TopYacht: Williamstown Sailing Club - 14/03/2019 14:10:06

RACE 1 [2/03/2019] Class Handicap Series 3

Race 1 - 2 March 2019

Printed on : 14/03/2019 14:10:06

29er Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
29er DNC AUS1405 SHEARWATER   3 0.00 David Taylor Andrea Taylor 2.0  

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   3 0.00 Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 127 EDNA MAY 59:23 3 19.79 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 14:59:23
Explorer 16 2 115 SWALLOW 01:00:06 3 20.03 Sue Burke Tracie Ham 2.0 15:00:06
Explorer 16 DNC 78 KALANG   3 0.00 George Giuliani   4.0  

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNC 9 JAMES PEARL   3 0.00 Lois Hunt   2.0  

Fireball Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   3 0.00 Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 441 PHANTOM 53:32 3 17.84 Trevor Burke   1.0 14:53:32
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   3 0.00 Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   3 0.00 Peter Behrendt Peter Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   3 0.00 Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1588 EL VIENTO   3 0.00 Joe Dorrington   8.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   3 0.00 John Bunnett   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   8.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 448 FRANTIC 54:00 3 18.00 Louis Nagy   1.0 14:59:00
Impulse DNC 575 GOOD VIBES   3 0.00 Stefan Gevers   5.0  
Impulse DNC 640 GRAPE APE   3 0.00 Andrew Wright   5.0  
Impulse DNC 689 SANDFLY   3 0.00 Leon Raymond   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   3 0.00 Les Kiss   2.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   3 0.00 Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 01:03:51 3 21.28 Brian Fentiman   1.0 15:08:51

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   2 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   2 0.00 Ruth Morton   4.0  

Optimist Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   3 0.00 Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 1764 SERENDIPITY 01:01:33 3 20.52 Eddie Stojkovich   1.0 15:06:33
Pacer 2 2586 RINCEWIND 01:01:52 3 20.62 Douglas Vockler   2.0 15:06:52
Pacer 3 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:03:32 3 21.18 Kim Ho   3.0 15:08:32
Pacer 4 1610 RECKLESS 01:03:34 3 21.19 Steve Forster   4.0 15:08:34
Pacer 5 W10 ELISE 01:03:58 3 21.32 John Gibson Colin Bell 5.0 15:08:58
Pacer DNC 550 SHADOWFAX   3 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 10.0  
Pacer DNC 2482 MANTA   3 0.00 Gary Davison   10.0  
Pacer DNC 2667 JAAS   3 0.00 Allan O'Brien   10.0  
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   3 0.00 Gayle Gardner   10.0  

Pacer w/o Spinnaker Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   2 0.00 William Oswin Edward Oswin 4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 5 DOROTHY L   2 0.00 Grace Becker-Scott   4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   2 0.00 Andrew Wright Geordan Wright 4.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 58:03 3 19.35 Glenn Charlesworth   1.0 15:03:03
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   3 0.00 Cliff Stinson   3.0  

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 1987 SEASOMFIN 55:59 3 18.66 Andrew Keil   1.0 15:00:59
Sabre 2 1131 COOL CHANGE 57:54 3 19.30 Tim Hart   2.0 15:02:54
Sabre 3 1710 MY DISTRACTION 01:19:07 3 26.37 Anthony Marsh   3.0 15:24:07
Sabre 4 850 GOBLIN 01:19:17 3 26.43 Judy Holmes   4.0 15:24:17
Sabre DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   3 0.00 Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   13.0  
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   3 0.00 Ruth Morton   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   3 0.00 Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   3 0.00 Alex Morton   13.0  
Sabre DNF 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   3 0.00 Olivier Davies   7.0  
Sabre DNF 1129 SEA SHARP   3 0.00 Brandon Morton   7.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:10:33 3 23.52 Jim Rees   1.0 15:10:33