TopYacht: Williamstown Sailing Club - 15/04/2019 09:25:16

RACE 4 [13/04/2019] Class Handicap Series 3

Race 4 - 13 April 2019

Printed on : 15/04/2019 09:25:16

29er Class Elapsed Time results Start : 15:21
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
29er DNC AUS1405 SHEARWATER   David Taylor Andrea Taylor 2.0  

505 Class Elapsed Time results Start : 15:21
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
505 1 8922 TWENTYONE 28:49 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:49:49

Explorer 16 Class Elapsed Time results Start : 15:18
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 115 SWALLOW 34:48 Sue Burke Tracie Ham 1.0 15:52:48
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 38:27 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:56:27
Explorer 16 DNC 78 KALANG   George Giuliani   4.0  

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results Start : 15:18
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNC 9 JAMES PEARL   Lois Hunt   2.0  

Fireball Class Elapsed Time results Start : 15:21
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 Class Elapsed Time results Start : 15:18
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1588 EL VIENTO 35:06 Joe Dorrington   1.0 15:53:06
Hartley 16 2 441 PHANTOM 36:11 Trevor Burke   2.0 15:54:11
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   Peter Behrendt Peter Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   John Bunnett   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   Jason Whyte   8.0  

Impulse Class Elapsed Time results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 689 SANDFLY 32:09 Leon Raymond   1.0 15:47:09
Impulse 2 448 FRANTIC 33:02 Louis Nagy   2.0 15:48:02
Impulse DNC 640 GRAPE APE   Andrew Wright   5.0  
Impulse DUT 575 GOOD VIBES   Stefan Gevers      

KittyCat Class Elapsed Time results Start : 15:21
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat 1 737 KISS THIS 29:32 Les Kiss   1.0 15:50:32

Laser Class Elapsed Time results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 34:04 Brian Fentiman   1.0 15:49:04

Mirror Class Elapsed Time results Start : 15:21
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   Ruth Morton   4.0  

Optimist Class Elapsed Time results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class Elapsed Time results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 33:48 Kim Ho   1.0 15:48:48
Pacer 2 2667 JAAS 35:11 Allan O'Brien   2.0 15:50:11
Pacer 3 1610 RECKLESS 38:01 Steve Forster   3.0 15:53:01
Pacer 4 2482 MANTA 39:57 Gary Davison   4.0 15:54:57
Pacer DNC 550 SHADOWFAX   Oliver Voogd Gayle Gardner 10.0  
Pacer DNC 1764 SERENDIPITY   Eddie Stojkovich   10.0  
Pacer DNC 2586 RINCEWIND   Douglas Vockler   10.0  
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   Gayle Gardner   10.0  
Pacer DNC W10 ELISE   John Gibson Colin Bell 10.0  

Pacer w/o Spinnaker Class Elapsed Time results Start : 15:21
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   William Oswin Edward Oswin 4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 5 DOROTHY L   Grace Becker-Scott   4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   Andrew Wright Geordan Wright 4.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 33:34 Glenn Charlesworth   1.0 15:48:34
RSAero5 2 1185 SELCHIDH 34:46 Cliff Stinson   2.0 15:49:46

Sabre Class Elapsed Time results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 34:55 Olivier Davies   1.0 15:49:55
Sabre 2 1987 SEASOMFIN 36:14 Andrew Keil   2.0 15:51:14
Sabre 3 1710 MY DISTRACTION 40:40 Anthony Marsh   3.0 15:55:40
Sabre 4 850 GOBLIN 40:49 Judy Holmes   4.0 15:55:49
Sabre DNC 255 LEAKY   Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   Brandon Morton   13.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   Tim Hart   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   John Mccall   13.0  
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   Ruth Morton   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   Alex Morton   13.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results Start : 15:18
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK DNC 37 PEDINA DORO   Jim Rees   2.0