TopYacht: Williamstown Sailing Club - 10/02/2020 10:39:13 am

RACE 4 [18/01/2020] Class Handicap Series 2

Race 4 - 18 Jan 2020

Printed on : 10/02/2020 10:39:13 am

505 HANDICAP results Start : 14:35
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
DNC 8922 505 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy     2.0 97.5   1.000          

Explorer 16 HANDICAP results Start : 14:30
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 115 Explorer 16 SWALLOW Sue Burke Tracie Burke 15:11:35 41:35   138.4 30:03 1.056 31:44   1.056   Yes
DNC 10 Explorer 16 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont Guy Hansson     4.0 138.4   1.000          
DNC 53 Explorer 16 OLD SALT Raymond Clinch       4.0 138.4   1.000          
DNC 127 Explorer 16 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner     4.0 138.4   0.972          

Explorer16NoMotor HANDICAP results Start : 14:30
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 9 Explorer16NoMotor JAMES PEARL Lois Hunt Catherine Dawson 15:12:28 42:28 1.0 137.0 31:00 0.938 29:05 0.938 0.938    

Gibbo15 HANDICAP results Start : 14:30
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
DNC W10 Gibbo15 ELISE John Gibson Colin Bell     2.0 130.0   0.952       Frances Gibson  

Hartley 16 HANDICAP results Start : 14:30
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 441 Hartley 16 PHANTOM Trevor Burke Detlef Becker 15:07:12 37:12 1.0 125.0 29:46 0.976 29:03 0.976 0.976    
2 1333 Hartley 16 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates 15:05:16 35:16 2.0 125.0 28:13 1.050 29:38 1.030 1.043    
DNC 1464 Hartley 16 SEABISCUIT Bryan Langworthy       6.0 125.0   0.942          
DNC 1588 Hartley 16 EL. VENITO Joe Dorrington       6.0 125.0   0.958          
DNC 1624 Hartley 16 CURRENCY LASS Jason Whyte       6.0 125.0   0.987          

Impulse HANDICAP results Start : 14:35
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 689 Impulse SANDFLY Leon Raymond   15:07:56 32:56 1.0 118.5 27:48 1.055 29:20 1.055 1.055    
2 722 Impulse ON THE RUN Louis Nagy   15:11:50 36:50 2.0 118.5 31:05 1.016 31:35 0.944 1.002    
DNC 640 Impulse GRAPE APE Andrew Wright       4.0 118.5   0.979          

KittyCat HANDICAP results Start : 14:35
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
DNC 333 KittyCat NIGRETTA John Barnett       3.0 99.0   1.000          
DNC K737 KittyCat KISS THIS Les Kiss       3.0 99.0   1.009          

Laser HANDICAP results Start : 14:35
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
DNC 088 Laser GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood         114.0   0.991         Yes
DNS 5 Laser LIGHT FINGERS Grace Becker-Scott       2.0 114.0   1.000          

LaserRadial HANDICAP results Start : 14:35
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
DNC 181907 LaserRadial BEES KNEES Brian Fentiman       2.0 118.5   0.958          

Minnow HANDICAP results Start : 14:35
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
DNC 910 Minnow UP WRIGHT Geordan Wright       2.0 168.5   1.000          

Pacer HANDICAP results Start : 14:35
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 1764 Pacer SERENDIPITY Eddie Stojkovich Jessica Morton 15:15:15 40:15 1.0 127.5 31:34 0.927 29:16 0.932 0.929    
2 2667 Pacer OBRIEN Allan O'Brien   15:13:09 38:09 2.0 127.5 29:55 0.984 29:26 0.984 0.984    
3 2766 Pacer SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho   15:14:53 39:53 3.0 127.5 31:17 0.995 31:08 0.941 0.982    
4 1 Pacer JACK MALONEY Maree Fitzpatrick   15:18:54 43:54 4.0 127.5 34:26 0.933 32:08 0.855 0.921    
5 2586 Pacer RINCEWIND Doug Vockler   15:23:30 48:30 5.0 127.5 38:02 0.943 35:52 0.774 0.930    
DNC 584 Pacer SLINGSHOT John Gwinner Michael Lambiris     11.0 127.5   1.000          
DNC 1610 Pacer RECKLESS Steve Forster       11.0 127.5   0.912          
DNC 2482 Pacer MANTA Gary Davison Andrew Graham     11.0 127.5   0.964          
DNC 550G Pacer SHADOWFAX Gayle Gardner Oliver Voogd     11.0 127.5   1.000          
DNC 550O Pacer SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner     11.0 127.5   1.000          

RSAero5 HANDICAP results Start : 14:35
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 1387 RSAero5 LOL Glenn Charlesworth   15:12:27 37:27 1.0 116.8 32:04 0.951 30:30 0.951 0.951    
DNC 1185 RSAero5 SELCHIDH Cliff Stinson       3.0 116.8   0.930          

Sabre HANDICAP results Start : 14:35
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 970 Sabre DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies   15:13:08 38:08 1.0 127.0 30:02 0.965 28:59 0.991 0.974    
2 1987 Sabre SEASOMFIN Andrew Keil   15:11:46 36:46 2.0 127.0 28:57 1.014 29:21 1.028 1.019    
3 1710 Sabre MY DISTRACTION Anthony Marsh   15:18:46 43:46 3.0 127.0 34:28 0.863 29:45 0.863 0.863    
4 1908 Sabre AKAULA Pamela Webster   15:13:05 38:05 4.0 127.0 29:59 1.008 30:13 0.992 1.003    
5 1647 Sabre THE VEGAS ACCOUNT Hayden Parsons   15:17:43 42:43 5.0 127.0 33:38 0.974 32:46 0.885 0.961    
6 1589 Sabre ESPADA Alex Morton   15:18:47 43:47 6.0 127.0 34:28 0.974 33:34 0.863 0.961    
DNC 850 Sabre GOBLIN Judy Holmes       13.0 127.0   0.935          
DNC 1131 Sabre COOL CHANGE Tim Hart       13.0 127.0   0.947          
DNC 1412 Sabre MAKING WAVES Ruth Morton       13.0 127.0   0.963          
DNC 2082 Sabre REVEILLE Ian Ravenscroft       13.0 127.0   1.028          
DNS 1129 Sabre IRON SPIDER Will Cuming       9.0 127.0   0.961          
DNS 1511 Sabre EXCUSE ME TWO Tony Hampton       9.0 127.0   1.000          

Ultimate 18 DK HANDICAP results Start : 14:30
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 37 Ultimate 18 DK PEDINA DORO Jim Rees   15:16:11 46:11 1.0 133.8 34:31 0.837 28:53 0.837 0.837    
DNC 125 Ultimate 18 DK FREE SPIRIT Paul Nancarrow Steve Patralakis     4.0 133.8   1.000          
DNC 434 Ultimate 18 DK WILDFIRE Stefan Gevers Alexandra Lehane     4.0 133.8   0.974          

WASZP HANDICAP results Start : 14:35
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
DNC 2647 WASZP IN A MEETING David Taylor Andrea Taylor     2.0 70.0   1.000