TopYacht: Williamstown Sailing Club - 13/12/2018 11:36:44

RACE 3 [1/12/2018] Class Champion

Race 3 - 1 Dec 2018

Printed on : 13/12/2018 11:36:44

505 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   3 0.00 Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 DNC 115 SWALLOW   3 0.00 Sue Burke   3.0  
Explorer 16 DNC 127 EDNA MAY   3 0.00 Michael Lambiris Jon Gwinner 3.0  

Explorer16NoMotor Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNC 9 JAMES PEARL   3 0.00 Lois Hunt   2.0  

Hartley 16 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1333 HISSING SID 48:19 3 16.11 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 14:48:19
Hartley 16 2 441 PHANTOM 49:39 3 16.55 Trevor Burke   2.0 14:49:39
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   3 0.00 John Bunnett   5.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   5.0  

Impulse Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse DNC 448 FRANTIC   3 0.00 Louis Nagy   5.0  
Impulse DNC 575 GOOD VIBES   3 0.00 Stefan Gevers   5.0  
Impulse DNC 640 GRAPE APE   3 0.00 Andrew Wright   5.0  
Impulse DNC 689 SANDFLY   3 0.00 Leon Raymond   5.0  

KittyCat Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   3 0.00 Les Kiss   2.0  

Laser Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   3 0.00 Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial DNC 181907 BEES KNEES   3 0.00 Brian Fentiman   2.0  

Mirror Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   2 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   2 0.00 Ruth Morton   4.0  

Optimist Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   3 0.00 Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2586 RINCEWIND 55:46 3 18.59 Douglas Vockler   1.0 15:00:46
Pacer DNC 1610 RECKLESS   3 0.00 Steve Forster   8.0  
Pacer DNC 1764 SERENDIPITY   3 0.00 Eddie Stojkovich   8.0  
Pacer DNC 2482 MANTA   3 0.00 Gary Davison   8.0  
Pacer DNC 2667 JAAS   3 0.00 Allan O'Brien   8.0  
Pacer DNC 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   3 0.00 Kim Ho   8.0  
Pacer DNC W10 ELISE   3 0.00 John Gibson Colin Bell 8.0  

RSAero5 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   3 0.00 Cliff Stinson   3.0  
RSAero5 DNC 1387 LOL   3 0.00 Glenn Charlesworth   3.0  

Sabre Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 1987 SEASOMFIN 51:56 3 17.31 Andrew Keil   1.0 14:56:56
Sabre DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   11.0  
Sabre DNC 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   3 0.00 Olivier Davies   11.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   3 0.00 Brandon Morton   11.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   3 0.00 Tim Hart   11.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   3 0.00 Suzie Hunter   11.0  
Sabre DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   11.0  
Sabre DNC 1710 MY DISTRACTION   3 0.00 Anthony Marsh   11.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   3 0.00 Ian Ravenscroft   11.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   3 0.00 Alex Morton   11.0  

Ultimate 18 DK Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK DNC 37 PEDINA DORO   3 0.00 Jim Rees   2.0