TopYacht: Williamstown Sailing Club - 27/04/2019 20:07:30

RACE 5 [27/04/2019] Class Handicap Series 3

Race 6 - 27 April 2019

Printed on : 27/04/2019 20:07:30

29er OTB results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
29er DNC AUS1405 SHEARWATER   1.000       David Taylor Andrea Taylor 2.0  

505 OTB results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNF 8922 TWENTYONE   1.000       Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 OTB results Start : 13:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 115 SWALLOW 58:55 0.869 51:12 0.869 0.869 Sue Burke Tracie Ham 1.0 13:58:55
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 01:02:24 0.826 51:32 0.821 0.824 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 14:02:24
Explorer 16 DNC 78 KALANG   0.967       George Giuliani   4.0  

Explorer16NoMotor OTB results Start : 13:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 01:04:30 0.912 58:49 0.912 0.912 Lois Hunt   1.0 14:04:30

Fireball OTB results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   1.000       Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 OTB results Start : 13:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1588 EL VIENTO 58:35 0.994 58:14 0.994 0.994 Joe Dorrington   1.0 13:58:35
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   1.000       Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   1.019       Peter Behrendt Peter Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   1.000       Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   0.961       John Bunnett   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   0.987       Jason Whyte   8.0  
Hartley 16 DNF 441 PHANTOM   0.969       Trevor Burke   3.0  

Impulse OTB results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 575 GOOD VIBES 52:54 0.867 45:52 0.867 0.867 Stefan Gevers   1.0 13:57:54
Impulse 2 448 FRANTIC 59:58 0.808 48:27 0.765 0.797 Louis Nagy   2.0 14:04:58
Impulse 3 689 SANDFLY 54:17 0.895 48:35 0.845 0.883 Leon Raymond   3.0 13:59:17
Impulse DNC 640 GRAPE APE   0.987       Andrew Wright   5.0  

KittyCat OTB results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   1.000       Les Kiss   2.0  

Laser OTB results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   1.000       Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial OTB results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial DNC 181907 BEES KNEES   1.000       Brian Fentiman   2.0  

Mirror OTB results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   1.000       Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   1.000       Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   1.000       Ruth Morton   4.0  

Optimist OTB results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   1.000       Morgan Williamson   2.0  

Pacer OTB results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 1610 RECKLESS 58:55 0.888 52:19 0.888 0.888 Steve Forster   1.0 14:03:55
Pacer 2 2586 RINCEWIND 57:54 0.953 55:11 0.904 0.940 Douglas Vockler   2.0 14:02:54
Pacer DNC 550 SHADOWFAX   0.987       Oliver Voogd Gayle Gardner 10.0  
Pacer DNC 1764 SERENDIPITY   0.907       Eddie Stojkovich   10.0  
Pacer DNC 2482 MANTA   0.935       Gary Davison   10.0  
Pacer DNC 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   0.937       Kim Ho   10.0  
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   1.000       Gayle Gardner   10.0  
Pacer DNC W10 ELISE   0.926       John Gibson Colin Bell 10.0  
Pacer DNF 2667 JAAS   0.974       Allan O'Brien   4.0  

Pacer w/o Spinnaker OTB results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker 1 5 DOROTHY L 01:07:16 1.000 01:07:16 1.000 1.000 Grace Becker-Scott   1.0 14:12:16
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   1.000       William Oswin Edward Oswin 4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   1.000       Andrew Wright Geordan Wright 4.0  

RSAero5 OTB results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 57:50 1.000 57:50 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 14:02:50
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   0.966       Cliff Stinson   3.0  

Sabre OTB results Start : 13:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 1987 SEASOMFIN 56:41 1.001 56:44 1.001 1.001 Andrew Keil   1.0 14:01:41
Sabre 2 1589A ESPADA A 01:03:48 0.987 01:02:58 0.889 0.974 Alex Morton   2.0 14:08:48
Sabre 3 1129 SEA SHARP 01:08:11 0.987 01:07:18 0.832 0.974 Brandon Morton   3.0 14:13:11
Sabre DNC 255 LEAKY   0.987       Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   0.981       Olivier Davies   13.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   0.975       Tim Hart   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   0.913       Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   0.972       John Mccall   13.0  
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   0.987       Ruth Morton   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   1.000       Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNF 850 GOBLIN   0.935       Judy Holmes   6.0  
Sabre DNF 1710 MY DISTRACTION   0.859       Anthony Marsh   6.0  

Ultimate 18 DK OTB results Start : 13:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:16:02 0.871 01:06:14 0.871 0.871 Jim Rees   1.0 14:16:02