TopYacht: Williamstown Sailing Club - 7/04/2019 11:11:24

RACE 8 [6/04/2019] Class Champion

Race 8 - 6 April 2019

Printed on : 7/04/2019 11:11:24

29er Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
29er DNC AUS1405 SHEARWATER   David Taylor Andrea Taylor 2.0   2 0.00

505 Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
505 1 8922 TWENTYONE 56:44 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:06:44 2 28.37

Explorer 16 Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Explorer 16 1 115 SWALLOW 01:12:28 Sue Burke Tracie Ham 1.0 15:17:28 2 36.23
Explorer 16 DNC 78 KALANG   George Giuliani   4.0   2 0.00
Explorer 16 DSQ 127 EDNA MAY   Michael Lambiris Jon Gwinner 3.0   2 0.00

Explorer16NoMotor Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 01:17:11 Lois Hunt   1.0 15:22:11 2 38.59

Fireball Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   Ian Ravenscroft   2.0   2 0.00

Hartley 16 Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Hartley 16 1 1333 HISSING SID 01:05:10 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:10:10 2 32.58
Hartley 16 2 441 PHANTOM 01:09:13 Trevor Burke   2.0 15:14:13 2 34.61
Hartley 16 3 1588 EL VIENTO 01:12:12 Joe Dorrington   3.0 15:17:12 2 36.10
Hartley 16 4 1464 SEABISCUIT 01:13:15 Bryan Langworthy   4.0 15:18:15 2 36.63
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   Peter Yeates Molly Yeates 8.0   2 0.00
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   John Bunnett   8.0   2 0.00
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   Jason Whyte   8.0   2 0.00

Impulse Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Impulse 1 689 SANDFLY 01:03:40 Leon Raymond   1.0 15:03:40 2 31.83
Impulse 2 575 GOOD VIBES 01:04:39 Stefan Gevers   2.0 15:04:39 2 32.32
Impulse 3 448 FRANTIC 01:06:00 Louis Nagy   3.0 15:06:00 2 33.00
Impulse 4 640 GRAPE APE 01:13:02 Andrew Wright   4.0 15:13:02 2 36.52

KittyCat Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
KittyCat 1 737 KISS THIS 49:12 Les Kiss   1.0 14:59:12 2 24.60

Laser Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   Mark Smallwood   2.0   2 0.00

LaserRadial Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 01:07:44 Brian Fentiman   1.0 15:07:44 2 33.87

Mirror Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0   2 0.00
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0   2 0.00
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   Ruth Morton   4.0   2 0.00

Optimist Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   Morgan Williamson   2.0   2 0.00

Pacer Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Pacer 1 2667 JAAS 01:11:57 Allan O'Brien   1.0 15:11:57 2 35.98
Pacer 2 2482 MANTA 01:12:47 Gary Davison   2.0 15:12:47 2 36.39
Pacer 3 2586 RINCEWIND 01:15:06 Douglas Vockler   3.0 15:15:06 2 37.55
Pacer 4 1610 RECKLESS 01:16:13 Steve Forster   4.0 15:16:13 2 38.11
Pacer 5 1764 SERENDIPITY 01:16:53 Eddie Stojkovich   5.0 15:16:53 2 38.44
Pacer 6 550 SHADOWFAX 01:22:12 Oliver Voogd Gayle Gardner 6.0 15:22:12 2 41.10
Pacer 7 W10 ELISE 01:22:21 John Gibson Colin Bell 7.0 15:22:21 2 41.18
Pacer DNC 2766 SPARK PLUG & TANGLEF   Kim Ho   10.0   2 0.00
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   Gayle Gardner   10.0   2 0.00

Pacer w/o Spinnaker Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Pacer w/o Spinnaker 1 5 DOROTHY L 01:13:45 Grace Becker-Scott   1.0 15:23:45 2 36.88
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   William Oswin Edward Oswin 4.0   2 0.00
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   Andrew Wright Geordan Wright 4.0   2 0.00

RSAero5 Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
RSAero5 1 1387 LOL 01:06:32 Glenn Charlesworth   1.0 15:06:32 2 33.27
RSAero5 2 1185 SELCHIDH 01:08:03 Cliff Stinson   2.0 15:08:03 2 34.02

Sabre Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Sabre 1 1987 SEASOMFIN 01:11:30 Andrew Keil   1.0 15:11:30 2 35.75
Sabre 2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:14:51 Olivier Davies   2.0 15:14:51 2 37.43
Sabre 3 1411 KITE 01:19:14 John Mccall   3.0 15:19:14 2 39.62
Sabre 4 850 GOBLIN 01:24:50 Judy Holmes   4.0 15:24:50 2 42.42
Sabre 5 1710 MY DISTRACTION 01:25:55 Anthony Marsh   5.0 15:25:55 2 42.96
Sabre DNC 255 LEAKY   Ian Collins   13.0   2 0.00
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   Brandon Morton   13.0   2 0.00
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   Tim Hart   13.0   2 0.00
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   Suzie Hunter   13.0   2 0.00
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   Ruth Morton   13.0   2 0.00
Sabre DNC 2082 REVEILLE   Ian Ravenscroft   13.0   2 0.00
Sabre DNC 1589A ESPADA A   Alex Morton   13.0   2 0.00

Ultimate 18 DK Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:29:32 Jim Rees   1.0 15:34:32 2 44.77