TopYacht: Williamstown Sailing Club - 21/10/2018 11:56:01

RACE 1 [20/10/2018] Class Champion

Race 1 - 20 Oct 2018

Printed on : 21/10/2018 11:56:01

505 Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
505 1 8922 TWENTYONE 52:08 2 26.07 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 14:52:08

Explorer 16 Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 127 EDNA MAY 01:05:09 2 32.57 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 15:10:09
Explorer 16 DNC 115 SWALLOW   2 0.00 Sue Burke   3.0  

Explorer16NoMotor Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNC 9 JAMES PEARL   2 0.00 Lois Hunt   2.0  

Hartley 16 Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 441 PHANTOM 01:01:43 2 30.86 Trevor Burke   1.0 15:06:43
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   2 0.00 Peter Behrendt Peter Yeates 5.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   2 0.00 John Bunnett   5.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY NLASS   2 0.00 Jason Whyte   5.0  

Impulse Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 689 SANDFLY 57:33 2 28.77 Leon Raymond   1.0 14:57:33
Impulse 2 575 GOOD VIBES 01:00:22 2 30.18 Stefan Gevers   2.0 15:00:22
Impulse 3 448 FRANTIC 01:00:25 2 30.21 Louis Nagy   3.0 15:00:25
Impulse DNC 640 GRAPE APE   2 0.00 Andrew Wright   5.0  

KittyCat Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   2 0.00 Les Kiss   2.0  

Laser Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Laser 1 088 GOODBYE PORPOISPIT 57:21 2 28.68 Mark Smallwood   1.0 14:57:21

LaserRadial Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial DNC 181907 BEES KNEES   2 0.00 Brian Fentiman   2.0  

Mirror Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   2 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   2 0.00 Ruth Morton   4.0  

Optimist Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   2 0.00 Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:01:54 2 30.95 Kim Ho   1.0 15:01:54
Pacer 2 1764 SERENDIPITY 01:07:04 2 33.53 Eddie Stojkovich   2.0 15:07:04
Pacer 3 1610 RECKLESS 01:07:51 2 33.93 Steve Forster   3.0 15:07:51
Pacer 4 2586 RINCEWIND 01:12:19 2 36.16 Douglas Vockler   4.0 15:12:19
Pacer DNC 2482 MANTA   2 0.00 Gary Davison   8.0  
Pacer DNC 2667 JAAS   2 0.00 Allan O'Brien   8.0  
Pacer DNC W10 ELISE   2 0.00 John Gibson Colin Bell 8.0  

RSAero5 Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1185 SELCHIDH 01:02:01 2 31.01 Cliff Stinson   1.0 15:02:01
RSAero5 2 1387 LOL 01:02:17 2 31.14 Glenn Charlesworth   2.0 15:02:17

Sabre Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:07:53 2 33.94 Olivier Davies   1.0 15:07:53
Sabre 2 1230 WAVELENGTH 01:08:43 2 34.36 Suzie Hunter   2.0 15:08:43
Sabre 3 1589A ESPADA A 01:11:12 2 35.60 Alex Morton   3.0 15:11:12
Sabre 4 1710 MY DISTRACTION 01:15:31 2 37.76 Anthony Marsh   4.0 15:15:31
Sabre 5 1129 SEA SHARP 01:16:30 2 38.25 Brandon Morton   5.0 15:16:30
Sabre DNC 255 LEAKY   2 0.00 Ian Collins   11.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   2 0.00 Tim Hart   11.0  
Sabre DNC 1411 KITE   2 0.00 John Mccall   11.0  
Sabre DNC 1987 SEASOMFIN   2 0.00 Andrew Keil   11.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   2 0.00 Ian Ravenscroft   11.0  

Ultimate 18 DK Class ET results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:09:22 2 34.68 Jim Rees   1.0 15:14:22