TopYacht: Williamstown Sailing Club - 26/11/2018 11:27:07

RACE 1 [24/11/2018] Class Handicap Series 2

Race 1 - 24 Nov 2018

Printed on : 26/11/2018 11:27:07

505 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
505 1 8922 TWENTYONE 29:05 2 14.54 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 14:29:05

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 115 SWALLOW 39:08 2 19.57 Sue Burke   1.0 14:44:08
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 40:21 2 20.18 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 14:45:21

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 39:52 2 19.93 Lois Hunt   1.0 14:44:52

Fireball Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   2 0.00 Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1046 CEDAR 33:23 2 16.69 Peter Yeates Molly Yeates 1.0 14:38:23
Hartley 16 DNC 441 PHANTOM   2 0.00 Trevor Burke   8.0  
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   2 0.00 Peter Behrendt Peter Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   2 0.00 Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1588 EL VIENTO   2 0.00 Joe Dorrington   8.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   2 0.00 John Bunnett   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   2 0.00 Jason Whyte   8.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse DNC 448 FRANTIC   2 0.00 Louis Nagy   5.0  
Impulse DNC 575 GOOD VIBES   2 0.00 Stefan Gevers   5.0  
Impulse DNC 640 GRAPE APE   2 0.00 Andrew Wright   5.0  
Impulse DNF 689 SANDFLY   2 0.00 Leon Raymond   2.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   2 0.00 Les Kiss   2.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Laser 1 088 GOODBYE PORPOISPIT 30:05 2 15.04 Mark Smallwood   1.0 14:30:05

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial DNS 181907 BEES KNEES   2 0.00 Brian Fentiman   2.0  

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   2 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   2 0.00 Ruth Morton   4.0  

Optimist Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   2 0.00 Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2667 JAAS 31:59 2 15.99 Allan O'Brien   1.0 14:31:59
Pacer DNC 1610 RECKLESS   2 0.00 Steve Forster   8.0  
Pacer DNC 1764 SERENDIPITY   2 0.00 Eddie Stojkovich   8.0  
Pacer DNC 2482 MANTA   2 0.00 Gary Davison   8.0  
Pacer DNC 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   2 0.00 Kim Ho   8.0  
Pacer DNC W10 ELISE   2 0.00 John Gibson Colin Bell 8.0  
Pacer DNS 2586 RINCEWIND   2 0.00 Douglas Vockler   3.0  

Pacer w/o Spinnaker Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker 1 5 DOROTHY L 46:51 2 23.43 Grace Becker-Scott   1.0 14:46:51
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   2 0.00 William Oswin Edward Oswin 3.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 DNF 1185 SELCHIDH   2 0.00 Cliff Stinson   3.0  
RSAero5 DNF 1387 LOL   2 0.00 Glenn Charlesworth   3.0  

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 1710 MY DISTRACTION 44:08 2 22.07 Anthony Marsh   1.0 14:44:08
Sabre DNC 255 LEAKY   2 0.00 Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 850 GOBLIN   2 0.00 Judy Holmes   13.0  
Sabre DNC 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   2 0.00 Olivier Davies   13.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   2 0.00 Brandon Morton   13.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   2 0.00 Tim Hart   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   2 0.00 Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   2 0.00 John Mccall   13.0  
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   2 0.00 Ruth Morton   13.0  
Sabre DNC 1987 SEASOMFIN   2 0.00 Andrew Keil   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   2 0.00 Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   2 0.00 Alex Morton   13.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK DNC 37 PEDINA DORO   2 0.00 Jim Rees   2.0