TopYacht: Williamstown Sailing Club - 5/11/2018 10:35:09

RACE 4 [3/11/2018] Class Handicap Series 1

Race 4 - 3 Nov 2018

Printed on : 5/11/2018 10:35:09

505 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   1.000   3 0.00     Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 DNC 115 SWALLOW   0.906   3 0.00     Sue Burke   3.0  
Explorer 16 DUT 127 EDNA MAY   0.871   3 0.00     Michael Lambiris Jon Gwinner    

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNC 9 JAMES PEARL   0.912   3 0.00     Lois Hunt   2.0  

Fireball OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   1.000   3 0.00     Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 441 PHANTOM 40:11 0.971 39:01 3 13.39 0.971 0.971 Trevor Burke   1.0 15:45:11
Hartley 16 2 1333 HISSING SID 40:06 1.026 41:09 3 13.37 0.973 1.012 Peter Behrendt Peter Yeates 2.0 15:45:06
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   1.000   3 0.00     Bryan Langworthy   7.0  
Hartley 16 DNC 1588 EL VIENTO   1.000   3 0.00     Joe Dorrington   7.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   0.966   3 0.00     John Bunnett   7.0  
Hartley 16 DNS 1624 CURRENCY LASS   0.987   3 0.00     Jason Whyte   4.0  

Impulse OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 448 FRANTIC 41:51 0.838 35:04 3 13.95 0.838 0.838 Louis Nagy   1.0 15:46:51
Impulse DNC 575 GOOD VIBES   0.891   3 0.00     Stefan Gevers   5.0  
Impulse DNC 640 GRAPE APE   1.000   3 0.00     Andrew Wright   5.0  
Impulse DNC 689 SANDFLY   0.909   3 0.00     Leon Raymond   5.0  

KittyCat OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   1.000   3 0.00     Les Kiss   2.0  

Laser OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   1.000   3 0.00     Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial DNC 181907 BEES KNEES   1.000   3 0.00     Brian Fentiman   2.0  

Mirror OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   1.000   3 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   1.000   3 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   1.000   3 0.00     Ruth Morton   4.0  

Optimist OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   1.000   3 0.00     Morgan Williamson   2.0  

Pacer OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 1764 SERENDIPITY 44:48 0.904 40:30 3 14.93 0.944 0.917 Eddie Stojkovich   1.0 15:49:48
Pacer 2 2667 JAAS 42:21 0.993 42:03 3 14.12 0.999 0.995 Allan O'Brien   2.0 15:47:21
Pacer 3 1610 RECKLESS 47:10 0.897 42:18 3 15.72 0.897 0.897 Steve Forster   3.0 15:52:10
Pacer 4 W10 ELISE 44:03 0.961 42:20 3 14.68 0.960 0.961 John Gibson Colin Bell 4.0 15:49:03
Pacer 5 2586 RINCEWIND 45:50 0.994 45:34 3 15.28 0.923 0.981 Douglas Vockler   5.0 15:50:50
Pacer 6 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 48:46 0.938 45:45 3 16.26 0.867 0.925 Kim Ho   6.0 15:53:46
Pacer DNC 2482 MANTA   0.987   3 0.00     Gary Davison   8.0  

Pacer w/o Spinnaker OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   1.000   3 0.00     William Oswin Edward Oswin 3.0  
Pacer w/o Spinnaker DNS 5 DOROTHY L   1.000   3 0.00     Grace Becker-Scott   2.0  

RSAero5 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 41:13 1.000 41:13 3 13.74 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 15:46:13
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   0.991   3 0.00     Cliff Stinson   3.0  

Sabre OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 2082 REVEILLE 38:17 1.000 38:17 3 12.76 1.000 1.000 Ian Ravenscroft   1.0 15:43:17
Sabre 2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 41:35 0.947 39:23 3 13.86 0.921 0.938 Olivier Davies   2.0 15:46:35
Sabre DNC 255 LEAKY   0.987   3 0.00     Ian Collins   12.0  
Sabre DNC 850 GOBLIN   1.000   3 0.00     Judy Holmes   12.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   1.000   3 0.00     Brandon Morton   12.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   0.987   3 0.00     Tim Hart   12.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   0.913   3 0.00     Suzie Hunter   12.0  
Sabre DNC 1411 KITE   0.970   3 0.00     John Mccall   12.0  
Sabre DNC 1987 SEASOMFIN   1.042   3 0.00     Andrew Keil   12.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   1.000   3 0.00     Alex Morton   12.0  
Sabre DNS 1710 MY DISTRACTION   0.883   3 0.00     Anthony Marsh   4.0  

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK DNS 37 PEDINA DORO   0.871   3 0.00     Jim Rees   2.0