TopYacht: Williamstown Sailing Club - 5/11/2018 10:33:41

RACE 3 [3/11/2018] Class Handicap Series 1

Race 3 - 3 Nov 2018

Printed on : 5/11/2018 10:33:41

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   3 0.00 Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 DNC 115 SWALLOW   3 0.00 Sue Burke   3.0  
Explorer 16 DUT 127 EDNA MAY   3 0.00 Michael Lambiris Jon Gwinner    

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNC 9 JAMES PEARL   3 0.00 Lois Hunt   2.0  

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1333 HISSING SID 39:05 3 13.03 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 14:44:05
Hartley 16 2 441 PHANTOM 42:18 3 14.10 Trevor Burke   2.0 14:47:18
Hartley 16 3 1624 CURRENCY LASS 01:05:10 3 21.72 Jason Whyte   3.0 15:10:10
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   3 0.00 Bryan Langworthy   7.0  
Hartley 16 DNC 1588 EL VIENTO   3 0.00 Joe Dorrington   7.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   3 0.00 John Bunnett   7.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 448 FRANTIC 49:59 3 16.66 Louis Nagy   1.0 14:54:59
Impulse DNC 575 GOOD VIBES   3 0.00 Stefan Gevers   5.0  
Impulse DNC 640 GRAPE APE   3 0.00 Andrew Wright   5.0  
Impulse DNC 689 SANDFLY   3 0.00 Leon Raymond   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   3 0.00 Les Kiss   2.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   3 0.00 Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial DNC 181907 BEES KNEES   3 0.00 Brian Fentiman   2.0  

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   2 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   2 0.00 Ruth Morton   4.0  

Optimist Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   3 0.00 Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2586 RINCEWIND 43:24 3 14.47 Douglas Vockler   1.0 14:48:24
Pacer 2 2667 JAAS 43:48 3 14.60 Allan O'Brien   2.0 14:48:48
Pacer 3 W10 ELISE 48:18 3 16.10 John Gibson Colin Bell 3.0 14:53:18
Pacer 4 1764 SERENDIPITY 48:25 3 16.14 Eddie Stojkovich   4.0 14:53:25
Pacer 5 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 49:07 3 16.37 Kim Ho   5.0 14:54:07
Pacer 6 1610 RECKLESS 50:26 3 16.81 Steve Forster   6.0 14:55:26
Pacer DNC 2482 MANTA   3 0.00 Gary Davison   8.0  

Pacer w/o Spinnaker Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   2 0.00 William Oswin Edward Oswin 3.0  
Pacer w/o Spinnaker DNF 5 DOROTHY L   2 0.00 Grace Becker-Scott   2.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 45:52 3 15.29 Glenn Charlesworth   1.0 14:50:52
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   3 0.00 Cliff Stinson   3.0  

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 2082 REVEILLE 40:43 3 13.57 Ian Ravenscroft   1.0 14:45:43
Sabre 2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 44:49 3 14.94 Olivier Davies   2.0 14:49:49
Sabre 3 1710 MY DISTRACTION 51:23 3 17.13 Anthony Marsh   3.0 14:56:23
Sabre DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   12.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   3 0.00 Brandon Morton   12.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   3 0.00 Tim Hart   12.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   3 0.00 Suzie Hunter   12.0  
Sabre DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   12.0  
Sabre DNC 1987 SEASOMFIN   3 0.00 Andrew Keil   12.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   3 0.00 Alex Morton   12.0  
Sabre DNS 850 GOBLIN   3 0.00 Judy Holmes   5.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 50:32 3 16.84 Jim Rees   1.0 14:55:32