TopYacht: Williamstown Sailing Club - 19/10/2019 17:16:35

RACE 1 [12/10/2019] Class Handicap Series 1

Race 1 - 12 Oct 2029

Printed on : 19/10/2019 17:16:35

Explorer 16 HANDICAP results Start : 13:10
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Explorer 16 1 EDNA MAY 127 Michael Lambiris Jon Gwinner   13:48:06 38:06 1.0 138.4 27:32 0.969 26:41 0.969 0.969
Explorer 16 2 SWALLOW 115 Sue Burke Tracie Ham   13:46:53 36:53 2.0 138.4 26:39 1.012 26:58 1.001 1.008

Explorer16NoMotor HANDICAP results Start : 13:10
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Explorer16NoMotor 1 JAMES PEARL 9 Lois Hunt Catherine Dawson   13:48:30 38:30 1.0 137.0 28:06 0.957 26:54 0.957 0.957

Gibbo15 HANDICAP results Start : 13:10
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Gibbo15 1 ELISE W10 John Gibson Colin Bell Frances Gibson 13:51:44 41:44 1.0 130.0 32:06 0.923 29:38 0.923 0.923

Hartley 16 HANDICAP results Start : 13:10
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Hartley 16 1 PHANTOM 441 Trevor Burke Detlef Becker   13:43:29 33:29 1.0 125.0 26:47 0.988 26:28 0.988 0.988
Hartley 16 2 EL. VENITO 1588 Joe Dorrington     13:45:00 35:00 2.0 125.0 28:00 0.968 27:06 0.945 0.960

HartleyTs16 W motor HANDICAP results Start : 13:10
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
HartleyTs16 W motor 1 CURRENCY LASS 1624 Jason Whyte     14:12:14 01:02:14 1.0 126.5 49:12 1.000 49:12 1.000 1.000

Impulse HANDICAP results Start : 13:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Impulse 1 SANDFLY 689 Leon Raymond     13:43:36 28:36 1.0 118.5 24:08 1.010 24:22 1.010 1.010
Impulse 2 ON THE RUN 722 Louis Nagy     13:54:23 39:23 2.0 118.5 33:14 1.000 33:14 0.733 0.987

Laser HANDICAP results Start : 13:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Laser DSQ GOODBYE PORPOISPIT 088 Mark Smallwood         2.0 114.0   0.991      

Pacer HANDICAP results Start : 13:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Pacer 1 RECKLESS 1610 Steve Forster     13:50:43 35:43 1.0 127.5 28:01 0.927 25:58 0.953 0.936
Pacer 2 RINCEWIND 2586 Doug Vockler     13:49:02 34:02 2.0 127.5 26:42 1.000 26:42 1.000 1.000
Pacer 3 SERENDIPITY 1764 Eddie Stojkovich Jessica Morton   13:55:41 40:41 3.0 127.5 31:54 0.913 29:08 0.837 0.901
Pacer 4 JACK MALONEY 1 Maree Fitzpatrick     13:54:43 39:43 4.0 127.5 31:09 0.974 30:20 0.857 0.961
Pacer DSQ MANTA 2482 Gary Davison Andrew Graham       6.0 127.5   0.964      

RSAero5 HANDICAP results Start : 13:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
RSAero5 1 LOL 1387 Glenn Charlesworth     13:47:17 32:17 1.0 116.8 27:38 0.926 25:35 0.926 0.926
RSAero5 DSQ SELCHIDH 1185 Cliff Stinson         3.0 116.8   0.936      

Sabre HANDICAP results Start : 13:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Sabre 1 SEASOMFIN 1987 Andrew Keil     13:47:59 32:59 1.0 127.0 25:58 0.988 25:39 0.989 0.988
Sabre 2 MY DISTRACTION 1710 Anthony Marsh     13:52:56 37:56 2.0 127.0 29:52 0.860 25:41 0.860 0.860
Sabre 3 REVEILLE 2082 Ian Ravenscroft     13:47:54 32:54 3.0 127.0 25:54 1.000 25:54 0.992 0.997
Sabre 4 AKAULA 1908 Pamela Webster     13:50:27 35:27 4.0 127.0 27:55 1.000 27:55 0.920 0.987
Sabre 5 COOL CHANGE 1131 Tim Hart     13:51:47 36:47 5.0 127.0 28:58 0.967 28:01 0.887 0.954

Ultimate 18 DK HANDICAP results Start : 13:10
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score YS YS Cor d T AHC Cor'd T BCH CHC
Ultimate 18 DK 1 PEDINA DORO 37 Jim Rees     13:58:46 48:46 1.0 133.8 36:27 0.839 30:35 0.839 0.839