TopYacht: Williamstown Sailing Club - 17/02/2019 13:07:28

RACE 5 [16/02/2019] Class Champion

Race 5 - 16 Feb 2019

Printed on : 17/02/2019 13:07:28

29er Class ET results Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
29er DNC AUS1405 SHEARWATER   David Taylor Andrea Taylor 2.0  

505 Class ET results Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
505 1 8922 TWENTYONE 56:04 Michael Lawrence Graeme Murphy 1.0 15:01:04

Explorer 16 Class ET results Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 115 SWALLOW 01:11:47 Sue Burke Tracie Ham 1.0 15:11:47
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 01:13:26 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:13:26

Explorer16NoMotor Class ET results Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 01:21:55 Lois Hunt   1.0 15:21:55

Fireball Class ET results Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 Class ET results Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 441 PHANTOM 01:05:58 Trevor Burke   1.0 15:05:58
Hartley 16 2 1588 EL VIENTO 01:06:40 Joe Dorrington   2.0 15:06:40
Hartley 16 3 1464 SEABISCUIT 01:09:15 Bryan Langworthy   3.0 15:09:15
Hartley 16 4 1591 JUST A BOAT 01:14:25 John Bunnett   4.0 15:14:25
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   Peter Behrendt Peter Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   Jason Whyte   8.0  

Impulse Class ET results Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 575 GOOD VIBES 01:02:15 Stefan Gevers   1.0 15:07:15
Impulse 2 689 SANDFLY 01:02:28 Leon Raymond   2.0 15:07:28
Impulse 3 640 GRAPE APE 01:04:32 Andrew Wright   3.0 15:09:32
Impulse 4 448 FRANTIC 01:07:58 Louis Nagy   4.0 15:12:58

KittyCat Class ET results Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   Les Kiss   2.0  

Laser Class ET results Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Laser 1 088 GOODBYE PORPOISPIT 01:00:54 Mark Smallwood   1.0 15:05:54

LaserRadial Class ET results Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 01:07:48 Brian Fentiman   1.0 15:12:48

Mirror Class ET results Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   Ruth Morton   4.0  

Optimist Class ET results Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class ET results Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2667 JAAS 01:06:19 Allan O'Brien   1.0 15:11:19
Pacer 2 2586 RINCEWIND 01:06:36 Douglas Vockler   2.0 15:11:36
Pacer 3 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:11:27 Kim Ho   3.0 15:16:27
Pacer 4 1764 SERENDIPITY 01:12:14 Eddie Stojkovich   4.0 15:17:14
Pacer 5 2482 MANTA 01:12:56 Gary Davison   5.0 15:17:56
Pacer DNC 550 SHADOWFAX   Oliver Voogd Gayle Gardner 10.0  
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   Gayle Gardner   10.0  
Pacer DNC W10 ELISE   John Gibson Colin Bell 10.0  
Pacer DUT 1610 RECKLESS   Steve Forster      

Pacer w/o Spinnaker Class ET results Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker 1 5 DOROTHY L 01:15:58 Grace Becker-Scott   1.0 15:20:58
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   William Oswin Edward Oswin 4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   Andrew Wright Geordan Wright 4.0  

RSAero5 Class ET results Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 01:04:52 Glenn Charlesworth   1.0 15:09:52
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   Cliff Stinson   3.0  

Sabre Class ET results Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 1987 SEASOMFIN 01:08:19 Andrew Keil   1.0 15:13:19
Sabre 2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:08:44 Olivier Davies   2.0 15:13:44
Sabre 3 1412 MAKING WAVES 01:14:36 Ruth Morton   3.0 15:19:36
Sabre 4 1710 MY DISTRACTION 01:18:58 Anthony Marsh   4.0 15:23:58
Sabre 5 1129 SEA SHARP 01:23:03 Brandon Morton   5.0 15:28:03
Sabre DNC 255 LEAKY   Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   Tim Hart   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   John Mccall   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   Alex Morton   13.0  
Sabre DNF 850 GOBLIN   Judy Holmes   7.0  

Ultimate 18 DK Class ET results Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:26:48 Jim Rees   1.0 15:26:48