TopYacht: Williamstown Sailing Club - 10/02/2020 10:37:04 am

RACE 3 [18/01/2020] Class Handicap Series 2

Race 3 - 18 Jan 2020

Printed on : 10/02/2020 10:37:04 am

505 HANDICAP results Start : 13:10
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
DNC 8922 505 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy     2.0 97.5   1.000          

Explorer 16 HANDICAP results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 115 Explorer 16 SWALLOW Sue Burke Tracie Burke 13:59:04 59:04   138.4 42:41 1.055 45:02 1.055 1.055   Yes
DNC 10 Explorer 16 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont Guy Hansson     4.0 138.4   1.000          
DNC 53 Explorer 16 OLD SALT Raymond Clinch       4.0 138.4   1.000          
DNC 127 Explorer 16 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner     4.0 138.4   0.972          

Explorer16NoMotor HANDICAP results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 9 Explorer16NoMotor JAMES PEARL Lois Hunt Catherine Dawson 14:05:57 01:05:57 1.0 137.0 48:08 0.938 45:09 0.938 0.938    

Gibbo15 HANDICAP results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
DNC W10 Gibbo15 ELISE John Gibson Colin Bell     2.0 130.0   0.952       Frances Gibson  

Hartley 16 HANDICAP results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 441 Hartley 16 PHANTOM Trevor Burke Detlef Becker 13:56:36 56:36 1.0 125.0 45:17 0.965 43:42 0.965 0.965    
2 1333 Hartley 16 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates 13:53:42 53:42 2.0 125.0 42:58 1.050 45:07 1.017 1.039    
DNC 1464 Hartley 16 SEABISCUIT Bryan Langworthy       6.0 125.0   0.942          
DNC 1588 Hartley 16 EL. VENITO Joe Dorrington       6.0 125.0   0.958          
DNC 1624 Hartley 16 CURRENCY LASS Jason Whyte       6.0 125.0   0.987          

Impulse HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 722 Impulse ON THE RUN Louis Nagy   13:57:18 52:18 1.0 118.5 44:08 1.013 44:42 1.013 1.013    
2 689 Impulse SANDFLY Leon Raymond   13:55:34 50:34 2.0 118.5 42:40 1.054 44:58 1.048 1.052    
DNC 640 Impulse GRAPE APE Andrew Wright       4.0 118.5   0.979          

KittyCat HANDICAP results Start : 13:10
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
DNC 333 KittyCat NIGRETTA John Barnett       3.0 99.0   1.000          
DNC K737 KittyCat KISS THIS Les Kiss       3.0 99.0   1.009          

Laser HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
DNC 088 Laser GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood         114.0   0.991         Yes
DNS 5 Laser LIGHT FINGERS Grace Becker-Scott       2.0 114.0   1.000          

LaserRadial HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
DNC 181907 LaserRadial BEES KNEES Brian Fentiman       2.0 118.5   0.958          

Minnow HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 910 Minnow UP WRIGHT Geordan Wright   13:52:40 47:40 1.0 168.5 28:17 1.000 28:17 1.000 1.000    

Pacer HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 2667 Pacer OBRIEN Allan O'Brien   14:03:49 58:49 1.0 127.5 46:08 0.986 45:29 1.002 0.991    
2 1764 Pacer SERENDIPITY Eddie Stojkovich Jessica Morton 14:08:05 01:03:05 2.0 127.5 49:29 0.934 46:13 0.934 0.934    
3 1 Pacer JACK MALONEY Maree Fitzpatrick   14:08:54 01:03:54 3.0 127.5 50:07 0.946 47:25 0.922 0.938    
4 2586 Pacer RINCEWIND Doug Vockler   14:14:45 01:09:45 4.0 127.5 54:42 0.956 52:18 0.845 0.943    
DNC 584 Pacer SLINGSHOT John Gwinner Michael Lambiris     11.0 127.5   1.000          
DNC 1610 Pacer RECKLESS Steve Forster       11.0 127.5   0.912          
DNC 2482 Pacer MANTA Gary Davison Andrew Graham     11.0 127.5   0.964          
DNC 550G Pacer SHADOWFAX Gayle Gardner Oliver Voogd     11.0 127.5   1.000          
DNC 550O Pacer SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner     11.0 127.5   1.000          
DNF 2766 Pacer SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho       6.0 127.5   0.995          

RSAero5 HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 1387 RSAero5 LOL Glenn Charlesworth   13:58:57 53:57 1.0 116.8 46:11 0.937 43:16 0.937 0.937    
DNC 1185 RSAero5 SELCHIDH Cliff Stinson       3.0 116.8   0.930          

Sabre HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 1710 Sabre MY DISTRACTION Anthony Marsh   14:10:00 01:05:00 1.0 127.0 51:11 0.853 43:40 0.914 0.870    
2 970 Sabre DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies   14:03:46 58:46 2.0 127.0 46:16 0.960 44:25 1.012 0.977    
3 1908 Sabre AKAULA Pamela Webster   14:02:23 57:23 3.0 127.0 45:11 1.012 45:44 1.036 1.020    
4 1412 Sabre MAKING WAVES Ruth Morton   14:06:01 01:01:01 4.0 127.0 48:03 0.974 46:48 0.974 0.974    
5 1987 Sabre SEASOMFIN Andrew Keil   14:03:18 58:18 5.0 127.0 45:54 1.028 47:11 1.020 1.025    
6 1647 Sabre THE VEGAS ACCOUNT Hayden Parsons   14:09:14 01:04:14 6.0 127.0 50:35 0.987 49:56 0.925 0.974    
7 850 Sabre GOBLIN Judy Holmes   14:14:58 01:09:58 7.0 127.0 55:06 0.948 52:14 0.849 0.935    
8 1589 Sabre ESPADA Alex Morton   14:12:38 01:07:38 8.0 127.0 53:15 0.987 52:34 0.879 0.974    
DNC 1131 Sabre COOL CHANGE Tim Hart       13.0 127.0   0.947          
DNC 2082 Sabre REVEILLE Ian Ravenscroft       13.0 127.0   1.028          
DNS 1129 Sabre IRON SPIDER Will Cuming       11.0 127.0   0.961          
DNS 1511 Sabre EXCUSE ME TWO Tony Hampton       11.0 127.0   1.000          

Ultimate 18 DK HANDICAP results Start : 13:00
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
1 37 Ultimate 18 DK PEDINA DORO Jim Rees   14:12:31 01:12:31 1.0 133.8 54:12 0.839 45:28 0.839 0.839    
2 434 Ultimate 18 DK WILDFIRE Stefan Gevers Alexandra Lehane 14:16:29 01:16:29 2.0 133.8 57:10 0.987 56:25 0.795 0.974    
DNC 125 Ultimate 18 DK FREE SPIRIT Paul Nancarrow Steve Patralakis     4.0 133.8   1.000          

WASZP HANDICAP results Start : 13:05
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW. Vis
DNC 2647 WASZP IN A MEETING David Taylor Andrea Taylor     2.0 70.0   1.000