TopYacht: Williamstown Sailing Club - 6/05/2019 12:46:31

Class Champion

Printed on : 6/05/2019 12:46:31

SERIES SCORES for Class ET up to Race 9 on 4/05/2019 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 5 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Class ET] for 29er up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   AUS1405 SHEARWATER David Taylor Andrea Taylor   13.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C [2.0C] [2.0C] 1.0C

Series Results [Class ET] for 505 up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8922 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy WSC 9.0 1.0 1.0 2.0C 2.0C 1.0 [2.0C] [2.0C] 1.0 1.0

Series Results [Class ET] for Explorer 16 up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   115 SWALLOW Sue Burke Tracie Ham WSC 9.0 1.0 1.0 [4.0C] 1.0 1.0 1.0 3.0C 1.0 [3.0C]
2   127 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner   14.0 2.0 3.0Q [4.0C] 2.0 2.0 2.0 [3.0C] 2.0 1.0
3   78 KALANG George Giuliani     22.0 4.0C [4.0C] [4.0C] 3.0 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C

Series Results [Class ET] for Explorer16NoMotor up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   9 JAMES PEARL Lois Hunt     9.0 1.0 1.0 2.0C 1.0 1.0 2.0C [2.0C] 1.0 [2.0C]

Series Results [Class ET] for Fireball up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   14936 SUGAR AND SPICE Ian Ravenscroft   WSC 12.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 1.0 [2.0C] [2.0C] 1.0C

Series Results [Class ET] for Hartley 16 up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1333 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates   11.0 1.0 1.0 [8.0C] 1.0 [8.0C] 1.0 1.0 1.0 5.0C
2   441 PHANTOM Trevor Burke   WSC 12.0 2.0 2.0 [8.0C] 2.0 1.0 2.0 2.0 [3.0] 1.0
3   1588 EL VIENTO Joe Dorrington     32.0 8.0C 3.0 [8.0C] [8.0C] 2.0 6.0C 6.0C 2.0 5.0C
4   1591 JUST A BOAT John Bunnett     36.0 8.0C [8.0C] [8.0C] 3.0 4.0 6.0C 6.0C 4.0 5.0C
5   1464 SEABISCUIT Bryan Langworthy     38.0 8.0C 4.0 [8.0C] [8.0C] 3.0 6.0C 6.0C 6.0C 5.0C
6   1046 CEDAR Peter Yeates Molly Yeates   47.0 8.0C 8.0C 8.0C [8.0C] [8.0C] 6.0C 6.0C 6.0C 5.0C
6   1624 CURRENCY LASS Jason Whyte     47.0 8.0C 8.0C 8.0C [8.0C] [8.0C] 6.0C 6.0C 6.0C 5.0C

Series Results [Class ET] for Impulse up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   689 SANDFLY Leon Raymond     8.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 [2.0] [5.0C] 1.0 1.0
2   575 GOOD VIBES Stefan Gevers     15.0 2.0 2.0 5.0C [5.0C] 1.0 1.0 [5.0C] 2.0 2.0
3   448 FRANTIC Louis Nagy     23.0 3.0 3.0 5.0C 2.0 4.0 [5.0C] [5.0C] 3.0 3.0
4   640 GRAPE APE Andrew Wright     32.0 5.0C 4.0 5.0C 5.0C 3.0 5.0C 5.0C [5.0C] [5.0C]

Series Results [Class ET] for KittyCat up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   737 KISS THIS Les Kiss     12.0 2.0C 1.0 2.0C 1.0 2.0C 2.0C 2.0C [2.0C] [2.0C]

Series Results [Class ET] for Laser up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   088 GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood     10.0 2.0C 2.0C 2.0C 1.0 1.0 [2.0C] [2.0C] 1.0 1.0

Series Results [Class ET] for LaserRadial up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   181907 BEES KNEES Brian Fentiman   WSC 10.0 2.0C 1.0 2.0C 1.0 1.0 2.0C [2.0C] 1.0 [2.0C]

Series Results [Class ET] for Mirror up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   5486V PICCOLINA Oliver Voogd Gayle Gardner   28.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C [4.0C] [4.0C]
1   5486 PICCOLINA Gayle Gardner Oliver Voogd   28.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C [4.0C] [4.0C]
1   7011R AQUARIUS R Ruth Morton     28.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C [4.0C] [4.0C]

Series Results [Class ET] for Optimist up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1468 TURTLEBACK Morgan Williamson   RBYC 14.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C [2.0C] [2.0C]

