TopYacht: Williamstown Sailing Club - 15/04/2019 09:24:15

RACE 4 [13/04/2019] Class Handicap Series 3

Race 4 - 13 April 2019

Printed on : 15/04/2019 09:24:15

29er OTB results Start : 15:21
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
29er DNC AUS1405 SHEARWATER   1.000       David Taylor Andrea Taylor 2.0  

505 OTB results Start : 15:21
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
505 1 8922 TWENTYONE 28:49 1.000 28:49 1.000 1.000 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:49:49

Explorer 16 OTB results Start : 15:18
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 115 SWALLOW 34:48 0.869 30:14 0.869 0.869 Sue Burke Tracie Ham 1.0 15:52:48
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 38:27 0.837 32:11 0.786 0.826 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:56:27
Explorer 16 DNC 78 KALANG   0.967       George Giuliani   4.0  

Explorer16NoMotor OTB results Start : 15:18
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNC 9 JAMES PEARL   0.912       Lois Hunt   2.0  

Fireball OTB results Start : 15:21
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   1.000       Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 OTB results Start : 15:18
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1588 EL VIENTO 35:06 0.994 34:53 0.994 0.994 Joe Dorrington   1.0 15:53:06
Hartley 16 2 441 PHANTOM 36:11 0.971 35:08 0.964 0.969 Trevor Burke   2.0 15:54:11
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   1.000       Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   1.019       Peter Behrendt Peter Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   1.000       Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   0.961       John Bunnett   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   0.987       Jason Whyte   8.0  

Impulse OTB results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 448 FRANTIC 33:02 0.808 26:42 0.808 0.808 Louis Nagy   1.0 15:48:02
Impulse 2 689 SANDFLY 32:09 0.907 29:10 0.830 0.895 Leon Raymond   2.0 15:47:09
Impulse DNC 640 GRAPE APE   0.987       Andrew Wright   5.0  
Impulse DUT 575 GOOD VIBES   0.867       Stefan Gevers      

KittyCat OTB results Start : 15:21
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat 1 737 KISS THIS 29:32 1.000 29:32 1.000 1.000 Les Kiss   1.0 15:50:32

Laser OTB results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   1.000       Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial OTB results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 34:04 1.000 34:04 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 15:49:04

Mirror OTB results Start : 15:21
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   1.000       Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   1.000       Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   1.000       Ruth Morton   4.0  

Optimist OTB results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   1.000       Morgan Williamson   2.0  

Pacer OTB results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 33:48 0.919 31:04 0.999 0.937 Kim Ho   1.0 15:48:48
Pacer 2 1610 RECKLESS 38:01 0.888 33:46 0.888 0.888 Steve Forster   2.0 15:53:01
Pacer 3 2667 JAAS 35:11 0.981 34:31 0.960 0.974 Allan O'Brien   3.0 15:50:11
Pacer 4 2482 MANTA 39:57 0.948 37:52 0.845 0.935 Gary Davison   4.0 15:54:57
Pacer DNC 550 SHADOWFAX   0.987       Oliver Voogd Gayle Gardner 10.0  
Pacer DNC 1764 SERENDIPITY   0.907       Eddie Stojkovich   10.0  
Pacer DNC 2586 RINCEWIND   0.953       Douglas Vockler   10.0  
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   1.000       Gayle Gardner   10.0  
Pacer DNC W10 ELISE   0.926       John Gibson Colin Bell 10.0  

Pacer w/o Spinnaker OTB results Start : 15:21
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   1.000       William Oswin Edward Oswin 4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 5 DOROTHY L   1.000       Grace Becker-Scott   4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   1.000       Andrew Wright Geordan Wright 4.0  

RSAero5 OTB results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 33:34 1.000 33:34 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 15:48:34
RSAero5 2 1185 SELCHIDH 34:46 0.967 33:37 0.965 0.966 Cliff Stinson   2.0 15:49:46

Sabre OTB results Start : 15:15
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 34:55 0.972 33:56 1.000 0.981 Olivier Davies   1.0 15:49:55
Sabre 2 1710 MY DISTRACTION 40:40 0.859 34:56 0.859 0.859 Anthony Marsh   2.0 15:55:40
Sabre 3 1987 SEASOMFIN 36:14 1.015 36:47 0.964 1.001 Andrew Keil   3.0 15:51:14
Sabre 4 850 GOBLIN 40:49 0.948 38:42 0.856 0.935 Judy Holmes   4.0 15:55:49
Sabre DNC 255 LEAKY   0.987       Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   0.987       Brandon Morton   13.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   0.975       Tim Hart   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   0.913       Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   0.972       John Mccall   13.0  
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   0.987       Ruth Morton   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   1.000       Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   0.987       Alex Morton   13.0  

Ultimate 18 DK OTB results Start : 15:18
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK DNC 37 PEDINA DORO   0.871       Jim Rees   2.0