TopYacht: Williamstown Sailing Club - 25/02/2019 15:41:51

RACE 11 [23/02/2019] Club Champion

Race 11 - 23 Feb 2019

Printed on : 25/02/2019 15:41:51

Mixed Class YS results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper CREW Class Score Fin Tim
1 689 SANDFLY 54:17 118.5 45:48 3 18.09 Leon Raymond   Impulse 1.0 14:54:17
2 115 SWALLOW 01:04:41 138.4 46:44 3 21.56 Sue Burke Tracie Ham Explorer 16 2.0 15:09:41
3 9 JAMES PEARL 01:04:26 137.0 47:02 3 21.48 Lois Hunt   Explorer16NoMotor 3.5 15:09:26
3 441 PHANTOM 58:48 125.0 47:02 3 19.60 Trevor Burke   Hartley 16 3.5 15:03:48
5 127 EDNA MAY 01:05:12 138.4 47:07 3 21.73 Michael Lambiris Jon Gwinner Explorer 16 5.0 15:10:12
6 1987 SEASOMFIN 01:00:05 127.0 47:19 3 20.03 Andrew Keil   Sabre 6.0 15:00:05
7 2667 JAAS 01:00:26 127.5 47:24 3 20.14 Allan O'Brien   Pacer 7.0 15:00:26
8 78 KALANG 01:06:04 138.4 47:44 3 22.02 George Giuliani   Explorer 16 8.5 15:11:04
8 575 GOOD VIBES 56:34 118.5 47:44 3 18.86 Stefan Gevers   Impulse 8.5 14:56:34
10 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:01:39 127.5 48:21 3 20.55 Kim Ho   Pacer 10.0 15:01:39
11 1588 EL VIENTO 01:00:48 125.0 48:38 3 20.27 Joe Dorrington   Hartley 16 11.0 15:05:48
12 1610 RECKLESS 01:02:17 127.5 48:51 3 20.76 Steve Forster   Pacer 12.0 15:02:17
13 1764 SERENDIPITY 01:02:38 127.5 49:07 3 20.88 Eddie Stojkovich   Pacer 13.0 15:02:38
14 8922 TWENTYONE 48:53 97.5 50:08 3 16.29 Michael Lawrence Graeme Murphy 505 14.0 14:48:53
15 181907 BEES KNEES 59:38 118.5 50:19 3 19.88 Brian Fentiman   LaserRadial 15.0 14:59:38
16 1387 LOL 59:17 116.8 50:45 3 19.76 Glenn Charlesworth   RSAero5 16.0 14:59:17
17 1591 JUST A BOAT 01:03:47 125.0 51:02 3 21.26 John Bunnett   Hartley 16 17.0 15:08:47
18 448 FRANTIC 01:00:37 118.5 51:09 3 20.21 Louis Nagy   Impulse 18.0 15:00:37
19 640 GRAPE APE 01:05:35 118.5 55:21 3 21.86 Andrew Wright   Impulse 19.0 15:05:35
20 1 J.MALONEY 47:13 127.5 55:33 2 23.61 William Oswin Edward Oswin Pacer w/o Spinnaker 20.0 14:47:13
21 37 PEDINA DORO 01:14:56 133.8 56:00 3 24.98 Jim Rees   Ultimate 18 DK 21.0 15:19:56
22 7 MARGARET S 51:41 127.5 01:00:48 2 25.84 Andrew Wright Geordan Wright Pacer w/o Spinnaker 22.0 14:51:41
23 5 DOROTHY L 01:07:35 127.5 01:19:31 2 33.79 Grace Becker-Scott   Pacer w/o Spinnaker 23.0 15:07:35
DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   114.0   3 0.00 Mark Smallwood   Laser 53.0  
DNC 255 LEAKY   127.0   3 0.00 Ian Collins   Sabre 53.0  
DNC 550 SHADOWFAX   127.5   3 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner Pacer 53.0  
DNC 737 KISS THIS   99.0   2 0.00 Les Kiss   KittyCat 53.0  
DNC 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   127.0   3 0.00 Olivier Davies   Sabre 53.0  
DNC 1046 CEDAR   125.0   3 0.00 Peter Yeates Molly Yeates Hartley 16 53.0  
DNC 1129 SEA SHARP   127.0   3 0.00 Brandon Morton   Sabre 53.0  
DNC 1131 COOL CHANGE   127.0   3 0.00 Tim Hart   Sabre 53.0  
DNC 1185 SELCHIDH   116.8   3 0.00 Cliff Stinson   RSAero5 53.0  
DNC 1230 WAVELENGTH   127.0   3 0.00 Suzie Hunter   Sabre 53.0  
DNC 1333 HISSING SID   125.0   3 0.00 Peter Behrendt Peter Yeates Hartley 16 53.0  
DNC 1411 KITE   127.0   3 0.00 John Mccall   Sabre 53.0  
DNC 1412 MAKING WAVES   127.0   3 0.00 Ruth Morton   Sabre 53.0  
DNC 1464 SEABISCUIT   125.0   3 0.00 Bryan Langworthy   Hartley 16 53.0  
DNC 1468 TURTLEBACK   170.0   3 0.00 Morgan Williamson   Optimist 53.0  
DNC 1624 CURRENCY LASS   125.0   3 0.00 Jason Whyte   Hartley 16 53.0  
DNC 1710 MY DISTRACTION   127.0   3 0.00 Anthony Marsh   Sabre 53.0  
DNC 2082 REVEILLE   127.0   3 0.00 Ian Ravenscroft   Sabre 53.0  
DNC 2586 RINCEWIND   127.5   3 0.00 Douglas Vockler   Pacer 53.0  
DNC 5486 PICCOLINA   143.0   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd Mirror 53.0  
DNC 550G SHADOWFAX   127.5   3 0.00 Gayle Gardner   Pacer 53.0  
DNC 14936 SUGAR AND SPICE   101.0   3 0.00 Ian Ravenscroft   Fireball 53.0  
DNC 1589A ESPADA A   127.0   3 0.00 Alex Morton   Sabre 53.0  
DNC 5486V PICCOLINA   143.0   2 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner Mirror 53.0  
DNC 7011R AQUARIUS R   143.0   2 0.00 Ruth Morton   Mirror 53.0  
DNC AUS1405 SHEARWATER   96.5   3 0.00 David Taylor Andrea Taylor 29er 53.0  
DNC W10 ELISE   127.5   3 0.00 John Gibson Colin Bell Pacer 53.0  
DNS 850 GOBLIN   127.0   3 0.00 Judy Holmes   Sabre 25.0  
DUT 2482 MANTA   127.5   3 0.00 Gary Davison   Pacer