TopYacht: Williamstown Sailing Club - 18/11/2018 13:04:16

RACE 5 [10/11/2018] Class Handicap Series 1

Race 5 - 10 Nov 2018

Printed on : 18/11/2018 13:04:16

505 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
505 1 8922 TWENTYONE 01:16:20 1.000 01:16:20 3 25.44 1.000 1.000 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:26:20

Explorer 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:59
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 115 SWALLOW 01:37:13 0.906 01:28:05 3 32.41 0.906 0.906 Sue Burke   1.0 15:36:13
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 01:48:07 0.871 01:34:10 3 36.04 0.815 0.859 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:47:07

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:59
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 01:52:01 0.912 01:42:10 3 37.34 0.912 0.912 Lois Hunt   1.0 15:51:01

Fireball OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   1.000   3 0.00     Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:59
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1333 HISSING SID 01:28:15 1.012 01:29:18 3 29.42 1.064 1.029 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:27:15
Hartley 16 2 441 PHANTOM 01:36:44 0.971 01:33:56 3 32.24 0.971 0.971 Trevor Burke   2.0 15:35:44
Hartley 16 3 1588 EL VIENTO 01:34:16 1.000 01:34:16 3 31.42 0.996 0.999 Joe Dorrington   3.0 15:33:16
Hartley 16 4 1591 JUST A BOAT 01:37:44 0.966 01:34:25 3 32.58 0.961 0.964 John Bunnett   4.0 15:36:44
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   1.000   3 0.00     Bryan Langworthy   7.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   0.987   3 0.00     Jason Whyte   7.0  

Impulse OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 689 SANDFLY 01:21:22 0.909 01:13:58 3 27.12 0.909 0.909 Leon Raymond   1.0 15:26:22
Impulse 2 575 GOOD VIBES 01:27:43 0.891 01:18:09 3 29.24 0.843 0.879 Stefan Gevers   2.0 15:32:43
Impulse 3 448 FRANTIC 01:33:57 0.838 01:18:44 3 31.32 0.787 0.827 Louis Nagy   3.0 15:38:57
Impulse DNC 640 GRAPE APE   1.000   3 0.00     Andrew Wright   5.0  

KittyCat OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   1.000   3 0.00     Les Kiss   2.0  

Laser OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Laser 1 088 GOODBYE PORPOISPIT 01:26:05 1.000 01:26:05 3 28.69 1.000 1.000 Mark Smallwood   1.0 15:31:05

LaserRadial OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 01:34:59 1.000 01:34:59 3 31.66 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 15:39:59

Mirror OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   1.000   2 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   1.000   2 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   1.000   2 0.00     Ruth Morton   4.0  

Optimist OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   1.000   3 0.00     Morgan Williamson   2.0  

Pacer OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 1764 SERENDIPITY 01:39:17 0.917 01:31:03 3 33.09 0.944 0.926 Eddie Stojkovich   1.0 15:44:17
Pacer 2 1610 RECKLESS 01:44:32 0.897 01:33:46 3 34.84 0.897 0.897 Steve Forster   2.0 15:49:32
Pacer 3 2667 JAAS 01:35:00 0.995 01:34:32 3 31.67 0.987 0.992 Allan O'Brien   3.0 15:40:00
Pacer 4 2586 RINCEWIND 01:40:44 0.981 01:38:49 3 33.58 0.931 0.968 Douglas Vockler   4.0 15:45:44
Pacer 5 W10 ELISE 01:44:02 0.961 01:39:59 3 34.68 0.901 0.948 John Gibson Colin Bell 5.0 15:49:02
Pacer DNC 2482 MANTA   0.987   3 0.00     Gary Davison   8.0  
Pacer DUT 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   0.925   3 0.00     Kim Ho      

Pacer w/o Spinnaker OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker 1 1 J.MALONEY 01:41:03 1.000 02:31:34 2 50.52 1.000 1.000 William Oswin Edward Oswin 1.0 15:51:03
Pacer w/o Spinnaker DNC 5 DOROTHY L   1.000   2 0.00     Grace Becker-Scott   3.0  

RSAero5 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 01:36:57 1.000 01:36:57 3 32.32 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 15:41:57
RSAero5 2 1185 SELCHIDH 01:39:40 0.991 01:38:46 3 33.22 0.973 0.985 Cliff Stinson   2.0 15:44:40

Sabre OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 2082 REVEILLE 01:35:50 1.000 01:35:50 3 31.94 1.000 1.000 Ian Ravenscroft   1.0 15:40:50
Sabre 2 1589A ESPADA A 01:48:34 1.000 01:48:34 3 36.19 0.883 0.987 Alex Morton   2.0 15:53:34
Sabre DNC 255 LEAKY   0.987   3 0.00     Ian Collins   12.0  
Sabre DNC 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   0.938   3 0.00     Olivier Davies   12.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   1.000   3 0.00     Brandon Morton   12.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   0.987   3 0.00     Tim Hart   12.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   0.913   3 0.00     Suzie Hunter   12.0  
Sabre DNC 1411 KITE   0.970   3 0.00     John Mccall   12.0  
Sabre DNC 1710 MY DISTRACTION   0.883   3 0.00     Anthony Marsh   12.0  
Sabre DNC 1987 SEASOMFIN   1.042   3 0.00     Andrew Keil   12.0  
Sabre DNF 850 GOBLIN   1.000   3 0.00     Judy Holmes   4.0  

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 3 Laps) Start : 13:59
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:51:39 0.871 01:37:15 3 37.22 0.871 0.871 Jim Rees   1.0 15:50:39