TopYacht: Williamstown Sailing Club - 10/02/2020 10:37:28 am

RACE 3 [18/01/2020] Class Handicap Series 2

Race 3 - 18 Jan 2020

Printed on : 10/02/2020 10:37:28 am

505 Class Elapsed Time results Start : 13:10
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
DNC 8922 505 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy     2.0    

Explorer 16 Class Elapsed Time results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
1 115 Explorer 16 SWALLOW Sue Burke Tracie Burke 13:59:04 59:04     Yes
DNC 10 Explorer 16 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont Guy Hansson     4.0    
DNC 53 Explorer 16 OLD SALT Raymond Clinch       4.0    
DNC 127 Explorer 16 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner     4.0    

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
1 9 Explorer16NoMotor JAMES PEARL Lois Hunt Catherine Dawson 14:05:57 01:05:57 1.0    

Gibbo15 Class Elapsed Time results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
DNC W10 Gibbo15 ELISE John Gibson Colin Bell     2.0 Frances Gibson  

Hartley 16 Class Elapsed Time results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
1 1333 Hartley 16 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates 13:53:42 53:42 1.0    
2 441 Hartley 16 PHANTOM Trevor Burke Detlef Becker 13:56:36 56:36 2.0    
DNC 1464 Hartley 16 SEABISCUIT Bryan Langworthy       6.0    
DNC 1588 Hartley 16 EL. VENITO Joe Dorrington       6.0    
DNC 1624 Hartley 16 CURRENCY LASS Jason Whyte       6.0    

Impulse Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
1 689 Impulse SANDFLY Leon Raymond   13:55:34 50:34 1.0    
2 722 Impulse ON THE RUN Louis Nagy   13:57:18 52:18 2.0    
DNC 640 Impulse GRAPE APE Andrew Wright       4.0    

KittyCat Class Elapsed Time results Start : 13:10
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
DNC 333 KittyCat NIGRETTA John Barnett       3.0    
DNC K737 KittyCat KISS THIS Les Kiss       3.0    

Laser Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
DNC 088 Laser GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood           Yes
DNS 5 Laser LIGHT FINGERS Grace Becker-Scott       2.0    

LaserRadial Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
DNC 181907 LaserRadial BEES KNEES Brian Fentiman       2.0    

Minnow Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
1 910 Minnow UP WRIGHT Geordan Wright   13:52:40 47:40 1.0    

Pacer Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
1 2667 Pacer OBRIEN Allan O'Brien   14:03:49 58:49 1.0    
2 1764 Pacer SERENDIPITY Eddie Stojkovich Jessica Morton 14:08:05 01:03:05 2.0    
3 1 Pacer JACK MALONEY Maree Fitzpatrick   14:08:54 01:03:54 3.0    
4 2586 Pacer RINCEWIND Doug Vockler   14:14:45 01:09:45 4.0    
DNC 584 Pacer SLINGSHOT John Gwinner Michael Lambiris     11.0    
DNC 1610 Pacer RECKLESS Steve Forster       11.0    
DNC 2482 Pacer MANTA Gary Davison Andrew Graham     11.0    
DNC 550G Pacer SHADOWFAX Gayle Gardner Oliver Voogd     11.0    
DNC 550O Pacer SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner     11.0    
DNF 2766 Pacer SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho       6.0    

RSAero5 Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
1 1387 RSAero5 LOL Glenn Charlesworth   13:58:57 53:57 1.0    
DNC 1185 RSAero5 SELCHIDH Cliff Stinson       3.0    

Sabre Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
1 1908 Sabre AKAULA Pamela Webster   14:02:23 57:23 1.0    
2 1987 Sabre SEASOMFIN Andrew Keil   14:03:18 58:18 2.0    
3 970 Sabre DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies   14:03:46 58:46 3.0    
4 1412 Sabre MAKING WAVES Ruth Morton   14:06:01 01:01:01 4.0    
5 1647 Sabre THE VEGAS ACCOUNT Hayden Parsons   14:09:14 01:04:14 5.0    
6 1710 Sabre MY DISTRACTION Anthony Marsh   14:10:00 01:05:00 6.0    
7 1589 Sabre ESPADA Alex Morton   14:12:38 01:07:38 7.0    
8 850 Sabre GOBLIN Judy Holmes   14:14:58 01:09:58 8.0    
DNC 1131 Sabre COOL CHANGE Tim Hart       13.0    
DNC 2082 Sabre REVEILLE Ian Ravenscroft       13.0    
DNS 1129 Sabre IRON SPIDER Will Cuming       11.0    
DNS 1511 Sabre EXCUSE ME TWO Tony Hampton       11.0    

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
1 37 Ultimate 18 DK PEDINA DORO Jim Rees   14:12:31 01:12:31 1.0    
2 434 Ultimate 18 DK WILDFIRE Stefan Gevers Alexandra Lehane 14:16:29 01:16:29 2.0    
DNC 125 Ultimate 18 DK FREE SPIRIT Paul Nancarrow Steve Patralakis     4.0    

WASZP Class Elapsed Time results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score CREW. Vis
DNC 2647 WASZP IN A MEETING David Taylor Andrea Taylor     2.0