TopYacht: Williamstown Sailing Club - 19/10/2019 17:18:42

RACE 2 [12/10/2019] Class Handicap Series 1

Race 2 - 12 Oct 2019

Printed on : 19/10/2019 17:18:42

Explorer 16 HANDICAP results Start : 14:20
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Explorer 16 1 SWALLOW 115 Sue Burke Tracie Ham   15:12:05 52:05 1.0 138.4 37:38 1.011 38:03 1.011 1.011
Explorer 16 2 EDNA MAY 127 Michael Lambiris Jon Gwinner   15:16:22 56:22 2.0 138.4 40:44 0.972 39:36 0.934 0.959

Explorer16NoMotor HANDICAP results Start : 14:20
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Explorer16NoMotor 1 JAMES PEARL 9 Lois Hunt Catherine Dawson   15:16:10 56:10 1.0 137.0 41:00 0.957 39:14 0.957 0.957

Gibbo15 HANDICAP results Start : 14:20
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Gibbo15 1 ELISE W10 John Gibson Colin Bell Frances Gibson 15:10:06 50:06 1.0 130.0 38:32 0.911 35:06 0.911 0.911

Hartley 16 HANDICAP results Start : 14:20
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Hartley 16 1 EL. VENITO 1588 Joe Dorrington     15:10:53 50:53 1.0 125.0 40:42 0.966 39:19 0.966 0.966
Hartley 16 2 PHANTOM 441 Trevor Burke Detlef Becker   15:09:33 49:33 2.0 125.0 39:38 0.993 39:21 0.992 0.993

Impulse HANDICAP results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Impulse 1 SANDFLY 689 Leon Raymond     14:55:40 40:40 1.0 118.5 34:19 1.030 35:21 1.030 1.030
Impulse 2 ON THE RUN 722 Louis Nagy     14:59:00 44:00 2.0 118.5 37:08 0.987 36:39 0.952 0.975

Laser HANDICAP results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Laser DSQ GOODBYE PORPOISPIT 088 Mark Smallwood         2.0 114.0   0.991      

Pacer HANDICAP results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Pacer 1 RECKLESS 1610 Steve Forster     15:08:24 53:24 1.0 127.5 41:53 0.927 38:50 0.927 0.927
Pacer 2 JACK MALONEY 1 Maree Fitzpatrick     15:08:48 53:48 2.0 127.5 42:12 0.961 40:33 0.920 0.948
Pacer DSQ MANTA 2482 Gary Davison Andrew Graham       5.0 127.5   0.964      
Pacer DSQ RINCEWIND 2586 Doug Vockler         5.0 127.5          

RSAero5 HANDICAP results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
RSAero5 1 LOL 1387 Glenn Charlesworth     15:01:59 46:59 1.0 116.8 40:14 0.942 37:54 0.942 0.942
RSAero5 DSQ SELCHIDH 1185 Cliff Stinson         3.0 116.8   0.936      

Sabre HANDICAP results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Sabre 1 REVEILLE 2082 Ian Ravenscroft     15:01:38 46:38 1.0 127.0 36:43 1.013 37:12 1.045 1.024
Sabre 2 SEASOMFIN 1987 Andrew Keil     15:03:34 48:34 2.0 127.0 38:14 1.004 38:23 1.004 1.004
Sabre 3 AKAULA 1908 Pamela Webster     15:04:24 49:24 3.0 127.0 38:54 1.000 38:54 0.987 0.996
Sabre 4 MY DISTRACTION 1710 Anthony Marsh     15:12:16 57:16 4.0 127.0 45:06 0.874 39:25 0.851 0.866
Sabre 5 COOL CHANGE 1131 Tim Hart     15:07:54 52:54 5.0 127.0 41:39 0.954 39:44 0.922 0.943

Ultimate 18 DK HANDICAP results Start : 14:20
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Ultimate 18 DK 1 PEDINA DORO 37 Jim Rees     15:28:30 01:08:30 1.0 133.8 51:12 0.828 42:24 0.828 0.828