TopYacht: Williamstown Sailing Club - 10/02/2020 10:42:48 am

RACE 9 [18/01/2020] Class Champion

Race 9 - 18 Jan 2020

Printed on : 10/02/2020 10:42:48 am

505 OTB results Start : 13:10
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
505 DNC TWENTYONE 8922 Michael Lawrence Graeme Murphy     2.0  

Explorer 16 OTB results Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
Explorer 16 1 SWALLOW 115 Sue Burke Tracie Burke 13:59:04 59:04 1.0  
Explorer 16 DNC CAPTAIN PHASMA 10 Ric Lamont Guy Hansson     5.0  
Explorer 16 DNC OLD SALT 53 Raymond Clinch       5.0  
Explorer 16 DNC EDNA MAY 127 Michael Lambiris Jon Gwinner     5.0  

Explorer16NoMotor OTB results Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
Explorer16NoMotor 1 JAMES PEARL 9 Lois Hunt Catherine Dawson 14:05:57 01:05:57 1.0  

Gibbo15 OTB results Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
Gibbo15 DNC ELISE W10 John Gibson Colin Bell     2.0 Frances Gibson

Hartley 16 OTB results Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
Hartley 16 1 HISSING SID 1333 Peter Behrendt Peter Yeates 13:53:42 53:42 1.0  
Hartley 16 2 PHANTOM 441 Trevor Burke Detlef Becker 13:56:36 56:36 2.0  
Hartley 16 DNC SEABISCUIT 1464 Bryan Langworthy       6.0  
Hartley 16 DNC EL. VENITO 1588 Joe Dorrington       6.0  
Hartley 16 DNC CURRENCY LASS 1624 Jason Whyte       6.0  

Impulse OTB results Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
Impulse 1 SANDFLY 689 Leon Raymond   13:55:34 50:34 1.0  
Impulse 2 ON THE RUN 722 Louis Nagy   13:57:18 52:18 2.0  
Impulse DNC GRAPE APE 640 Andrew Wright       4.0  

KittyCat OTB results Start : 13:10
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
KittyCat DNC NIGRETTA 333 John Barnett       3.0  
KittyCat DNC KISS THIS K737 Les Kiss       3.0  

Laser OTB results Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
Laser DNC GOODBYE PORPOISPIT 088 Mark Smallwood       3.0  
Laser DNS LIGHT FINGERS 5 Grace Becker-Scott       2.0  

LaserRadial OTB results Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
LaserRadial DNC BEES KNEES 181907 Brian Fentiman       2.0  

Minnow OTB results Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
Minnow 1 UP WRIGHT 910 Geordan Wright   13:52:40 47:40 1.0  

Pacer OTB results Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
Pacer 1 OBRIEN 2667 Allan O'Brien   14:03:49 58:49 1.0  
Pacer 2 SERENDIPITY 1764 Eddie Stojkovich Jessica Morton 14:08:05 01:03:05 2.0  
Pacer 3 JACK MALONEY 1 Maree Fitzpatrick   14:08:54 01:03:54 3.0  
Pacer 4 RINCEWIND 2586 Doug Vockler   14:14:45 01:09:45 4.0  
Pacer DNC SLINGSHOT 584 John Gwinner Michael Lambiris     11.0  
Pacer DNC RECKLESS 1610 Steve Forster       11.0  
Pacer DNC MANTA 2482 Gary Davison Andrew Graham     11.0  
Pacer DNC SHADOWFAX 550G Gayle Gardner Oliver Voogd     11.0  
Pacer DNC SHADOWFAX 550O Oliver Voogd Gayle Gardner     11.0  
Pacer DNF SPARK PLUG & TANGLEF 2766 Kim Ho       6.0  

RSAero5 OTB results Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
RSAero5 1 LOL 1387 Glenn Charlesworth   13:58:57 53:57 1.0  
RSAero5 DNC SELCHIDH 1185 Cliff Stinson       3.0  

Sabre OTB results Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
Sabre 1 AKAULA 1908 Pamela Webster   14:02:23 57:23 1.0  
Sabre 2 SEASOMFIN 1987 Andrew Keil   14:03:18 58:18 2.0  
Sabre 3 DELUSIONSOFGRANDEUR 970 Olivier Davies   14:03:46 58:46 3.0  
Sabre 4 MAKING WAVES 1412 Ruth Morton   14:06:01 01:01:01 4.0  
Sabre 5 THE VEGAS ACCOUNT 1647 Hayden Parsons   14:09:14 01:04:14 5.0  
Sabre 6 MY DISTRACTION 1710 Anthony Marsh   14:10:00 01:05:00 6.0  
Sabre 7 ESPADA 1589 Alex Morton   14:12:38 01:07:38 7.0  
Sabre 8 GOBLIN 850 Judy Holmes   14:14:58 01:09:58 8.0  
Sabre DNC COOL CHANGE 1131 Tim Hart       13.0  
Sabre DNC REVEILLE 2082 Ian Ravenscroft       13.0  
Sabre DNS IRON SPIDER 1129 Will Cuming       11.0  
Sabre DNS EXCUSE ME TWO 1511 Tony Hampton       11.0  

Ultimate 18 DK OTB results Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
Ultimate 18 DK 1 PEDINA DORO 37 Jim Rees   14:12:31 01:12:31 1.0  
Ultimate 18 DK 2 WILDFIRE 434 Stefan Gevers Alexandra Lehane 14:16:29 01:16:29 2.0  
Ultimate 18 DK DNC FREE SPIRIT 125 Paul Nancarrow Steve Patralakis     4.0  

WASZP OTB results Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW.
WASZP DNC IN A MEETING 2647 David Taylor Andrea Taylor     2.0