TopYacht: Williamstown Sailing Club - 27/04/2019 20:09:03

Class Handicap Series 3

Printed on : 27/04/2019 20:09:03

SERIES SCORES for OTB up to Race 5 on 27/04/2019 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 5 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [OTB] for 29er up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   AUS1405 SHEARWATER David Taylor Andrea Taylor   10.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C

Series Results [OTB] for 505 up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8922 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy WSC 8.0 2.0F 1.0 1.0 2.0C 2.0C

Series Results [OTB] for Explorer 16 up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   115 SWALLOW Sue Burke Tracie Ham WSC 6.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0
2   127 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner   9.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0
3   78 KALANG George Giuliani     20.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C

Series Results [OTB] for Explorer16NoMotor up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   9 JAMES PEARL Lois Hunt     9.0 1.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C

Series Results [OTB] for Fireball up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   14936 SUGAR AND SPICE Ian Ravenscroft   WSC 10.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C

Series Results [OTB] for Hartley 16 up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   441 PHANTOM Trevor Burke   WSC 8.0 3.0F 2.0 1.0 1.0 1.0
2   1588 EL VIENTO Joe Dorrington     20.0 1.0 1.0 2.0 8.0C 8.0C
3   1624 CURRENCY LASS Jason Whyte     40.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C
3   1333 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates   40.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C
3   1464 SEABISCUIT Bryan Langworthy     40.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C
3   1046 CEDAR Peter Yeates Molly Yeates   40.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C
3   1591 JUST A BOAT John Bunnett     40.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C

Series Results [OTB] for Impulse up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   448 FRANTIC Louis Nagy     7.0 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0
2   689 SANDFLY Leon Raymond     16.0 3.0 2.0 1.0 5.0C 5.0C
3   575 GOOD VIBES Stefan Gevers     18.4 1.0 3.7W 3.7W 5.0C 5.0C
4   640 GRAPE APE Andrew Wright     25.0 5.0C 5.0C 5.0C 5.0C 5.0C

Series Results [OTB] for KittyCat up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   737 KISS THIS Les Kiss     8.0 2.0C 1.0 1.0 2.0C 2.0C

Series Results [OTB] for Laser up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   088 GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood     10.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C

Series Results [OTB] for LaserRadial up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   181907 BEES KNEES Brian Fentiman   WSC 6.0 2.0C 1.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [OTB] for Mirror up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   5486V PICCOLINA Oliver Voogd Gayle Gardner   20.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C
1   5486 PICCOLINA Gayle Gardner Oliver Voogd   20.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C
1   7011R AQUARIUS R Ruth Morton     20.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C

Series Results [OTB] for Optimist up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1468 TURTLEBACK Morgan Williamson   RBYC 10.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C

Series Results [OTB] for Pacer up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1610 RECKLESS Steve Forster     9.0 1.0 2.0 3.0 1.0 2.0
2   2766 SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho     19.0 10.0C 1.0 1.0 4.0 3.0
3 1.0S 1764 SERENDIPITY Eddie Stojkovich     28.0 10.0C 10.0C 2.0 5.0 1.0
4   2586 RINCEWIND Douglas Vockler     28.0 2.0 10.0C 10.0C 2.0 4.0
5   2667 JAAS Allan O'Brien   wsc 31.0 4.0F 3.0 4.0 10.0C 10.0C
6   W10 ELISE John Gibson Colin Bell   38.0 10.0C 10.0C 10.0C 3.0 5.0
7   2482 MANTA Gary Davison     39.0 10.0C 4.0 5.0 10.0C 10.0C
8   550 SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner   50.0 10.0C 10.0C 10.0C 10.0C 10.0C
8   550G SHADOWFAX Gayle Gardner     50.0 10.0C 10.0C 10.0C 10.0C 10.0C

Series Results [OTB] for Pacer w/o Spinnaker up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   5 DOROTHY L Grace Becker-Scott     17.0 1.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C
2   1 J.MALONEY William Oswin Edward Oswin   20.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C
2   7 MARGARET S Andrew Wright Geordan Wright   20.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C

Series Results [OTB] for RSAero5 up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1387 LOL Glenn Charlesworth   WSC 5.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
2   1185 SELCHIDH Cliff Stinson   WSC 13.0 3.0C 2.0 2.0 3.0C 3.0C

Series Results [OTB] for Sabre up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1987 SEASOMFIN Andrew Keil   Wsc 9.0 1.0 3.0 2.0 2.0 1.0
2   1710 MY DISTRACTION Anthony Marsh     18.0 6.0F 2.0 3.0 4.0 3.0
3 1.0S 970 DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies   WSC 23.0 13.0C 1.0 1.0 1.0 7.0F
4   850 GOBLIN Judy Holmes     23.0 6.0F 4.0 4.0 5.0 4.0
5   1129 SEA SHARP Brandon Morton     43.0 3.0 13.0C 13.0C 7.0F 7.0F
6   1131 COOL CHANGE Tim Hart     44.0 13.0C 13.0C 13.0C 3.0 2.0
7   1589A ESPADA A Alex Morton     54.0 2.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C
8   1412 MAKING WAVES Ruth Morton     65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C
8   1230 WAVELENGTH Suzie Hunter   WSC 65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C
8   2082 REVEILLE Ian Ravenscroft     65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C
8   1411 KITE John Mccall     65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C
8   255 LEAKY Ian Collins     65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C

Series Results [OTB] for Ultimate 18 DK up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   37 PEDINA DORO Jim Rees     8.0 1.0 2.0C 2.0C 2.0F 1.0