TopYacht: Williamstown Sailing Club - 15/12/2019 11:46:29 PM

RACE 2 [14/12/2019] Class Handicap Series 2

Race 2 - 14 December 2019

Printed on : 15/12/2019 11:46:29 PM

Explorer 16 HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 115 Explorer 16 SWALLOW Sue Burke Tracie Burke 14:56:06 43:06 1.0 138.4 31:08 1.055 32:51 1.055 1.055  
DNC 10 Explorer 16 CAPTAIN PHASMA Ric Lamont Guy Hansson     5.0 138.4   1.000        
DNC 53 Explorer 16 OLD SALT Raymond Clinch       5.0 138.4   1.000        
DNC 127 Explorer 16 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner     5.0 138.4   0.972        

Explorer16NoMotor HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 9 Explorer16NoMotor JAMES PEARL Lois Hunt Catherine Dawson     2.0 137.0   0.938        

Gibbo15 HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 W10 Gibbo15 ELISE John Gibson Colin Bell 14:56:21 43:21 1.0 130.0 33:21 0.936 31:13 0.936 0.936 Frances Gibson

Hartley 16 HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 1333 Hartley 16 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates 14:50:43 37:43 1.0 125.0 30:10 1.031 31:06 1.031 1.031  
2 441 Hartley 16 PHANTOM Trevor Burke Detlef Becker 14:57:52 44:52 2.0 125.0 35:54 0.978 35:07 0.866 0.965  
3 1464 Hartley 16 SEABISCUIT Bryan Langworthy   14:59:38 46:38 3.0 125.0 37:18 0.955 35:37 0.834 0.942  
DNC 1588 Hartley 16 EL. VENITO Joe Dorrington       5.0 125.0   0.958        

HartleyTs16 W motor HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 1624 HartleyTs16 W motor CURRENCY LASS Jason Whyte       2.0 126.5   0.987        

Impulse HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 640 Impulse GRAPE APE Andrew Wright       4.0 118.5   0.979        
DNC 689 Impulse SANDFLY Leon Raymond       4.0 118.5   1.054        
DNC 722 Impulse ON THE RUN Louis Nagy       4.0 118.5   1.013        

KittyCat HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 333 KittyCat NIGRETTA John Barnett       3.0 99.0   1.000        
DNC K737 KittyCat KISS THIS Les Kiss       3.0 99.0   1.009        

Laser HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 5 Laser LIGHT FINGERS Grace Becker-Scott   15:01:15 48:15 1.0 114.0 42:20 1.000 42:20 1.000 1.000  
DNC 088 Laser GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood       3.0 114.0   0.991        

LaserRadial HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 181907 LaserRadial BEES KNEES Brian Fentiman       2.0 118.5   0.958        

Pacer HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 1 Pacer JACK MALONEY Maree Fitzpatrick   14:56:17 43:17 1.0 127.5 33:57 0.935 31:45 0.935 0.935  
2 2667 Pacer OBRIEN Allan O'Brien   14:56:03 43:03 2.0 127.5 33:46 0.992 33:30 0.940 0.979  
3 1610 Pacer RECKLESS Steve Forster   15:00:39 47:39 3.0 127.5 37:22 0.924 34:32 0.850 0.912  
DNC 1764 Pacer SERENDIPITY Eddie Stojkovich Jessica Morton     9.0 127.5   0.934        
DNC 2482 Pacer MANTA Gary Davison Andrew Graham     9.0 127.5   0.964        
DNC 2586 Pacer RINCEWIND Doug Vockler       9.0 127.5   0.956        
DNC 2766 Pacer SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho       9.0 127.5   0.995        
DNC 550G Pacer SHADOWFAX Gayle Gardner Oliver Voogd     9.0 127.5   1.000        

RSAero5 HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 1185 RSAero5 SELCHIDH Cliff Stinson   14:54:40 41:40 1.0 116.8 35:40 0.934 33:19 0.934 0.934  
2 1387 RSAero5 LOL Glenn Charlesworth   14:55:16 42:16 2.0 116.8 36:11 0.950 34:22 0.921 0.940  

Sabre HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 1710 Sabre MY DISTRACTION Anthony Marsh   15:01:42 48:42 1.0 127.0 38:21 0.851 32:38 0.851 0.851  
2 970 Sabre DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies   14:56:38 43:38 2.0 127.0 34:21 0.962 33:03 0.950 0.958  
DNC 850 Sabre GOBLIN Judy Holmes       13.0 127.0   0.948        
DNC 1129 Sabre IRON SPIDER Will Cuming       13.0 127.0   0.961        
DNC 1131 Sabre COOL CHANGE Tim Hart       13.0 127.0   0.947        
DNC 1412 Sabre MAKING WAVES Ruth Morton       13.0 127.0   0.974        
DNC 1511 Sabre EXCUSE ME TWO Tony Hampton       13.0 127.0   1.000        
DNC 1589 Sabre ESPADA Alex Morton       13.0 127.0   0.987        
DNC 1647 Sabre THE VEGAS ACCOUNT Hayden Parsons       13.0 127.0   0.987        
DNC 1908 Sabre AKAULA Pamela Webster       13.0 127.0   1.012        
DNC 1987 Sabre SEASOMFIN Andrew Keil       13.0 127.0   1.028        
DNC 2082 Sabre REVEILLE Ian Ravenscroft       13.0 127.0   1.028        

Ultimate 18 DK HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
1 37 Ultimate 18 DK PEDINA DORO Jim Rees   15:04:03 51:03 1.0 133.8 38:09 0.828 31:35 0.828 0.828  
2 434 Ultimate 18 DK WILDFIRE Stefan Gevers Alexandra Lehane 15:02:00 49:00 2.0 133.8 36:37 1.000 36:37 0.863 0.987  
DNC 125 Ultimate 18 DK FREE SPIRIT Paul Nancarrow Steve Patralakis     4.0 133.8   1.000        

WASZP HANDICAP results Start : 14:13
Place Sail No Class Boat Name Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
DNC 2647 WASZP IN A MEETING David Taylor Andrea Taylor     2.0 70.0   1.000