TopYacht: Williamstown Sailing Club - 25/11/2019 10:06:45

RACE 3 [23/11/2019] Class Handicap Series 1

Race 3 - 23 November 2019

Printed on : 25/11/2019 10:06:45

Explorer 16 HANDICAP results Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Explorer 16 1 SWALLOW 115 Sue Burke Tracie Burke 13:50:01 45:01 1.0 138.4 32:32 1.018 33:07 1.018 1.018
Explorer 16 2 EDNA MAY 127 Michael Lambiris Jon Gwinner 13:54:24 49:24 2.0 138.4 35:42 0.966 34:29 0.928 0.953

Hartley 16 HANDICAP results Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Hartley 16 1 EL. VENITO 1588 Joe Dorrington   13:48:37 43:37 1.0 125.0 34:54 0.962 33:34 0.962 0.962
Hartley 16 2 PHANTOM 441 Trevor Burke Detlef Becker 13:49:58 44:58 2.0 125.0 35:58 0.989 35:34 0.933 0.976
Hartley 16 3 SEABISCUIT 1464 Bryan Langworthy   13:51:37 46:37 3.0 125.0 37:18 0.987 36:49 0.900 0.974

Impulse HANDICAP results Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Impulse 1 SANDFLY 689 Leon Raymond   13:33:16 33:16 1.0 118.5 28:04 1.051 29:30 1.051 1.051
Impulse 2 ON THE RUN 722 Louis Nagy   13:36:02 36:02 2.0 118.5 30:24 1.007 30:37 0.970 0.995

KittyCat HANDICAP results Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
KittyCat 1 KISS THIS K737 Les Kiss   13:36:53 31:53 1.0 99.0 32:12 1.000 32:12 1.000 1.000

Laser HANDICAP results Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Laser 1 LIGHT FINGERS 5 Grace Becker-Scott   13:50:48 50:48 1.0 114.0 44:34 1.000 44:34 1.000 1.000
Laser DNS GOODBYE PORPOISPIT 088 Mark Smallwood       3.0 114.0   0.991      

Pacer HANDICAP results Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Pacer 1 OBRIEN 2667 Allan O'Brien   13:36:58 36:58 1.0 127.5 29:00 0.991 28:44 0.991 0.991
Pacer 2 SERENDIPITY 1764 Eddie Stojkovich Jessica Morton 13:42:43 42:43 2.0 127.5 33:30 0.901 30:11 0.858 0.889
Pacer 3 JACK MALONEY 1 Maree Fitzpatrick   13:45:08 45:08 3.0 127.5 35:24 0.948 33:34 0.812 0.935
Pacer DSQ MANTA 2482 Gary Davison Andrew Graham     6.0 127.5   0.964      
Pacer DSQ RINCEWIND 2586 Doug Vockler       6.0 127.5   0.954      

RSAero5 HANDICAP results Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
RSAero5 1 LOL 1387 Glenn Charlesworth   13:37:26 37:26 1.0 116.8 32:03 0.950 30:27 0.950 0.950

Sabre HANDICAP results Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Sabre 1 AKAULA 1908 Pamela Webster   13:37:11 37:11 1.0 127.0 29:17 0.999 29:15 1.197 1.019
Sabre 2 MAKING WAVES 1412 Ruth Morton   13:44:31 44:31 2.0 127.0 35:03 1.000 35:03 1.000 1.000
Sabre 3 MY DISTRACTION 1710 Anthony Marsh   13:52:28 52:28 3.0 127.0 41:19 0.870 35:57 0.848 0.863
Sabre 4 ESPADA 1589 Alex Morton   13:50:05 50:05 4.0 127.0 39:26 1.000 39:26 0.889 0.987
Sabre 5 IRON SPIDER 1129 Will Cuming   13:50:13 50:13 5.0 127.0 39:32 1.000 39:32 0.887 0.987
Sabre DSQ GOBLIN 850 Judy Holmes       8.0 127.0   0.961      
Sabre DSQ THE VEGAS ACCOUNT 1647 Hayden Parsons       8.0 127.0   1.000      

Ultimate 18 DK HANDICAP results Start : 13:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Ultimate 18 DK DSQ FREE SPIRIT 125 Paul Nancarrow Steve Patralakis     2.0 133.8   1.000      

WASZP HANDICAP results Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
WASZP DNS IN A MEETING 2647 David Taylor Andrea Taylor     2.0 70.0   1.000