TopYacht: Williamstown Sailing Club - 27/04/2019 20:08:16

RACE 5 [27/04/2019] Class Handicap Series 3

Race 6 - 27 April 2019

Printed on : 27/04/2019 20:08:16

29er Class Elapsed Time results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
29er DNC AUS1405 SHEARWATER   David Taylor Andrea Taylor 2.0  

505 Class Elapsed Time results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNF 8922 TWENTYONE   Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results Start : 13:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 115 SWALLOW 58:55 Sue Burke Tracie Ham 1.0 13:58:55
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 01:02:24 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 14:02:24
Explorer 16 DNC 78 KALANG   George Giuliani   4.0  

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results Start : 13:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 01:04:30 Lois Hunt   1.0 14:04:30

Fireball Class Elapsed Time results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 Class Elapsed Time results Start : 13:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1588 EL VIENTO 58:35 Joe Dorrington   1.0 13:58:35
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   Peter Behrendt Peter Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   John Bunnett   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   Jason Whyte   8.0  
Hartley 16 DNF 441 PHANTOM   Trevor Burke   3.0  

Impulse Class Elapsed Time results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 575 GOOD VIBES 52:54 Stefan Gevers   1.0 13:57:54
Impulse 2 689 SANDFLY 54:17 Leon Raymond   2.0 13:59:17
Impulse 3 448 FRANTIC 59:58 Louis Nagy   3.0 14:04:58
Impulse DNC 640 GRAPE APE   Andrew Wright   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   Les Kiss   2.0  

Laser Class Elapsed Time results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial DNC 181907 BEES KNEES   Brian Fentiman   2.0  

Mirror Class Elapsed Time results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   Ruth Morton   4.0  

Optimist Class Elapsed Time results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class Elapsed Time results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2586 RINCEWIND 57:54 Douglas Vockler   1.0 14:02:54
Pacer 2 1610 RECKLESS 58:55 Steve Forster   2.0 14:03:55
Pacer DNC 550 SHADOWFAX   Oliver Voogd Gayle Gardner 10.0  
Pacer DNC 1764 SERENDIPITY   Eddie Stojkovich   10.0  
Pacer DNC 2482 MANTA   Gary Davison   10.0  
Pacer DNC 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   Kim Ho   10.0  
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   Gayle Gardner   10.0  
Pacer DNC W10 ELISE   John Gibson Colin Bell 10.0  
Pacer DNF 2667 JAAS   Allan O'Brien   4.0  

Pacer w/o Spinnaker Class Elapsed Time results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker 1 5 DOROTHY L 01:07:16 Grace Becker-Scott   1.0 14:12:16
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   William Oswin Edward Oswin 4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   Andrew Wright Geordan Wright 4.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 57:50 Glenn Charlesworth   1.0 14:02:50
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   Cliff Stinson   3.0  

Sabre Class Elapsed Time results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 1987 SEASOMFIN 56:41 Andrew Keil   1.0 14:01:41
Sabre 2 1589A ESPADA A 01:03:48 Alex Morton   2.0 14:08:48
Sabre 3 1129 SEA SHARP 01:08:11 Brandon Morton   3.0 14:13:11
Sabre DNC 255 LEAKY   Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   Olivier Davies   13.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   Tim Hart   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   John Mccall   13.0  
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   Ruth Morton   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNF 850 GOBLIN   Judy Holmes   6.0  
Sabre DNF 1710 MY DISTRACTION   Anthony Marsh   6.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results Start : 13:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:16:02 Jim Rees   1.0 14:16:02