TopYacht: Williamstown Sailing Club - 28/10/2018 18:49:08

RACE 2 [27/10/2018] Class Handicap Series 1

Race 2 - 27 Oct 2018

Printed on : 28/10/2018 18:49:08

505 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   1.000   3 0.00     Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 127 EDNA MAY 01:21:53 0.871 01:11:19 3 27.29 0.871 0.871 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 15:26:53
Explorer 16 DNC 115 SWALLOW   0.906   3 0.00     Sue Burke   3.0  

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNF 9 JAMES PEARL   0.912   3 0.00     Lois Hunt   2.0  

Hartley 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 441 PHANTOM 01:12:02 0.983 01:10:48 3 24.01 0.983 0.983 Trevor Burke   1.0 15:17:02
Hartley 16 2 1333 HISSING SID 01:09:47 1.031 01:11:57 3 23.26 1.015 1.026 Peter Behrendt Peter Yeates 2.0 15:14:47
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   1.000   3 0.00     Bryan Langworthy   7.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   0.966   3 0.00     John Bunnett   7.0  
Hartley 16 DNF 1588 EL VIENTO   1.000   3 0.00     Joe Dorrington   5.0  
Hartley 16 DNF 1624 CURRENCY LASS   1.000   3 0.00     Jason Whyte   5.0  

Impulse OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 575 GOOD VIBES 01:10:26 0.891 01:02:45 3 23.48 0.891 0.891 Stefan Gevers   1.0 15:10:26
Impulse 2 448 FRANTIC 01:16:15 0.846 01:04:30 3 25.42 0.823 0.838 Louis Nagy   2.0 15:16:15
Impulse 3 689 SANDFLY 01:10:23 0.918 01:04:37 3 23.46 0.892 0.909 Leon Raymond   3.0 15:10:23
Impulse DNF 640 GRAPE APE   1.000   3 0.00     Andrew Wright   5.0  

KittyCat OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   1.000   3 0.00     Les Kiss   2.0  

Laser OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   1.000   3 0.00     Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial DNF 181907 BEES KNEES   1.000   3 0.00     Brian Fentiman   2.0  

Mirror OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   1.000   3 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   1.000   3 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   1.000   3 0.00     Ruth Morton   4.0  

Optimist OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   1.000   3 0.00     Morgan Williamson   2.0  

Pacer OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2667 JAAS 01:12:43 0.990 01:11:59 3 24.24 0.990 0.990 Allan O'Brien   1.0 15:12:43
Pacer 2 1764 SERENDIPITY 01:21:06 0.912 01:13:58 3 27.03 0.888 0.904 Eddie Stojkovich   2.0 15:21:06
Pacer 3 2586 RINCEWIND 01:17:41 1.000 01:17:41 3 25.89 0.927 0.987 Douglas Vockler   3.0 15:17:41
Pacer DNC 1610 RECKLESS   0.909   3 0.00     Steve Forster   8.0  
Pacer DNC 2482 MANTA   0.987   3 0.00     Gary Davison   8.0  
Pacer DNC W10 ELISE   0.974   3 0.00     John Gibson Colin Bell 8.0  
Pacer DNF 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   0.951   3 0.00     Kim Ho   5.0  

Pacer w/o Spinnaker OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker 1 1 J.MALONEY 01:22:12 1.000 01:22:12 3 27.40 1.000 1.000 William Oswin Edward Oswin 1.0 15:22:12
Pacer w/o Spinnaker DNF 5 DOROTHY L   1.000   3 0.00     Grace Becker-Scott   3.0  

RSAero5 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 01:13:20 1.000 01:13:20 3 24.44 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 15:13:20
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   0.991   3 0.00     Cliff Stinson   3.0  

Sabre OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 2082 REVEILLE 01:10:48 1.000 01:10:48 3 23.60 1.000 1.000 Ian Ravenscroft   1.0 15:10:48
Sabre 2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:15:36 0.971 01:13:24 3 25.20 0.937 0.960 Olivier Davies   2.0 15:15:36
Sabre DNC 255 LEAKY   0.987   3 0.00     Ian Collins   12.0  
Sabre DNC 850 GOBLIN   1.000   3 0.00     Judy Holmes   12.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   1.000   3 0.00     Brandon Morton   12.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   0.987   3 0.00     Tim Hart   12.0  
Sabre DNC 1411 KITE   0.970   3 0.00     John Mccall   12.0  
Sabre DNC 1710 MY DISTRACTION   0.895   3 0.00     Anthony Marsh   12.0  
Sabre DNC 1987 SEASOMFIN   1.042   3 0.00     Andrew Keil   12.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   1.000   3 0.00     Alex Morton   12.0  
Sabre DNF 1230 WAVELENGTH   0.913   3 0.00     Suzie Hunter   4.0  

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:28:17 0.871 01:16:54 3 29.43 0.871 0.871 Jim Rees   1.0 15:33:17