TopYacht: Williamstown Sailing Club - 18/02/2020 7:59:00 pm

RACE 5 [15/02/2020] Class Handicap Series 2

Race 5 - 15 Feb 2020

Printed on : 18/02/2020 7:59:00 pm

505 HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 8922 505 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy 13:38:50 33:50 1.0 97.5 34:42 1.000 34:42 1.000 1.000  

Explorer 16 HANDICAP results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 115 Explorer 16 SWALLOW Sue Burke Tracie Burke 13:38:07 38:07 1.0 138.4 27:32 1.042 28:41 1.042 1.042  
DNC 10 Explorer 16 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont Guy Hansson     5.0 138.4   1.000        
DNC 53 Explorer 16 OLD SALT Raymond Clinch       5.0 138.4   1.000        
DNS 127 Explorer 16 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner     3.0 138.4   0.972        

Explorer16NoMotor HANDICAP results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 9 Explorer16NoMotor JAMES PEARL Lois Hunt Catherine Dawson 13:41:45 41:45 1.0 137.0 30:28 0.944 28:46 0.944 0.944  

Gibbo15 HANDICAP results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC W10 Gibbo15 ELISE John Gibson Colin Bell     2.0 130.0   0.952       Frances Gibson

Hartley 16 HANDICAP results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 441 Hartley 16 PHANTOM Trevor Burke Detlef Becker 13:34:26 34:26 1.0 125.0 27:33 0.983 27:05 0.983 0.983  
DNC 1333 Hartley 16 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates     5.0 125.0   1.050        
DNC 1464 Hartley 16 SEABISCUIT Bryan Langworthy       5.0 125.0   0.942        
DNC 1588 Hartley 16 EL. VENITO Joe Dorrington       5.0 125.0   0.958        

HartleyTs16 W motor HANDICAP results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 1624 HartleyTs16 W motor CURRENCY LASS Jason Whyte       2.0 126.5   0.987        

Impulse HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 722 Impulse ON THE RUN Louis Nagy   13:41:23 36:23 1.0 118.5 30:42 1.002 30:46 1.002 1.002  
2 689 Impulse SANDFLY Leon Raymond   13:40:01 35:01 2.0 118.5 29:33 1.059 31:18 1.041 1.053  
DNC 640 Impulse GRAPE APE Andrew Wright       4.0 118.5   0.979        

KittyCat HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 333 KittyCat NIGRETTA John Barnett       3.0 99.0   1.000        
DNC K737 KittyCat KISS THIS Les Kiss       3.0 99.0   1.009        

Laser HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 088 Laser GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood       3.0 114.0   0.991        
DNS 5 Laser LIGHT FINGERS Grace Becker-Scott       2.0 114.0   1.000        

LaserRadial HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 181907 LaserRadial BEES KNEES Brian Fentiman       2.0 118.5   0.958        

Minnow HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 910 Minnow UP WRIGHT Geordan Wright       2.0 168.5   1.000        

Pacer HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 584 Pacer SLINGSHOT John Gwinner Michael Lambiris     11.0 127.5   1.000        
DNC 1610 Pacer RECKLESS Steve Forster       11.0 127.5   0.912        
DNC 2482 Pacer MANTA Gary Davison Andrew Graham     11.0 127.5   0.964        
DNC 2586 Pacer RINCEWIND Doug Vockler       11.0 127.5   0.930        
DNC 550G Pacer SHADOWFAX Gayle Gardner Oliver Voogd     11.0 127.5   1.000        
DNC 550O Pacer SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner     11.0 127.5   1.000        
DNS 1 Pacer JACK MALONEY Maree Fitzpatrick       5.0 127.5   0.921        
DNS 1764 Pacer SERENDIPITY Eddie Stojkovich Jessica Morton     5.0 127.5   0.931        
DNS 2667 Pacer OBRIEN Allan O'Brien       5.0 127.5   0.986        
DNS 2766 Pacer SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho       5.0 127.5   0.982        

RSAero5 HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 1185 RSAero5 SELCHIDH Cliff Stinson       3.0 116.8   0.930        
DNS 1387 RSAero5 LOL Glenn Charlesworth       2.0 116.8   0.942        

Sabre HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 1987 Sabre SEASOMFIN Andrew Keil   13:37:50 32:50 1.0 127.0 25:51 1.017 26:17 1.017 1.017  
DNC 850 Sabre GOBLIN Judy Holmes       13.0 127.0   0.935        
DNC 970 Sabre DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies       13.0 127.0   0.972        
DNC 1129 Sabre IRON SPIDER Will Cuming       13.0 127.0   0.961        
DNC 1131 Sabre COOL CHANGE Tim Hart       13.0 127.0   0.947        
DNC 1412 Sabre MAKING WAVES Ruth Morton       13.0 127.0   0.963        
DNC 1511 Sabre EXCUSE ME TWO Tony Hampton       13.0 127.0   1.000        
DNC 1589 Sabre ESPADA Alex Morton       13.0 127.0   0.961        
DNC 1647 Sabre THE VEGAS ACCOUNT Hayden Parsons       13.0 127.0   0.961        
DNC 2082 Sabre REVEILLE Ian Ravenscroft       13.0 127.0   1.028        
DNF 1710 Sabre MY DISTRACTION Anthony Marsh       4.0 127.0   0.862        
DNS 1908 Sabre AKAULA Pamela Webster       4.0 127.0   1.001        

Ultimate 18 DK HANDICAP results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 37 Ultimate 18 DK PEDINA DORO Jim Rees       4.0 133.8   0.844        
DNC 125 Ultimate 18 DK FREE SPIRIT Paul Nancarrow Steve Patralakis     4.0 133.8   1.000        
DNC 434 Ultimate 18 DK WILDFIRE Stefan Gevers Alexandra Lehane     4.0 133.8   0.974        

WASZP HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 2647 WASZP IN A MEETING David Taylor Andrea Taylor     2.0 70.0   1.000