TopYacht: Williamstown Sailing Club - 18/03/2019 19:32:24

RACE 6 [16/03/2019] Class Champion

Race 6 - 16 March 2019

Printed on : 18/03/2019 19:32:24

29er Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:01
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
29er DNC AUS1405 SHEARWATER   David Taylor Andrea Taylor 2.0   3 0.00

505 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:01
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
505 DNC 8922 TWENTYONE   Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0   3 0.00

Explorer 16 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:06
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Explorer 16 1 115 SWALLOW 01:34:05 Sue Burke Tracie Ham 1.0 15:40:05 3 31.36
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 01:40:37 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:46:37 3 33.54
Explorer 16 3 78 KALANG 01:42:29 George Giuliani   3.0 15:48:29 3 34.16

Explorer16NoMotor Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:06
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 01:39:35 Lois Hunt   1.0 15:45:35 3 33.19

Fireball Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:01
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   Ian Ravenscroft   2.0   3 0.00

Hartley 16 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:06
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Hartley 16 1 1333 HISSING SID 01:25:47 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:31:47 3 28.59
Hartley 16 2 441 PHANTOM 01:29:28 Trevor Burke   2.0 15:35:28 3 29.82
Hartley 16 3 1591 JUST A BOAT 01:35:19 John Bunnett   3.0 15:41:19 3 31.77
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   Peter Yeates Molly Yeates 8.0   3 0.00
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   Bryan Langworthy   8.0   3 0.00
Hartley 16 DNC 1588 EL VIENTO   Joe Dorrington   8.0   3 0.00
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   Jason Whyte   8.0   3 0.00

Impulse Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:01
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Impulse 1 689 SANDFLY 01:20:01 Leon Raymond   1.0 15:21:01 3 26.67
Impulse 2 448 FRANTIC 01:27:55 Louis Nagy   2.0 15:28:55 3 29.31
Impulse DNC 575 GOOD VIBES   Stefan Gevers   5.0   3 0.00
Impulse DNC 640 GRAPE APE   Andrew Wright   5.0   3 0.00

KittyCat Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:01
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
KittyCat 1 737 KISS THIS 01:09:28 Les Kiss   1.0 15:10:28 3 23.16

Laser Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:01
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Laser 1 088 GOODBYE PORPOISPIT 01:20:23 Mark Smallwood   1.0 15:21:23 3 26.79

LaserRadial Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:01
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 01:28:13 Brian Fentiman   1.0 15:29:13 3 29.41

Mirror Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:01
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0   2 0.00
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0   2 0.00
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   Ruth Morton   4.0   2 0.00

Optimist Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:01
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   Morgan Williamson   2.0   3 0.00

Pacer Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:01
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Pacer 1 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:27:49 Kim Ho   1.0 15:28:49 3 29.27
Pacer 2 1764 SERENDIPITY 01:33:28 Eddie Stojkovich   2.0 15:34:28 3 31.16
Pacer 3 2586 RINCEWIND 01:33:38 Douglas Vockler   3.0 15:34:38 3 31.21
Pacer 4 1610 RECKLESS 01:34:09 Steve Forster   4.0 15:35:09 3 31.38
Pacer DNC 550 SHADOWFAX   Oliver Voogd Gayle Gardner 10.0   3 0.00
Pacer DNC 2482 MANTA   Gary Davison   10.0   3 0.00
Pacer DNC 2667 JAAS   Allan O'Brien   10.0   3 0.00
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   Gayle Gardner   10.0   3 0.00
Pacer DUT W10 ELISE   John Gibson Colin Bell     3 0.00

Pacer w/o Spinnaker Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:01
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   William Oswin Edward Oswin 4.0   2 0.00
Pacer w/o Spinnaker DNC 5 DOROTHY L   Grace Becker-Scott   4.0   2 0.00
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   Andrew Wright Geordan Wright 4.0   2 0.00

RSAero5 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:01
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
RSAero5 1 1387 LOL 01:25:14 Glenn Charlesworth   1.0 15:26:14 3 28.41
RSAero5 2 1185 SELCHIDH 01:28:55 Cliff Stinson   2.0 15:29:55 3 29.64

Sabre Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:01
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Sabre 1 1987 SEASOMFIN 01:30:05 Andrew Keil   1.0 15:31:05 3 30.03
Sabre 2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:30:51 Olivier Davies   2.0 15:31:51 3 30.28
Sabre 3 1411 KITE 01:37:16 John Mccall   3.0 15:38:16 3 32.42
Sabre 4 1412 MAKING WAVES 01:40:23 Ruth Morton   4.0 15:41:23 3 33.46
Sabre 5 1129 SEA SHARP 01:41:57 Brandon Morton   5.0 15:42:57 3 33.98
Sabre 6 850 GOBLIN 01:45:41 Judy Holmes   6.0 15:46:41 3 35.23
Sabre 7 1710 MY DISTRACTION 01:46:10 Anthony Marsh   7.0 15:47:10 3 35.39
Sabre DNC 255 LEAKY   Ian Collins   13.0   3 0.00
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   Tim Hart   13.0   3 0.00
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   Suzie Hunter   13.0   3 0.00
Sabre DNC 2082 REVEILLE   Ian Ravenscroft   13.0   3 0.00
Sabre DNC 1589A ESPADA A   Alex Morton   13.0   3 0.00

Ultimate 18 DK Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:06
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:48:04 Jim Rees   1.0 15:54:04 3 36.02