TopYacht: Williamstown Sailing Club - 18/02/2020 8:01:58 pm

Class Handicap Series 2

Printed on : 18/02/2020 8:01:58 pm

SERIES SCORES for HANDICAP up to Race 6 on 15/02/2020 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 5 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [HANDICAP] for 505 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8922 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy WSC 6.0 1.0 1.0 2.0C [2.0C] 1.0C 1.0C

Series Results [HANDICAP] for Explorer 16 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   115 SWALLOW Sue Burke Tracie Burke WSC 9.0 1.0 1.0 5.0# [5.0#] 1.0 1.0
2   127 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner   21.0 5.0C 3.0S 4.0C 4.0C 5.0C [5.0C]
3   10 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont Guy Hansson   23.0 5.0C 5.0C 4.0C 4.0C 5.0C [5.0C]
3   53 OLD SALT Raymond Clinch     23.0 5.0C 5.0C 4.0C 4.0C 5.0C [5.0C]

Series Results [HANDICAP] for Explorer16NoMotor up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   9 JAMES PEARL Lois Hunt Catherine Dawson   6.0 2.0S 1.0 1.0 1.0 [2.0C] 1.0

Series Results [HANDICAP] for Gibbo15 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   W10 ELISE John Gibson Colin Bell   8.0 2.0C 2.0C 2.0C [2.0C] 1.0 1.0

Series Results [HANDICAP] for Hartley 16 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   441 PHANTOM Trevor Burke Detlef Becker WSC 5.0 1.0 1.0 1.0 1.0 [2.0] 1.0
2   1333 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates wsc 12.0 5.0C [5.0C] 2.0 2.0 1.0 2.0
3   1464 SEABISCUIT Bryan Langworthy     22.0 5.0C 5.0C 6.0C [6.0C] 3.0 3.0
4   1588 EL. VENITO Joe Dorrington     27.0 5.0C 5.0C 6.0C 6.0C 5.0C [6.0C]
5   1624 CURRENCY LASS Jason Whyte     30.0 6.0# 6.0# 6.0C 6.0C 6.0# [6.0C]

Series Results [HANDICAP] for HartleyTs16 W motor up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1624 CURRENCY LASS Jason Whyte     9.0 2.0C 2.0C 2.0# 2.0# [2.0C] 1.0#

Series Results [HANDICAP] for Impulse up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 6R 689 SANDFLY Leon Raymond   Wsc 10.0 1.0 2.0 1.0 2.0 4.0C [4.0C]
2   722 ON THE RUN Louis Nagy   wsl 10.0 2.0 1.0 2.0 1.0 4.0C [4.0C]
3   640 GRAPE APE Andrew Wright     20.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C [4.0C]

Series Results [HANDICAP] for KittyCat up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   K737 KISS THIS Les Kiss     15.0 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C [3.0C]
1   333 NIGRETTA John Barnett     15.0 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C [3.0C]

Series Results [HANDICAP] for Laser up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   5 LIGHT FINGERS Grace Becker-Scott     8.0 [3.0C] 2.0S 2.0S 2.0S 1.0 1.0
2   088 GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood   RYCV 15.0 3.0C 3.0C 3.0# 3.0# 3.0C [3.0C]

Series Results [HANDICAP] for LaserRadial up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   181907 BEES KNEES Brian Fentiman   WSC 10.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C [2.0C]

Series Results [HANDICAP] for Minnow up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   910 UP WRIGHT Geordan Wright     7.0 2.0C 2.0C [2.0C] 1.0 1.0C 1.0C

Series Results [HANDICAP] for Pacer up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2667 OBRIEN Allan O'Brien   wsc 14.0 [11.0C] 5.0S 2.0 1.0 2.0 4.0
2   1 JACK MALONEY Maree Fitzpatrick     16.0 [11.0C] 5.0S 4.0 3.0 1.0 3.0
3   1764 SERENDIPITY Eddie Stojkovich Jessica Morton WSC 19.0 [11.0C] 5.0S 1.0 2.0 9.0C 2.0
4   2766 SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho   WSC 32.0 [11.0C] 5.0S 3.0 6.0F 9.0C 9.0C
5   1610 RECKLESS Steve Forster     37.0 11.0C 11.0C 11.0C [11.0C] 3.0 1.0
6   2586 RINCEWIND Doug Vockler   WSC 38.0 11.0C [11.0C] 5.0 4.0 9.0C 9.0C
7   2482 MANTA Gary Davison Andrew Graham WSC 51.0 11.0C 11.0C 11.0C [11.0C] 9.0C 9.0C
7   550O SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner   51.0 11.0C 11.0C 11.0C [11.0C] 9.0C 9.0C
7   584 SLINGSHOT John Gwinner Michael Lambiris   51.0 11.0C 11.0C 11.0C [11.0C] 9.0C 9.0C
7   550G SHADOWFAX Gayle Gardner Oliver Voogd   51.0 11.0C 11.0C 11.0C [11.0C] 9.0C 9.0C

Series Results [HANDICAP] for RSAero5 up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1387 LOL Glenn Charlesworth   WSC 8.0 [3.0C] 2.0S 1.0 1.0 2.0 2.0
2   1185 SELCHIDH Cliff Stinson   WSC 11.0 3.0C 3.0C 3.0C [3.0C] 1.0 1.0

Series Results [HANDICAP] for Sabre up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1710 MY DISTRACTION Anthony Marsh   WSC 11.0 [13.0C] 4.0F 3.0 1.0 1.0 2.0
2   970 DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies   WSC 19.0 13.0C [13.0C] 1.0 2.0 2.0 1.0
3   1987 SEASOMFIN Andrew Keil   Wsc 22.0 1.0 1.0 2.0 5.0 13.0C [13.0C]
4   1908 AKAULA Pamela Webster   WSC 37.0 13.0C 4.0S 4.0 3.0 13.0C [13.0C]
5 4.0S 850 GOBLIN Judy Holmes     50.0 13.0C 13.0C 13.0C 7.0 [13.0C] 4.0F
6   1647 THE VEGAS ACCOUNT Hayden Parsons     50.0 13.0C 13.0C 5.0 6.0 13.0C [13.0C]
7   1589 ESPADA Alex Morton     53.0 13.0C 13.0C 6.0 8.0 13.0C [13.0C]
8   1412 MAKING WAVES Ruth Morton     56.0 13.0C 13.0C 13.0C 4.0 13.0C [13.0C]
9   1511 EXCUSE ME TWO Tony Hampton   WSC 59.0 13.0C 13.0C 9.0S 11.0S 13.0C [13.0C]
9   1129 IRON SPIDER Will Cuming     59.0 13.0C 13.0C 9.0S 11.0S 13.0C [13.0C]
11   1131 COOL CHANGE Tim Hart   WSC 65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C]
11   2082 REVEILLE Ian Ravenscroft   WSC 65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C]

Series Results [HANDICAP] for Ultimate 18 DK up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   37 PEDINA DORO Jim Rees     8.0 4.0C [4.0C] 1.0 1.0 1.0 1.0
2   434 WILDFIRE Stefan Gevers Alexandra Lehane   16.0 4.0C 4.0C 4.0C 2.0 2.0 [4.0C]
3   125 FREE SPIRIT Paul Nancarrow Steve Patralakis   20.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C [4.0C]

Series Results [HANDICAP] for WASZP up to Race 6 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2647 IN A MEETING David Taylor Andrea Taylor   10.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C [2.0C]