TopYacht: Williamstown Sailing Club - 18/11/2018 13:04:42

RACE 5 [10/11/2018] Class Handicap Series 1

Race 5 - 10 Nov 2018

Printed on : 18/11/2018 13:04:42

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
505 1 8922 TWENTYONE 01:16:20 3 25.44 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:26:20

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:59
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 115 SWALLOW 01:37:13 3 32.41 Sue Burke   1.0 15:36:13
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 01:48:07 3 36.04 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:47:07

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:59
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 01:52:01 3 37.34 Lois Hunt   1.0 15:51:01

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:59
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1333 HISSING SID 01:28:15 3 29.42 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:27:15
Hartley 16 2 1588 EL VIENTO 01:34:16 3 31.42 Joe Dorrington   2.0 15:33:16
Hartley 16 3 441 PHANTOM 01:36:44 3 32.24 Trevor Burke   3.0 15:35:44
Hartley 16 4 1591 JUST A BOAT 01:37:44 3 32.58 John Bunnett   4.0 15:36:44
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   3 0.00 Bryan Langworthy   7.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   7.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 689 SANDFLY 01:21:22 3 27.12 Leon Raymond   1.0 15:26:22
Impulse 2 575 GOOD VIBES 01:27:43 3 29.24 Stefan Gevers   2.0 15:32:43
Impulse 3 448 FRANTIC 01:33:57 3 31.32 Louis Nagy   3.0 15:38:57
Impulse DNC 640 GRAPE APE   3 0.00 Andrew Wright   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   3 0.00 Les Kiss   2.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Laser 1 088 GOODBYE PORPOISPIT 01:26:05 3 28.69 Mark Smallwood   1.0 15:31:05

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 01:34:59 3 31.66 Brian Fentiman   1.0 15:39:59

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   2 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   2 0.00 Ruth Morton   4.0  

Optimist Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   3 0.00 Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2667 JAAS 01:35:00 3 31.67 Allan O'Brien   1.0 15:40:00
Pacer 2 1764 SERENDIPITY 01:39:17 3 33.09 Eddie Stojkovich   2.0 15:44:17
Pacer 3 2586 RINCEWIND 01:40:44 3 33.58 Douglas Vockler   3.0 15:45:44
Pacer 4 W10 ELISE 01:44:02 3 34.68 John Gibson Colin Bell 4.0 15:49:02
Pacer 5 1610 RECKLESS 01:44:32 3 34.84 Steve Forster   5.0 15:49:32
Pacer DNC 2482 MANTA   3 0.00 Gary Davison   8.0  
Pacer DUT 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   3 0.00 Kim Ho      

Pacer w/o Spinnaker Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker 1 1 J.MALONEY 01:41:03 2 50.52 William Oswin Edward Oswin 1.0 15:51:03
Pacer w/o Spinnaker DNC 5 DOROTHY L   2 0.00 Grace Becker-Scott   3.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 01:36:57 3 32.32 Glenn Charlesworth   1.0 15:41:57
RSAero5 2 1185 SELCHIDH 01:39:40 3 33.22 Cliff Stinson   2.0 15:44:40

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 2082 REVEILLE 01:35:50 3 31.94 Ian Ravenscroft   1.0 15:40:50
Sabre 2 1589A ESPADA A 01:48:34 3 36.19 Alex Morton   2.0 15:53:34
Sabre DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   12.0  
Sabre DNC 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   3 0.00 Olivier Davies   12.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   3 0.00 Brandon Morton   12.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   3 0.00 Tim Hart   12.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   3 0.00 Suzie Hunter   12.0  
Sabre DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   12.0  
Sabre DNC 1710 MY DISTRACTION   3 0.00 Anthony Marsh   12.0  
Sabre DNC 1987 SEASOMFIN   3 0.00 Andrew Keil   12.0  
Sabre DNF 850 GOBLIN   3 0.00 Judy Holmes   4.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 13:59
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:51:39 3 37.22 Jim Rees   1.0 15:50:39