TopYacht: Williamstown Sailing Club - 25/02/2019 15:38:51

RACE 5 [23/02/2019] Class Handicap Series 2

Race 5 - 23 Feb 2019

Printed on : 25/02/2019 15:38:51

29er OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
29er DNC AUS1405 SHEARWATER   1.000   3 0.00     David Taylor Andrea Taylor 2.0  

505 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
505 1 8922 TWENTYONE 48:53 1.000 48:53 3 16.29 1.000 1.000 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 14:48:53

Explorer 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 127 EDNA MAY 01:05:12 0.859 56:00 3 21.73 0.859 0.859 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 15:10:12
Explorer 16 2 115 SWALLOW 01:04:41 0.879 56:51 3 21.56 0.866 0.875 Sue Burke Tracie Ham 2.0 15:09:41
Explorer 16 3 78 KALANG 01:06:04 0.967 01:03:53 3 22.02 0.848 0.954 George Giuliani   3.0 15:11:04

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 01:04:26 0.912 58:46 3 21.48 0.912 0.912 Lois Hunt   1.0 15:09:26

Fireball OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   1.000   3 0.00     Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 441 PHANTOM 58:48 0.971 57:06 3 19.60 0.971 0.971 Trevor Burke   1.0 15:03:48
Hartley 16 2 1588 EL VIENTO 01:00:48 0.992 01:00:19 3 20.27 0.939 0.979 Joe Dorrington   2.0 15:05:48
Hartley 16 3 1591 JUST A BOAT 01:03:47 0.951 01:00:40 3 21.26 0.895 0.938 John Bunnett   3.0 15:08:47
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   1.000   3 0.00     Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   1.019   3 0.00     Peter Behrendt Peter Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   1.000   3 0.00     Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   0.987   3 0.00     Jason Whyte   8.0  

Impulse OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 575 GOOD VIBES 56:34 0.867 49:03 3 18.86 0.870 0.868 Stefan Gevers   1.0 14:56:34
Impulse 2 689 SANDFLY 54:17 0.907 49:14 3 18.09 0.907 0.907 Leon Raymond   2.0 14:54:17
Impulse 3 448 FRANTIC 01:00:37 0.816 49:28 3 20.21 0.812 0.815 Louis Nagy   3.0 15:00:37
Impulse 4 640 GRAPE APE 01:05:35 0.987 01:04:44 3 21.86 0.751 0.974 Andrew Wright   4.0 15:05:35

KittyCat OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   1.000   3 0.00     Les Kiss   2.0  

Laser OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   1.000   3 0.00     Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 59:38 1.000 59:38 3 19.88 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 14:59:38

Mirror OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   1.000   2 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   1.000   2 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   1.000   2 0.00     Ruth Morton   4.0  

Optimist OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   1.000   3 0.00     Morgan Williamson   2.0  

Pacer OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 1610 RECKLESS 01:02:17 0.908 56:33 3 20.76 0.919 0.912 Steve Forster   1.0 15:02:17
Pacer 2 1764 SERENDIPITY 01:02:38 0.914 57:15 3 20.88 0.914 0.914 Eddie Stojkovich   2.0 15:02:38
Pacer 3 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:01:39 0.954 58:49 3 20.55 0.929 0.946 Kim Ho   3.0 15:01:39
Pacer 4 2667 JAAS 01:00:26 1.000 01:00:26 3 20.14 0.947 0.987 Allan O'Brien   4.0 15:00:26
Pacer DNC 550 SHADOWFAX   0.987   3 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 10.0  
Pacer DNC 2586 RINCEWIND   0.962   3 0.00     Douglas Vockler   10.0  
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   1.000   3 0.00     Gayle Gardner   10.0  
Pacer DNC W10 ELISE   0.935   3 0.00     John Gibson Colin Bell 10.0  
Pacer DUT 2482 MANTA   0.961   3 0.00     Gary Davison      

Pacer w/o Spinnaker OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker 1 1 J.MALONEY 47:13 1.000 01:10:50 2 23.61 1.000 1.000 William Oswin Edward Oswin 1.0 14:47:13
Pacer w/o Spinnaker 2 7 MARGARET S 51:41 1.000 01:17:32 2 25.84 0.914 0.987 Andrew Wright Geordan Wright 2.0 14:51:41
Pacer w/o Spinnaker 3 5 DOROTHY L 01:07:35 1.000 01:41:22 2 33.79 0.699 0.987 Grace Becker-Scott   3.0 15:07:35

RSAero5 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 59:17 1.000 59:17 3 19.76 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 14:59:17
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   0.976   3 0.00     Cliff Stinson   3.0  

Sabre OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 1987 SEASOMFIN 01:00:05 1.015 01:00:59 3 20.03 1.015 1.015 Andrew Keil   1.0 15:00:05
Sabre DNC 255 LEAKY   0.987   3 0.00     Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 970 DELUSIONSOFGRANDEUR   0.957   3 0.00     Olivier Davies   13.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   0.987   3 0.00     Brandon Morton   13.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   0.987   3 0.00     Tim Hart   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   0.913   3 0.00     Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   0.972   3 0.00     John Mccall   13.0  
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   0.987   3 0.00     Ruth Morton   13.0  
Sabre DNC 1710 MY DISTRACTION   0.883   3 0.00     Anthony Marsh   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   1.000   3 0.00     Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   0.987   3 0.00     Alex Morton   13.0  
Sabre DNS 850 GOBLIN   0.987   3 0.00     Judy Holmes   3.0  

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:14:56 0.871 01:05:16 3 24.98 0.871 0.871 Jim Rees   1.0 15:19:56