0.00

Laser HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 5 Laser LIGHT FINGERS Grace Becker-Scott       3.0 114.0   0.987         2 0.00
DNC 088 Laser GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood       3.0 114.0   0.991         2 0.00

LaserRadial HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 181907 LaserRadial BEES KNEES Brian Fentiman       2.0 118.5   0.958         2 0.00

Minnow HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 910 Minnow UP WRIGHT Geordan Wright       2.0 168.5   1.000         2 0.00

Pacer HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 2766 Pacer SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho   13:31:21 26:21 1.0 127.5 20:40 0.984 20:20 1.013 0.994   2 13.18
2 2667 Pacer OBRIEN Allan O'Brien   13:32:04 27:04 2.0 127.5 21:14 0.986 20:56 0.986 0.986   2 13.53
3 1610 Pacer RECKLESS Steve Forster   13:33:15 28:15 3.0 127.5 22:09 0.949 21:01 0.945 0.948   2 14.13
4 1 Pacer JACK MALONEY Maree Fitzpatrick   13:33:48 28:48 4.0 127.5 22:35 0.953 21:31 0.927 0.944   2 14.40
5 1764 Pacer SERENDIPITY Eddie Stojkovich Jessica Morton 13:34:39 29:39 5.0 127.5 23:15 0.933 21:42 0.900 0.922   2 14.82
DNC 584 Pacer SLINGSHOT John Gwinner Michael Lambiris     11.0 127.5   1.000         2 0.00
DNC 2482 Pacer MANTA Gary Davison Andrew Graham     11.0 127.5   0.964         2 0.00
DNC 2586 Pacer RINCEWIND Doug Vockler       11.0 127.5   0.930         2 0.00
DNC 550G Pacer SHADOWFAX Gayle Gardner Oliver Voogd     11.0 127.5   1.000         2 0.00
DNC 550O Pacer SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner     11.0 127.5   1.000         2 0.00

RSAero5 HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 1387 RSAero5 LOL Glenn Charlesworth   13:30:19 25:19 1.0 116.8 21:40 0.961 20:49 0.961 0.961   2 12.66
DNC 1185 RSAero5 SELCHIDH Cliff Stinson       3.0 116.8   0.930         2 0.00

Sabre HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 1412 Sabre MAKING WAVES Ruth Morton   13:32:05 27:05 1.0 127.0 21:20 0.963 20:33 1.014 0.980   2 13.54
2 1908 Sabre AKAULA Pamela Webster   13:31:03 26:03 2.0 127.0 20:31 1.005 20:37 1.054 1.021   2 13.02
3 1129 Sabre IRON SPIDER Will Cuming   13:33:36 28:36 3.5 127.0 22:31 0.961 21:38 0.961 0.961   2 14.30
3 1987 Sabre SEASOMFIN Andrew Keil   13:32:03 27:03 3.5 127.0 21:18 1.016 21:38 1.016 1.016   2 13.52
5 1647 Sabre THE VEGAS ACCOUNT Hayden Parsons   13:35:15 30:15 5.0 127.0 23:49 0.961 22:53 0.908 0.948   2 15.13
6 1589 Sabre ESPADA Alex Morton   13:36:06 31:06 6.0 127.0 24:29 0.935 22:54 0.884 0.923   2 15.55
7 1131 Sabre COOL CHANGE Tim Hart   13:39:05 34:05 7.0 127.0 26:50 0.947 25:25 0.806 0.934   2 17.04
DNC 850 Sabre GOBLIN Judy Holmes       13.0 127.0   0.935         2 0.00
DNC 970 Sabre DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies       13.0 127.0   0.972         2 0.00
DNC 1511 Sabre EXCUSE ME TWO Tony Hampton       13.0 127.0   1.000         2 0.00
DNC 2082 Sabre REVEILLE Ian Ravenscroft       13.0 127.0   1.028         2 0.00
DNF 1710 Sabre MY DISTRACTION Anthony Marsh       9.0 127.0   0.862         2 0.00

Ultimate 18 DK HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
1 37 Ultimate 18 DK PEDINA DORO Jim Rees   13:32:06 32:06 1.0 133.8 24:00 0.849 20:23 0.849 0.849   2 16.05
2 125 Ultimate 18 DK FREE SPIRIT Paul Nancarrow Steve Patralakis 13:30:25 30:25 2.0 133.8 22:44 1.000 22:44 0.897 0.987   2 15.21
DNC 434 Ultimate 18 DK WILDFIRE Stefan Gevers Alexandra Lehane     4.0 133.8   0.974         2 0.00

WASZP HANDICAP results (Based on 2 Laps) Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. LAPS Mins/Lap
DNC 2647 WASZP IN A MEETING David Taylor Andrea Taylor     2.0 70.0   1.000         2 0.00