Series Results [Class ET] for Pacer up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2586 RINCEWIND Douglas Vockler     15.0 [4.0] 3.0 1.0 3.0 2.0 2.0 1.0 3.0 [4.0]
2   2667 JAAS Allan O'Brien   wsc 21.0 1.0 1.0 [10.0C] [10.0C] 1.0 1.0 8.0C 1.0 8.0C
3   2766 SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho     26.0 2.0 [10.0C] [10.0C] 1.0 3.0 8.0C 8.0C 3.0W 1.0
4   1764 SERENDIPITY Eddie Stojkovich     28.0 5.0 5.0 [10.0C] 2.0 4.0 8.0C [8.0C] 2.0 2.0
5   1610 RECKLESS Steve Forster     30.8 3.0 4.0 [10.0C] 4.0 3.8W 8.0C [8.0C] 5.0 3.0
6   2482 MANTA Gary Davison     49.0 10.0C 2.0 [10.0C] [10.0C] 5.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C
7   W10 ELISE John Gibson Colin Bell   52.0 10.0C 7.0 [10.0C] 7.0W [10.0C] 8.0C 8.0C 4.0 8.0C
8   550 SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner   58.0 10.0C 6.0 10.0C [10.0C] [10.0C] 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C
9   550G SHADOWFAX Gayle Gardner     62.0 10.0C 10.0C 10.0C [10.0C] [10.0C] 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C

Series Results [Class ET] for Pacer w/o Spinnaker up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   5 DOROTHY L Grace Becker-Scott     10.0 1.0 1.0 [4.0C] [4.0C] 1.0 2.0C 2.0C 2.0C 1.0C
2   1 J.MALONEY William Oswin Edward Oswin   19.0 4.0C 4.0C 4.0C [4.0C] [4.0C] 2.0C 2.0C 2.0C 1.0C
2   7 MARGARET S Andrew Wright Geordan Wright   19.0 4.0C 4.0C 4.0C [4.0C] [4.0C] 2.0C 2.0C 2.0C 1.0C

Series Results [Class ET] for RSAero5 up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1387 LOL Glenn Charlesworth   WSC 10.0 1.0 1.0 3.0C 1.0 1.0 [3.0C] [3.0C] 1.0 2.0
2   1185 SELCHIDH Cliff Stinson   WSC 16.0 3.0C 2.0 3.0C 2.0 3.0C [3.0C] [3.0C] 2.0 1.0

Series Results [Class ET] for Sabre up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1987 SEASOMFIN Andrew Keil   Wsc 8.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 [12.0C] [11.0C]
2   970 DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies   WSC 22.0 1.0 2.0 [13.0C] 2.0 2.0 2.0 12.0C [12.0C] 1.0
3   1710 MY DISTRACTION Anthony Marsh     56.0 [13.0C] 5.0 [13.0C] 7.0 4.0 12.0C 12.0C 12.0C 4.0
4   1589A ESPADA A Alex Morton     58.0 3.0 13.0C 13.0C [13.0C] [13.0C] 12.0C 12.0C 2.0 3.0
5 4.0S 850 GOBLIN Judy Holmes     64.0 [13.0C] 4.0 [13.0C] 6.0 7.0F 12.0C 12.0C 12.0C 11.0C
6   1129 SEA SHARP Brandon Morton     64.0 13.0C [13.0C] [13.0C] 5.0 5.0 12.0C 12.0C 12.0C 5.0
7   1411 KITE John Mccall     66.0 13.0C 3.0 [13.0C] 3.0 [13.0C] 12.0C 12.0C 12.0C 11.0C
8   1412 MAKING WAVES Ruth Morton     67.0 13.0C [13.0C] [13.0C] 4.0 3.0 12.0C 12.0C 12.0C 11.0C
9   2082 REVEILLE Ian Ravenscroft     75.0 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C] [13.0C] 12.0C 12.0C 1.0 11.0C
10   1230 WAVELENGTH Suzie Hunter   WSC 77.0 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C] [13.0C] 12.0C 12.0C 12.0C 2.0
11   1131 COOL CHANGE Tim Hart     86.0 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C] [13.0C] 12.0C 12.0C 12.0C 11.0C
11   255 LEAKY Ian Collins     86.0 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C] [13.0C] 12.0C 12.0C 12.0C 11.0C

Series Results [Class ET] for Ultimate 18 DK up to Race 9 (Drops = 2)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   37 PEDINA DORO Jim Rees     8.0 2.0F 1.0 [2.0C] 1.0 1.0 1.0 [2.0C] 1.0 1.0