TopYacht: Williamstown Sailing Club - 4/03/2019 13:33:12

RACE 2 [2/03/2019] Class Handicap Series 3

Race2 - 2 March 2019

Printed on : 4/03/2019 13:33:12

29er OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
29er DNC AUS1405 SHEARWATER   1.000   3 0.00     David Taylor Andrea Taylor 2.0  

505 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   1.000   3 0.00     Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:30
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 115 SWALLOW 47:48 0.869 41:32 3 15.93 0.869 0.869 Sue Burke Tracie Ham 1.0 16:17:48
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 56:07 0.859 48:12 3 18.71 0.740 0.848 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 16:26:07
Explorer 16 DNC 78 KALANG   0.967   3 0.00     George Giuliani   4.0  

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:30
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNC 9 JAMES PEARL   0.912   3 0.00     Lois Hunt   2.0  

Fireball OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   1.000   3 0.00     Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:30
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 441 PHANTOM 43:04 0.971 41:49 3 14.36 0.971 0.971 Trevor Burke   1.0 16:13:04
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   1.000   3 0.00     Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   1.019   3 0.00     Peter Behrendt Peter Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   1.000   3 0.00     Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1588 EL VIENTO   0.996   3 0.00     Joe Dorrington   8.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   0.961   3 0.00     John Bunnett   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   0.987   3 0.00     Jason Whyte   8.0  

Impulse OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 448 FRANTIC 41:48 0.816 34:06 3 13.93 0.816 0.816 Louis Nagy   1.0 16:16:48
Impulse DNC 575 GOOD VIBES   0.867   3 0.00     Stefan Gevers   5.0  
Impulse DNC 640 GRAPE APE   0.987   3 0.00     Andrew Wright   5.0  
Impulse DNC 689 SANDFLY   0.907   3 0.00     Leon Raymond   5.0  

KittyCat OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   1.000   3 0.00     Les Kiss   2.0  

Laser OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   1.000   3 0.00     Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 42:40 1.000 42:40 3 14.22 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 16:17:40

Mirror OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   1.000   2 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   1.000   2 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   1.000   2 0.00     Ruth Morton   4.0  

Optimist OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   1.000   3 0.00     Morgan Williamson   2.0  

Pacer OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 1610 RECKLESS 46:03 0.899 41:24 3 15.35 0.902 0.900 Steve Forster   1.0 16:21:03
Pacer 2 2586 RINCEWIND 43:35 0.953 41:32 3 14.53 0.953 0.953 Douglas Vockler   2.0 16:18:35
Pacer 3 W10 ELISE 45:23 0.932 42:18 3 15.13 0.915 0.926 John Gibson Colin Bell 3.0 16:20:23
Pacer 4 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 46:12 0.923 42:39 3 15.40 0.899 0.915 Kim Ho   4.0 16:21:12
Pacer 5 1764 SERENDIPITY 49:26 0.919 45:26 3 16.48 0.840 0.907 Eddie Stojkovich   5.0 16:24:26
Pacer DNC 550 SHADOWFAX   0.987   3 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 10.0  
Pacer DNC 2482 MANTA   0.961   3 0.00     Gary Davison   10.0  
Pacer DNC 2667 JAAS   0.994   3 0.00     Allan O'Brien   10.0  
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   1.000   3 0.00     Gayle Gardner   10.0  

Pacer w/o Spinnaker OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   1.000   2 0.00     William Oswin Edward Oswin 4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 5 DOROTHY L   1.000   2 0.00     Grace Becker-Scott   4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   1.000   2 0.00     Andrew Wright Geordan Wright 4.0  

RSAero5 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 41:58 1.000 41:58 3 13.99 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 16:16:58
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   0.976   3 0.00     Cliff Stinson   3.0  

Sabre OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:35
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 44:23 0.957 42:28 3 14.79 0.968 0.961 Olivier Davies   1.0 16:19:23
Sabre 2 1987 SEASOMFIN 42:21 1.015 42:59 3 14.12 1.015 1.015 Andrew Keil   2.0 16:17:21
Sabre 3 1131 COOL CHANGE 45:01 0.985 44:20 3 15.01 0.955 0.975 Tim Hart   3.0 16:20:01
Sabre 4 1710 MY DISTRACTION 52:35 0.883 46:26 3 17.53 0.817 0.871 Anthony Marsh   4.0 16:27:35
Sabre 5 850 GOBLIN 53:41 0.974 52:17 3 17.89 0.801 0.961 Judy Holmes   5.0 16:28:41
Sabre DNC 255 LEAKY   0.987   3 0.00     Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   0.913   3 0.00     Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   0.972   3 0.00     John Mccall   13.0  
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   0.987   3 0.00     Ruth Morton   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   1.000   3 0.00     Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   0.987   3 0.00     Alex Morton   13.0  
Sabre DNF 1129 SEA SHARP   0.987   3 0.00     Brandon Morton   7.0  

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 3 Laps) Start : 15:30
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK DNF 37 PEDINA DORO   0.871   3 0.00     Jim Rees   2.0