TopYacht: Williamstown Sailing Club - 23/11/2018 11:36:24

RACE 6 [17/11/2018] Class Handicap Series 1

Race 6 - 17 Nov 2018

Printed on : 23/11/2018 11:36:24

505 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   1.000   2 0.00     Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 127 EDNA MAY 49:06 0.859 42:11 2 24.55 0.859 0.859 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 14:54:06
Explorer 16 DNC 115 SWALLOW   0.906   2 0.00     Sue Burke   3.0  

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 42:28 0.912 38:44 2 21.23 0.912 0.912 Lois Hunt   1.0 14:47:28

Fireball OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   1.000   2 0.00     Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 441 PHANTOM 36:41 0.971 35:37 2 18.34 0.971 0.971 Trevor Burke   1.0 14:41:41
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   1.029   2 0.00     Peter Behrendt Peter Yeates 7.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   1.000   2 0.00     Bryan Langworthy   7.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   0.964   2 0.00     John Bunnett   7.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   0.987   2 0.00     Jason Whyte   7.0  
Hartley 16 DNS 1588 EL VIENTO   0.999   2 0.00     Joe Dorrington   3.0  

Impulse OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 575 GOOD VIBES 33:57 0.879 29:50 2 16.98 0.879 0.879 Stefan Gevers   1.0 14:33:57
Impulse DNF 640 GRAPE APE   1.000   2 0.00     Andrew Wright   3.0  
Impulse DUT 448 FRANTIC   0.827   2 0.00     Louis Nagy      
Impulse DUT 689 SANDFLY   0.909   2 0.00     Leon Raymond      

KittyCat OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   1.000   2 0.00     Les Kiss   2.0  

Laser OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   1.000   2 0.00     Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial DNS 181907 BEES KNEES   1.000   2 0.00     Brian Fentiman   2.0  

Mirror OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   1.000   1 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   1.000   1 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   1.000   1 0.00     Ruth Morton   4.0  

Optimist OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   1.000   2 0.00     Morgan Williamson   2.0  

Pacer OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2586 RINCEWIND 37:05 0.968 35:54 2 18.54 0.968 0.968 Douglas Vockler   1.0 14:37:05
Pacer 2 2667 JAAS 36:30 0.992 36:12 2 18.25 0.984 0.989 Allan O'Brien   2.0 14:36:30
Pacer 3 W10 ELISE 53:00 0.948 50:15 2 26.50 0.677 0.935 John Gibson Colin Bell 3.0 14:53:00
Pacer DNC 1610 RECKLESS   0.897   2 0.00     Steve Forster   8.0  
Pacer DNC 1764 SERENDIPITY   0.926   2 0.00     Eddie Stojkovich   8.0  
Pacer DNC 2482 MANTA   0.987   2 0.00     Gary Davison   8.0  
Pacer DNS 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   0.925   2 0.00     Kim Ho   5.0  

Pacer w/o Spinnaker OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   1.000   1 0.00     William Oswin Edward Oswin 3.0  
Pacer w/o Spinnaker DNF 5 DOROTHY L   1.000   1 0.00     Grace Becker-Scott   2.0  

RSAero5 OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   0.985   2 0.00     Cliff Stinson   3.0  
RSAero5 DNC 1387 LOL   1.000   2 0.00     Glenn Charlesworth   3.0  

Sabre OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 1987 SEASOMFIN 36:50 1.042 38:23 2 18.42 1.042 1.042 Andrew Keil   1.0 14:36:50
Sabre 2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 41:21 0.938 38:47 2 20.68 0.928 0.935 Olivier Davies   2.0 14:41:21
Sabre 3 1131 COOL CHANGE 41:11 0.987 40:39 2 20.59 0.932 0.974 Tim Hart   3.0 14:41:11
Sabre DNC 255 LEAKY   0.987   2 0.00     Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   0.913   2 0.00     Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   0.970   2 0.00     John Mccall   13.0  
Sabre DNC 1710 MY DISTRACTION   0.883   2 0.00     Anthony Marsh   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   0.987   2 0.00     Alex Morton   13.0  
Sabre DNF 1129 SEA SHARP   1.000   2 0.00     Brandon Morton   8.0  
Sabre DNF 2082 REVEILLE   1.000   2 0.00     Ian Ravenscroft   8.0  
Sabre DNS 1412 MAKING WAVES   1.000   2 0.00     Ruth Morton   8.0  
Sabre DSQ 850 GOBLIN   1.000   2 0.00     Judy Holmes   8.0  

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK DNF 37 PEDINA DORO   0.871   2 0.00     Jim Rees   2.0