TopYacht: Williamstown Sailing Club - 18/02/2020 7:59:32 pm

RACE 5 [15/02/2020] Class Handicap Series 2

Race 5 - 15 Feb 2020

Printed on : 18/02/2020 7:59:32 pm

505 Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
1 8922 505 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy 13:38:50 33:50 1.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
1 115 Explorer 16 SWALLOW Sue Burke Tracie Burke 13:38:07 38:07 1.0  
DNC 10 Explorer 16 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont Guy Hansson     5.0  
DNC 53 Explorer 16 OLD SALT Raymond Clinch       5.0  
DNS 127 Explorer 16 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner     3.0  

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
1 9 Explorer16NoMotor JAMES PEARL Lois Hunt Catherine Dawson 13:41:45 41:45 1.0  

Gibbo15 Class Elapsed Time results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
DNC W10 Gibbo15 ELISE John Gibson Colin Bell     2.0 Frances Gibson

Hartley 16 Class Elapsed Time results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
1 441 Hartley 16 PHANTOM Trevor Burke Detlef Becker 13:34:26 34:26 1.0  
DNC 1333 Hartley 16 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates     5.0  
DNC 1464 Hartley 16 SEABISCUIT Bryan Langworthy       5.0  
DNC 1588 Hartley 16 EL. VENITO Joe Dorrington       5.0  

HartleyTs16 W motor Class Elapsed Time results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
DNC 1624 HartleyTs16 W motor CURRENCY LASS Jason Whyte       2.0  

Impulse Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
1 689 Impulse SANDFLY Leon Raymond   13:40:01 35:01 1.0  
2 722 Impulse ON THE RUN Louis Nagy   13:41:23 36:23 2.0  
DNC 640 Impulse GRAPE APE Andrew Wright       4.0  

KittyCat Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
DNC 333 KittyCat NIGRETTA John Barnett       3.0  
DNC K737 KittyCat KISS THIS Les Kiss       3.0  

Laser Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
DNC 088 Laser GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood       3.0  
DNS 5 Laser LIGHT FINGERS Grace Becker-Scott       2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
DNC 181907 LaserRadial BEES KNEES Brian Fentiman       2.0  

Minnow Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
DNC 910 Minnow UP WRIGHT Geordan Wright       2.0  

Pacer Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
DNC 584 Pacer SLINGSHOT John Gwinner Michael Lambiris     11.0  
DNC 1610 Pacer RECKLESS Steve Forster       11.0  
DNC 2482 Pacer MANTA Gary Davison Andrew Graham     11.0  
DNC 2586 Pacer RINCEWIND Doug Vockler       11.0  
DNC 550G Pacer SHADOWFAX Gayle Gardner Oliver Voogd     11.0  
DNC 550O Pacer SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner     11.0  
DNS 1 Pacer JACK MALONEY Maree Fitzpatrick       5.0  
DNS 1764 Pacer SERENDIPITY Eddie Stojkovich Jessica Morton     5.0  
DNS 2667 Pacer OBRIEN Allan O'Brien       5.0  
DNS 2766 Pacer SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho       5.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
DNC 1185 RSAero5 SELCHIDH Cliff Stinson       3.0  
DNS 1387 RSAero5 LOL Glenn Charlesworth       2.0  

Sabre Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
1 1987 Sabre SEASOMFIN Andrew Keil   13:37:50 32:50 1.0  
DNC 850 Sabre GOBLIN Judy Holmes       13.0  
DNC 970 Sabre DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies       13.0  
DNC 1129 Sabre IRON SPIDER Will Cuming       13.0  
DNC 1131 Sabre COOL CHANGE Tim Hart       13.0  
DNC 1412 Sabre MAKING WAVES Ruth Morton       13.0  
DNC 1511 Sabre EXCUSE ME TWO Tony Hampton       13.0  
DNC 1589 Sabre ESPADA Alex Morton       13.0  
DNC 1647 Sabre THE VEGAS ACCOUNT Hayden Parsons       13.0  
DNC 2082 Sabre REVEILLE Ian Ravenscroft       13.0  
DNF 1710 Sabre MY DISTRACTION Anthony Marsh       4.0  
DNS 1908 Sabre AKAULA Pamela Webster       4.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
DNC 37 Ultimate 18 DK PEDINA DORO Jim Rees       4.0  
DNC 125 Ultimate 18 DK FREE SPIRIT Paul Nancarrow Steve Patralakis     4.0  
DNC 434 Ultimate 18 DK WILDFIRE Stefan Gevers Alexandra Lehane     4.0  

WASZP Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
DNC 2647 WASZP IN A MEETING David Taylor Andrea Taylor     2.0