TopYacht: Williamstown Sailing Club - 28/10/2018 18:49:39

RACE 2 [27/10/2018] Class Handicap Series 1

Race 2 - 27 Oct 2018

Printed on : 28/10/2018 18:49:39

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   3 0.00 Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 127 EDNA MAY 01:21:53 3 27.29 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 15:26:53
Explorer 16 DNC 115 SWALLOW   3 0.00 Sue Burke   3.0  

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNF 9 JAMES PEARL   3 0.00 Lois Hunt   2.0  

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1333 HISSING SID 01:09:47 3 23.26 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:14:47
Hartley 16 2 441 PHANTOM 01:12:02 3 24.01 Trevor Burke   2.0 15:17:02
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   3 0.00 Bryan Langworthy   7.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   3 0.00 John Bunnett   7.0  
Hartley 16 DNF 1588 EL VIENTO   3 0.00 Joe Dorrington   5.0  
Hartley 16 DNF 1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   5.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 689 SANDFLY 01:10:23 3 23.46 Leon Raymond   1.0 15:10:23
Impulse 2 575 GOOD VIBES 01:10:26 3 23.48 Stefan Gevers   2.0 15:10:26
Impulse 3 448 FRANTIC 01:16:15 3 25.42 Louis Nagy   3.0 15:16:15
Impulse DNF 640 GRAPE APE   3 0.00 Andrew Wright   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   3 0.00 Les Kiss   2.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   3 0.00 Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial DNF 181907 BEES KNEES   3 0.00 Brian Fentiman   2.0  

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   3 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   3 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   3 0.00 Ruth Morton   4.0  

Optimist Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   3 0.00 Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2667 JAAS 01:12:43 3 24.24 Allan O'Brien   1.0 15:12:43
Pacer 2 2586 RINCEWIND 01:17:41 3 25.89 Douglas Vockler   2.0 15:17:41
Pacer 3 1764 SERENDIPITY 01:21:06 3 27.03 Eddie Stojkovich   3.0 15:21:06
Pacer DNC 1610 RECKLESS   3 0.00 Steve Forster   8.0  
Pacer DNC 2482 MANTA   3 0.00 Gary Davison   8.0  
Pacer DNC W10 ELISE   3 0.00 John Gibson Colin Bell 8.0  
Pacer DNF 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   3 0.00 Kim Ho   5.0  

Pacer w/o Spinnaker Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker 1 1 J.MALONEY 01:22:12 3 27.40 William Oswin Edward Oswin 1.0 15:22:12
Pacer w/o Spinnaker DNF 5 DOROTHY L   3 0.00 Grace Becker-Scott   3.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 01:13:20 3 24.44 Glenn Charlesworth   1.0 15:13:20
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   3 0.00 Cliff Stinson   3.0  

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 2082 REVEILLE 01:10:48 3 23.60 Ian Ravenscroft   1.0 15:10:48
Sabre 2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:15:36 3 25.20 Olivier Davies   2.0 15:15:36
Sabre DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   12.0  
Sabre DNC 850 GOBLIN   3 0.00 Judy Holmes   12.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   3 0.00 Brandon Morton   12.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   3 0.00 Tim Hart   12.0  
Sabre DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   12.0  
Sabre DNC 1710 MY DISTRACTION   3 0.00 Anthony Marsh   12.0  
Sabre DNC 1987 SEASOMFIN   3 0.00 Andrew Keil   12.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   3 0.00 Alex Morton   12.0  
Sabre DNF 1230 WAVELENGTH   3 0.00 Suzie Hunter   4.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:28:17 3 29.43 Jim Rees   1.0 15:33:17