TopYacht: Williamstown Sailing Club - 25/02/2019 15:40:13

RACE 5 [23/02/2019] Class Handicap Series 2

Race 5 - 23 Feb 2019

Printed on : 25/02/2019 15:40:13

29er Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
29er DNC AUS1405 SHEARWATER   3 0.00 David Taylor Andrea Taylor 2.0  

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
505 1 8922 TWENTYONE 48:53 3 16.29 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 14:48:53

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 115 SWALLOW 01:04:41 3 21.56 Sue Burke Tracie Ham 1.0 15:09:41
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 01:05:12 3 21.73 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:10:12
Explorer 16 3 78 KALANG 01:06:04 3 22.02 George Giuliani   3.0 15:11:04

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 01:04:26 3 21.48 Lois Hunt   1.0 15:09:26

Fireball Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   3 0.00 Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 441 PHANTOM 58:48 3 19.60 Trevor Burke   1.0 15:03:48
Hartley 16 2 1588 EL VIENTO 01:00:48 3 20.27 Joe Dorrington   2.0 15:05:48
Hartley 16 3 1591 JUST A BOAT 01:03:47 3 21.26 John Bunnett   3.0 15:08:47
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   3 0.00 Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   3 0.00 Peter Behrendt Peter Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   3 0.00 Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   8.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 689 SANDFLY 54:17 3 18.09 Leon Raymond   1.0 14:54:17
Impulse 2 575 GOOD VIBES 56:34 3 18.86 Stefan Gevers   2.0 14:56:34
Impulse 3 448 FRANTIC 01:00:37 3 20.21 Louis Nagy   3.0 15:00:37
Impulse 4 640 GRAPE APE 01:05:35 3 21.86 Andrew Wright   4.0 15:05:35

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   3 0.00 Les Kiss   2.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   3 0.00 Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 59:38 3 19.88 Brian Fentiman   1.0 14:59:38

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   2 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   2 0.00 Ruth Morton   4.0  

Optimist Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   3 0.00 Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2667 JAAS 01:00:26 3 20.14 Allan O'Brien   1.0 15:00:26
Pacer 2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:01:39 3 20.55 Kim Ho   2.0 15:01:39
Pacer 3 1610 RECKLESS 01:02:17 3 20.76 Steve Forster   3.0 15:02:17
Pacer 4 1764 SERENDIPITY 01:02:38 3 20.88 Eddie Stojkovich   4.0 15:02:38
Pacer DNC 550 SHADOWFAX   3 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 10.0  
Pacer DNC 2586 RINCEWIND   3 0.00 Douglas Vockler   10.0  
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   3 0.00 Gayle Gardner   10.0  
Pacer DNC W10 ELISE   3 0.00 John Gibson Colin Bell 10.0  
Pacer DUT 2482 MANTA   3 0.00 Gary Davison      

Pacer w/o Spinnaker Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker 1 1 J.MALONEY 47:13 2 23.61 William Oswin Edward Oswin 1.0 14:47:13
Pacer w/o Spinnaker 2 7 MARGARET S 51:41 2 25.84 Andrew Wright Geordan Wright 2.0 14:51:41
Pacer w/o Spinnaker 3 5 DOROTHY L 01:07:35 2 33.79 Grace Becker-Scott   3.0 15:07:35

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 59:17 3 19.76 Glenn Charlesworth   1.0 14:59:17
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   3 0.00 Cliff Stinson   3.0  

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 1987 SEASOMFIN 01:00:05 3 20.03 Andrew Keil   1.0 15:00:05
Sabre DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   3 0.00 Olivier Davies   13.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   3 0.00 Brandon Morton   13.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   3 0.00 Tim Hart   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   3 0.00 Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   13.0  
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   3 0.00 Ruth Morton   13.0  
Sabre DNC 1710 MY DISTRACTION   3 0.00 Anthony Marsh   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   3 0.00 Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   3 0.00 Alex Morton   13.0  
Sabre DNS 850 GOBLIN   3 0.00 Judy Holmes   3.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:14:56 3 24.98 Jim Rees   1.0 15:19:56