TopYacht: Williamstown Sailing Club - 26/02/2020 12:37:06 pm

RACE 2 [22/02/2020] Class Handicap Series 3

Race 2 - 22 Feb 2020

Printed on : 26/02/2020 12:37:06 pm

505 HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 8922 505 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy     2.0 97.5   0.974        

Explorer 16 HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 10 Explorer 16 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont Guy Hansson     5.0 138.4   1.000        
DNC 53 Explorer 16 OLD SALT Raymond Clinch       5.0 138.4   1.000        
DNC 115 Explorer 16 SWALLOW Sue Burke Tracie Burke     5.0 138.4   1.042        
DNC 127 Explorer 16 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner     5.0 138.4   0.972        

Explorer16NoMotor HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 9 Explorer16NoMotor JAMES PEARL Lois Hunt Catherine Dawson 14:54:43 43:43 1.0 137.0 31:55 0.931 29:43 0.931 0.931  

Gibbo15 HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC W10 Gibbo15 ELISE John Gibson Colin Bell     2.0 130.0   0.952       Frances Gibson

Hartley 16 HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 441 Hartley 16 PHANTOM Trevor Burke Detlef Becker     5.0 125.0   1.002        
DNC 1333 Hartley 16 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates     5.0 125.0   1.050        
DNC 1464 Hartley 16 SEABISCUIT Bryan Langworthy       5.0 125.0   0.942        
DNC 1588 Hartley 16 EL. VENITO Joe Dorrington       5.0 125.0   0.958        

HartleyTs16 W motor HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 1624 HartleyTs16 W motor CURRENCY LASS Jason Whyte       2.0 126.5   0.987        

Impulse HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 640 Impulse GRAPE APE Andrew Wright   14:45:32 34:32 1.0 118.5 29:08 0.990 28:50 0.990 0.990  
2 722 Impulse ON THE RUN Louis Nagy   14:46:04 35:04 2.0 118.5 29:36 0.975 28:52 0.974 0.975  
3 689 Impulse SANDFLY Leon Raymond   14:43:41 32:41 3.0 118.5 27:35 1.048 28:54 1.045 1.047  

KittyCat HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 K737 KittyCat KISS THIS Les Kiss   14:40:53 29:53 1.0 99.0 30:11 0.997 30:06 0.997 0.997  
2 333 KittyCat NIGRETTA John Barnett   14:55:46 44:46 2.0 99.0 45:13 1.000 45:13 0.666 0.987  

Laser HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 5 Laser LIGHT FINGERS Grace Becker-Scott       3.0 114.0   0.987        
DNC 088 Laser GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood       3.0 114.0   0.991        

LaserRadial HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 181907 LaserRadial BEES KNEES Brian Fentiman       2.0 118.5   0.958        

Minnow HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 910 Minnow UP WRIGHT Geordan Wright       2.0 168.5   1.000        

Pacer HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 1610 Pacer RECKLESS Steve Forster   14:47:08 36:08 1.0 127.5 28:20 0.930 26:21 0.935 0.932  
2 1 Pacer JACK MALONEY Maree Fitzpatrick   14:47:10 36:10 2.0 127.5 28:22 0.934 26:30 0.934 0.934  
3 1764 Pacer SERENDIPITY Eddie Stojkovich Jessica Morton 14:49:10 38:10 3.0 127.5 29:56 0.929 27:48 0.885 0.917  
4 2766 Pacer SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho   14:47:20 36:20 4.0 127.5 28:30 0.982 27:59 0.930 0.969  
DNC 584 Pacer SLINGSHOT John Gwinner Michael Lambiris     11.0 127.5   1.000        
DNC 2482 Pacer MANTA Gary Davison Andrew Graham     11.0 127.5   0.964        
DNC 2586 Pacer RINCEWIND Doug Vockler       11.0 127.5   0.930        
DNC 2667 Pacer OBRIEN Allan O'Brien       11.0 127.5   0.986        
DNC 550G Pacer SHADOWFAX Gayle Gardner Oliver Voogd     11.0 127.5   1.000        
DNC 550O Pacer SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner     11.0 127.5   1.000        

RSAero5 HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 1387 RSAero5 LOL Glenn Charlesworth   14:44:32 33:32 1.0 116.8 28:43 0.951 27:19 0.951 0.951  
DNC 1185 RSAero5 SELCHIDH Cliff Stinson       3.0 116.8   0.930        

Sabre HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 1908 Sabre AKAULA Pamela Webster   14:46:05 35:05 1.0 127.0 27:38 0.998 27:35 0.998 0.998  
2 1987 Sabre SEASOMFIN Andrew Keil   14:46:23 35:23 2.0 127.0 27:52 1.018 28:22 0.990 1.009  
3 1589 Sabre ESPADA Alex Morton   14:51:30 40:30 3.0 127.0 31:53 0.948 30:14 0.865 0.935  
DNC 850 Sabre GOBLIN Judy Holmes       13.0 127.0   0.935        
DNC 970 Sabre DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies       13.0 127.0   0.972        
DNC 1129 Sabre IRON SPIDER Will Cuming       13.0 127.0   0.961        
DNC 1131 Sabre COOL CHANGE Tim Hart       13.0 127.0   0.947        
DNC 1412 Sabre MAKING WAVES Ruth Morton       13.0 127.0   0.963        
DNC 1511 Sabre EXCUSE ME TWO Tony Hampton       13.0 127.0   1.000        
DNC 1647 Sabre THE VEGAS ACCOUNT Hayden Parsons       13.0 127.0   0.961        
DNC 1710 Sabre MY DISTRACTION Anthony Marsh       13.0 127.0   0.862        
DNC 2082 Sabre REVEILLE Ian Ravenscroft       13.0 127.0   1.028        

Ultimate 18 DK HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 37 Ultimate 18 DK PEDINA DORO Jim Rees   14:55:23 44:23 1.0 133.8 33:10 0.849 28:10 0.849 0.849  
DNC 125 Ultimate 18 DK FREE SPIRIT Paul Nancarrow Steve Patralakis     4.0 133.8   1.000        
DNC 434 Ultimate 18 DK WILDFIRE Stefan Gevers Alexandra Lehane     4.0 133.8   0.974        

WASZP HANDICAP results Start : 14:11
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 2647 WASZP IN A MEETING David Taylor Andrea Taylor     2.0 70.0   1.000