TopYacht: Williamstown Sailing Club - 14/03/2019 14:08:44

RACE 1 [2/03/2019] Class Handicap Series 3

Race 1 - 2 March 2019

Printed on : 14/03/2019 14:08:44

29er OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
29er DNC AUS1405 SHEARWATER   1.000   3 0.00     David Taylor Andrea Taylor 2.0  

505 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   1.000   3 0.00     Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 127 EDNA MAY 59:23 0.859 51:01 3 19.79 0.859 0.859 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 14:59:23
Explorer 16 2 115 SWALLOW 01:00:06 0.879 52:50 3 20.03 0.849 0.869 Sue Burke Tracie Ham 2.0 15:00:06
Explorer 16 DNC 78 KALANG   0.967   3 0.00     George Giuliani   4.0  

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNC 9 JAMES PEARL   0.912   3 0.00     Lois Hunt   2.0  

Fireball OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   1.000   3 0.00     Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 441 PHANTOM 53:32 0.971 51:59 3 17.84 0.971 0.971 Trevor Burke   1.0 14:53:32
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   1.000   3 0.00     Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   1.019   3 0.00     Peter Behrendt Peter Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   1.000   3 0.00     Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1588 EL VIENTO   0.996   3 0.00     Joe Dorrington   8.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   0.961   3 0.00     John Bunnett   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   0.987   3 0.00     Jason Whyte   8.0  

Impulse OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 448 FRANTIC 54:00 0.816 44:04 3 18.00 0.816 0.816 Louis Nagy   1.0 14:59:00
Impulse DNC 575 GOOD VIBES   0.867   3 0.00     Stefan Gevers   5.0  
Impulse DNC 640 GRAPE APE   0.987   3 0.00     Andrew Wright   5.0  
Impulse DNC 689 SANDFLY   0.907   3 0.00     Leon Raymond   5.0  

KittyCat OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   1.000   3 0.00     Les Kiss   2.0  

Laser OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   1.000   3 0.00     Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 01:03:51 1.000 01:03:51 3 21.28 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 15:08:51

Mirror OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   1.000   2 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   1.000   2 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   1.000   2 0.00     Ruth Morton   4.0  

Optimist OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   1.000   3 0.00     Morgan Williamson   2.0  

Pacer OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 1764 SERENDIPITY 01:01:33 0.914 56:15 3 20.52 0.929 0.919 Eddie Stojkovich   1.0 15:06:33
Pacer 2 1610 RECKLESS 01:03:34 0.899 57:09 3 21.19 0.899 0.899 Steve Forster   2.0 15:08:34
Pacer 3 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:03:32 0.934 59:20 3 21.18 0.900 0.923 Kim Ho   3.0 15:08:32
Pacer 4 2586 RINCEWIND 01:01:52 0.966 59:46 3 20.62 0.924 0.953 Douglas Vockler   4.0 15:06:52
Pacer 5 W10 ELISE 01:03:58 0.945 01:00:27 3 21.32 0.893 0.932 John Gibson Colin Bell 5.0 15:08:58
Pacer DNC 550 SHADOWFAX   0.987   3 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 10.0  
Pacer DNC 2482 MANTA   0.961   3 0.00     Gary Davison   10.0  
Pacer DNC 2667 JAAS   0.994   3 0.00     Allan O'Brien   10.0  
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   1.000   3 0.00     Gayle Gardner   10.0  

Pacer w/o Spinnaker OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   1.000   2 0.00     William Oswin Edward Oswin 4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 5 DOROTHY L   1.000   2 0.00     Grace Becker-Scott   4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   1.000   2 0.00     Andrew Wright Geordan Wright 4.0  

RSAero5 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 58:03 1.000 58:03 3 19.35 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 15:03:03
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   0.976   3 0.00     Cliff Stinson   3.0  

Sabre OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 1987 SEASOMFIN 55:59 1.015 56:49 3 18.66 1.021 1.017 Andrew Keil   1.0 15:00:59
Sabre 2 1131 COOL CHANGE 57:54 0.987 57:09 3 19.30 0.987 0.987 Tim Hart   2.0 15:02:54
Sabre 3 1710 MY DISTRACTION 01:19:07 0.883 01:09:52 3 26.37 0.722 0.871 Anthony Marsh   3.0 15:24:07
Sabre 4 850 GOBLIN 01:19:17 0.987 01:18:15 3 26.43 0.721 0.974 Judy Holmes   4.0 15:24:17
Sabre DNC 255 LEAKY   0.987   3 0.00     Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   0.913   3 0.00     Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   0.972   3 0.00     John Mccall   13.0  
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   0.987   3 0.00     Ruth Morton   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   1.000   3 0.00     Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   0.987   3 0.00     Alex Morton   13.0  
Sabre DNF 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   0.957   3 0.00     Olivier Davies   7.0  
Sabre DNF 1129 SEA SHARP   0.987   3 0.00     Brandon Morton   7.0  

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:10:33 0.871 01:01:27 3 23.52 0.871 0.871 Jim Rees   1.0 15:10:33