TopYacht: Williamstown Sailing Club - 25/02/2019 15:41:26

Class Handicap Series 2

Printed on : 25/02/2019 15:41:26

SERIES SCORES for OTB up to Race 5 on 23/02/2019 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 5 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [OTB] for 29er up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   AUS1405 SHEARWATER David Taylor Andrea Taylor   6.0 2.0C 1.0 1.0 1.0C 1.0C

Series Results [OTB] for 505 up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8922 TWENTYONE Michael Lawrence Graeme Murphy WSC 7.0 1.0 2.0C 2.0C 1.0 1.0

Series Results [OTB] for Explorer 16 up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   127 EDNA MAY Michael Lambiris Jon Gwinner   5.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
2   115 SWALLOW Sue Burke Tracie Ham WSC 10.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0
3   78 KALANG George Giuliani     15.0 3.0 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C

Series Results [OTB] for Explorer16NoMotor up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   9 JAMES PEARL Lois Hunt     6.0 1.0 1.0 2.0F 1.0 1.0

Series Results [OTB] for Fireball up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   14936 SUGAR AND SPICE Ian Ravenscroft     9.0 2.0C 1.0 2.0C 2.0C 2.0C

Series Results [OTB] for Hartley 16 up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   441 PHANTOM Trevor Burke   WSC 19.0 1.0 1.0 1.0 8.0C 8.0C
2   1046 CEDAR Peter Yeates Molly Yeates   26.0 8.0C 8.0C 8.0C 1.0 1.0
3   1588 EL VIENTO Joe Dorrington     28.0 2.0 8.0C 2.0 8.0C 8.0C
4   1591 JUST A BOAT John Bunnett     29.0 3.0 2.0 8.0C 8.0C 8.0C
5   1333 HISSING SID Peter Behrendt Peter Yeates   35.0 8.0C 8.0C 3.0 8.0C 8.0C
6   1624 CURRENCY LASS Jason Whyte     40.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C
6   1464 SEABISCUIT Bryan Langworthy     40.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C

Series Results [OTB] for Impulse up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   689 SANDFLY Leon Raymond     9.0 2.0 2.0 1.0 2.0S 2.0F
2   575 GOOD VIBES Stefan Gevers     15.0 1.0 1.0 3.0 5.0C 5.0C
3   448 FRANTIC Louis Nagy     20.0 3.0 5.0C 2.0 5.0C 5.0C
4   640 GRAPE APE Andrew Wright     22.0 4.0 3.0 5.0F 5.0C 5.0C

Series Results [OTB] for KittyCat up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   737 KISS THIS Les Kiss     9.0 2.0C 2.0C 1.0 2.0C 2.0C

Series Results [OTB] for Laser up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   088 GOODBYE PORPOISPIT Mark Smallwood     7.0 2.0C 1.0 2.0C 1.0 1.0

Series Results [OTB] for LaserRadial up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   181907 BEES KNEES Brian Fentiman   WSC 7.0 1.0 1.0 1.0 2.0C 2.0S

Series Results [OTB] for Mirror up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   5486V PICCOLINA Oliver Voogd Gayle Gardner   20.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C
1   5486 PICCOLINA Gayle Gardner Oliver Voogd   20.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C
1   7011R AQUARIUS R Ruth Morton     20.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C 4.0C

Series Results [OTB] for Optimist up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1468 TURTLEBACK Morgan Williamson   RBYC 10.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C

Series Results [OTB] for Pacer up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2667 JAAS Allan O'Brien   wsc 11.0 4.0 3.0 2.0 1.0 1.0
2   2766 SPARK PLUG & TANGLEF Kim Ho     22.0 3.0 2.0 1.0 8.0C 8.0C
3   2586 RINCEWIND Douglas Vockler     23.0 10.0C 4.0 3.0 3.0S 3.0S
4   1610 RECKLESS Steve Forster     28.0 1.0 1.0 10.0C 8.0C 8.0C
5   1764 SERENDIPITY Eddie Stojkovich     28.8 2.0 5.0 5.8W 8.0C 8.0C
6   2482 MANTA Gary Davison     32.5 6.5W 6.0 4.0 8.0C 8.0C
7   W10 ELISE John Gibson Colin Bell   43.0 10.0C 7.0 10.0C 8.0C 8.0C
8   550 SHADOWFAX Oliver Voogd Gayle Gardner   44.0 10.0C 8.0 10.0C 8.0C 8.0C
9   550G SHADOWFAX Gayle Gardner     46.0 10.0C 10.0C 10.0C 8.0C 8.0C

Series Results [OTB] for Pacer w/o Spinnaker up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   5 DOROTHY L Grace Becker-Scott     14.0 3.0 4.0C 4.0C 2.0S 1.0
2   1 J.MALONEY William Oswin Edward Oswin   15.0 1.0 4.0C 4.0C 3.0C 3.0C
3   7 MARGARET S Andrew Wright Geordan Wright   16.0 2.0 4.0C 4.0C 3.0C 3.0C

Series Results [OTB] for RSAero5 up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1387 LOL Glenn Charlesworth   WSC 9.0 1.0 1.0 1.0 3.0C 3.0F
2   1185 SELCHIDH Cliff Stinson   WSC 14.0 3.0C 2.0 3.0C 3.0C 3.0F

Series Results [OTB] for Sabre up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1987 SEASOMFIN Andrew Keil   Wsc 11.6 1.0 4.0 2.0 2.3W 2.3W
2   970 DELUSIONSOFGRANDEUR Olivier Davies   WSC 25.0 13.0C 1.0 1.0 5.0W 5.0W
3   1710 MY DISTRACTION Anthony Marsh     41.0 13.0C 13.0C 13.0C 1.0 1.0
4   850 GOBLIN Judy Holmes     48.0 3.0S 6.0 13.0C 13.0C 13.0C
5   1411 KITE John Mccall     54.0 13.0C 2.0 13.0C 13.0C 13.0C
6 4R 1131 COOL CHANGE Tim Hart     55.0 13.0C 3.0 13.0C 13.0C 13.0C
7   1412 MAKING WAVES Ruth Morton     55.0 13.0C 13.0C 3.0 13.0C 13.0C
8   1129 SEA SHARP Brandon Morton     57.0 13.0C 5.0 13.0C 13.0C 13.0C
9   255 LEAKY Ian Collins     65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C
9   1589A ESPADA A Alex Morton     65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C
9   2082 REVEILLE Ian Ravenscroft     65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C
9   1230 WAVELENGTH Suzie Hunter   WSC 65.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C

Series Results [OTB] for Ultimate 18 DK up to Race 5
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   37 PEDINA DORO Jim Rees     7.0 1.0 1.0 1.0 2.0C 2.0C