TopYacht: Williamstown Sailing Club - 8/12/2019 11:03:27 PM

RACE 5 [7/12/2019] Class Handicap Series 1

Race 5 - 7 Dec 2019

Printed on : 8/12/2019 11:03:27 PM

Explorer 16 HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
Explorer 16 DNC CAPTAIN PHASMA 10 Ric Lamont Guy Hansson     5.0 138.4   1.000        
Explorer 16 DNC OLD SALT 53 Raymond Clinch       5.0 138.4   1.000        
Explorer 16 DNC EDNA MAY 127 Michael Lambiris Jon Gwinner     5.0 138.4   0.972        
Explorer 16 DNF SWALLOW 115 Sue Burke Tracie Burke     2.0 138.4   1.028        

Explorer16NoMotor HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
Explorer16NoMotor 1 JAMES PEARL 9 Lois Hunt Catherine Dawson 13:57:45 01:00:45 1.0 137.0 44:21 0.954 42:19 0.954 0.954  

Gibbo15 HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
Gibbo15 DNC ELISE W10 John Gibson Colin Bell     2.0 130.0   0.929       Frances Gibson

Hartley 16 HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
Hartley 16 DNC SEABISCUIT 1464 Bryan Langworthy       5.0 125.0   0.968        
Hartley 16 DNC EL. VENITO 1588 Joe Dorrington       5.0 125.0   0.958        
Hartley 16 DNF PHANTOM 441 Trevor Burke Detlef Becker     3.0 125.0   0.976        
Hartley 16 DNF HISSING SID 1333 Peter Behrendt Peter Yeates     3.0 125.0   1.027        

HartleyTs16 W motor HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
HartleyTs16 W motor DNC CURRENCY LASS 1624 Jason Whyte       2.0 126.5   0.987        

Impulse HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
Impulse DNC GRAPE APE 640 Andrew Wright       4.0 118.5   0.979        
Impulse DNF SANDFLY 689 Leon Raymond       3.0 118.5   1.058        
Impulse DNF ON THE RUN 722 Louis Nagy       3.0 118.5   1.013        

KittyCat HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
KittyCat DNC NIGRETTA 333 John Barnett       3.0 99.0   1.000        
KittyCat DUT KISS THIS K737 Les Kiss         99.0   1.009        

Laser HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
Laser DNC GOODBYE PORPOISPIT 088 Mark Smallwood       3.0 114.0   0.991        
Laser DNF LIGHT FINGERS 5 Grace Becker-Scott       2.0 114.0   1.000        

LaserRadial HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
LaserRadial DNC BEES KNEES 181907 Brian Fentiman       2.0 118.5   0.958        

Pacer HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
Pacer 1 RECKLESS 1610 Steve Forster   13:57:24 01:00:24 1.0 127.5 47:22 0.927 43:54 0.927 0.927  
Pacer DNC JACK MALONEY 1 Maree Fitzpatrick       9.0 127.5   0.943        
Pacer DNC MANTA 2482 Gary Davison Andrew Graham     9.0 127.5   0.964        
Pacer DNC SHADOWFAX 550G Gayle Gardner Oliver Voogd     9.0 127.5   1.000        
Pacer DNF SERENDIPITY 1764 Eddie Stojkovich Jessica Morton     6.0 127.5   0.919        
Pacer DNF RINCEWIND 2586 Doug Vockler       6.0 127.5   0.956        
Pacer DNF OBRIEN 2667 Allan O'Brien       6.0 127.5   0.999        
Pacer DNF SPARK PLUG & TANGLEF 2766 Kim Ho       6.0 127.5   0.975        

RSAero5 HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
RSAero5 DNC SELCHIDH 1185 Cliff Stinson       3.0 116.8   0.936        
RSAero5 DNF LOL 1387 Glenn Charlesworth       2.0 116.8   0.969        

Sabre HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
Sabre DNC GOBLIN 850 Judy Holmes       13.0 127.0   0.961        
Sabre DNC COOL CHANGE 1131 Tim Hart       13.0 127.0   0.947        
Sabre DNC EXCUSE ME TWO 1511 Tony Hampton       13.0 127.0   1.000        
Sabre DNC ESPADA 1589 Alex Morton       13.0 127.0   0.987        
Sabre DNC REVEILLE 2082 Ian Ravenscroft       13.0 127.0   1.028        
Sabre DNF DELUSIONSOFGRANDEUR 970 Olivier Davies       8.0 127.0   0.970        
Sabre DNF IRON SPIDER 1129 Will Cuming       8.0 127.0   0.974        
Sabre DNF MAKING WAVES 1412 Ruth Morton       8.0 127.0   0.987        
Sabre DNF THE VEGAS ACCOUNT 1647 Hayden Parsons       8.0 127.0   1.000        
Sabre DNF MY DISTRACTION 1710 Anthony Marsh       8.0 127.0   0.875        
Sabre DNF AKAULA 1908 Pamela Webster       8.0 127.0   1.005        
Sabre DNF SEASOMFIN 1987 Andrew Keil       8.0 127.0   1.008        

Ultimate 18 DK HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
Ultimate 18 DK 1 PEDINA DORO 37 Jim Rees   13:53:20 56:20 1.0 133.8 42:06 0.817 34:24 0.817 0.817  
Ultimate 18 DK DNC FREE SPIRIT 125 Paul Nancarrow Steve Patralakis     4.0 133.8   1.000        
Ultimate 18 DK DNC WILDFIRE 434 Stefan Gevers Alexandra Lehane     4.0 133.8   1.000        

WASZP HANDICAP results Start : 12:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC CREW.
WASZP DNC IN A MEETING 2647 David Taylor Andrea Taylor     2.0 70.0   1.000