TopYacht: Williamstown Sailing Club - 5/11/2018 10:35:36

RACE 4 [3/11/2018] Class Handicap Series 1

Race 4 - 3 Nov 2018

Printed on : 5/11/2018 10:35:36

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   3 0.00 Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 DNC 115 SWALLOW   3 0.00 Sue Burke   3.0  
Explorer 16 DUT 127 EDNA MAY   3 0.00 Michael Lambiris Jon Gwinner    

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNC 9 JAMES PEARL   3 0.00 Lois Hunt   2.0  

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1333 HISSING SID 40:06 3 13.37 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:45:06
Hartley 16 2 441 PHANTOM 40:11 3 13.39 Trevor Burke   2.0 15:45:11
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   3 0.00 Bryan Langworthy   7.0  
Hartley 16 DNC 1588 EL VIENTO   3 0.00 Joe Dorrington   7.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   3 0.00 John Bunnett   7.0  
Hartley 16 DNS 1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   4.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 448 FRANTIC 41:51 3 13.95 Louis Nagy   1.0 15:46:51
Impulse DNC 575 GOOD VIBES   3 0.00 Stefan Gevers   5.0  
Impulse DNC 640 GRAPE APE   3 0.00 Andrew Wright   5.0  
Impulse DNC 689 SANDFLY   3 0.00 Leon Raymond   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   3 0.00 Les Kiss   2.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   3 0.00 Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial DNC 181907 BEES KNEES   3 0.00 Brian Fentiman   2.0  

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   3 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   3 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   3 0.00 Ruth Morton   4.0  

Optimist Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   3 0.00 Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2667 JAAS 42:21 3 14.12 Allan O'Brien   1.0 15:47:21
Pacer 2 W10 ELISE 44:03 3 14.68 John Gibson Colin Bell 2.0 15:49:03
Pacer 3 1764 SERENDIPITY 44:48 3 14.93 Eddie Stojkovich   3.0 15:49:48
Pacer 4 2586 RINCEWIND 45:50 3 15.28 Douglas Vockler   4.0 15:50:50
Pacer 5 1610 RECKLESS 47:10 3 15.72 Steve Forster   5.0 15:52:10
Pacer 6 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 48:46 3 16.26 Kim Ho   6.0 15:53:46
Pacer DNC 2482 MANTA   3 0.00 Gary Davison   8.0  

Pacer w/o Spinnaker Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   3 0.00 William Oswin Edward Oswin 3.0  
Pacer w/o Spinnaker DNS 5 DOROTHY L   3 0.00 Grace Becker-Scott   2.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 41:13 3 13.74 Glenn Charlesworth   1.0 15:46:13
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   3 0.00 Cliff Stinson   3.0  

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 2082 REVEILLE 38:17 3 12.76 Ian Ravenscroft   1.0 15:43:17
Sabre 2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 41:35 3 13.86 Olivier Davies   2.0 15:46:35
Sabre DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   12.0  
Sabre DNC 850 GOBLIN   3 0.00 Judy Holmes   12.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   3 0.00 Brandon Morton   12.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   3 0.00 Tim Hart   12.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   3 0.00 Suzie Hunter   12.0  
Sabre DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   12.0  
Sabre DNC 1987 SEASOMFIN   3 0.00 Andrew Keil   12.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   3 0.00 Alex Morton   12.0  
Sabre DNS 1710 MY DISTRACTION   3 0.00 Anthony Marsh   4.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK DNS 37 PEDINA DORO   3 0.00 Jim Rees   2.0