TopYacht: Williamstown Sailing Club - 4/02/2019 14:42:32

RACE 4 [2/02/2019] Class Handicap Series 2

Race 4 - 2 Feb 2019

Printed on : 4/02/2019 14:42:32

29er Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
29er 1 AUS1405 SHEARWATER 51:11 3 17.06 David Taylor Andrea Taylor 1.0 15:03:11

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   3 0.00 Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 127 EDNA MAY 01:07:20 3 22.44 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 15:07:20
Explorer 16 2 115 SWALLOW 01:09:27 3 23.15 Sue Burke Tracie Ham 2.0 15:09:27

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 01:23:39 3 27.88 Lois Hunt   1.0 15:23:39

Fireball Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball 1 14936 SUGAR AND SPICE 44:12 3 14.73 Ian Ravenscroft   1.0 14:56:12

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 441 PHANTOM 01:00:11 3 20.06 Trevor Burke   1.0 15:00:11
Hartley 16 2 1591 JUST A BOAT 01:05:52 3 21.96 John Bunnett   2.0 15:05:52
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   3 0.00 Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   3 0.00 Peter Behrendt Peter Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   3 0.00 Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1588 EL VIENTO   3 0.00 Joe Dorrington   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   8.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 689 SANDFLY 57:25 3 19.14 Leon Raymond   1.0 15:09:25
Impulse 2 575 GOOD VIBES 59:50 3 19.94 Stefan Gevers   2.0 15:11:50
Impulse 3 640 GRAPE APE 01:01:38 3 20.54 Andrew Wright   3.0 15:13:38
Impulse DNC 448 FRANTIC   3 0.00 Louis Nagy   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   3 0.00 Les Kiss   2.0  

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Laser 1 088 GOODBYE PORPOISPIT 56:19 3 18.77 Mark Smallwood   1.0 15:08:19

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 01:03:29 3 21.16 Brian Fentiman   1.0 15:15:29

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   2 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   2 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   2 0.00 Ruth Morton   4.0  

Optimist Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   3 0.00 Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2667 JAAS 01:01:57 3 20.65 Allan O'Brien   1.0 15:13:57
Pacer 2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:04:30 3 21.50 Kim Ho   2.0 15:16:30
Pacer 3 2586 RINCEWIND 01:05:27 3 21.82 Douglas Vockler   3.0 15:17:27
Pacer 4 1610 RECKLESS 01:07:43 3 22.57 Steve Forster   4.0 15:19:43
Pacer 5 1764 SERENDIPITY 01:11:06 3 23.70 Eddie Stojkovich   5.0 15:23:06
Pacer 6 2482 MANTA 01:11:49 3 23.94 Gary Davison   6.0 15:23:49
Pacer 7 W10 ELISE 01:14:31 3 24.84 John Gibson Colin Bell 7.0 15:26:31
Pacer 8 550 SHADOWFAX 01:18:56 3 26.31 Oliver Voogd Gayle Gardner 8.0 15:30:56
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   3 0.00 Gayle Gardner   10.0  

Pacer w/o Spinnaker Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   2 0.00 William Oswin Edward Oswin 4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 5 DOROTHY L   2 0.00 Grace Becker-Scott   4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   2 0.00 Andrew Wright Geordan Wright 4.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 01:03:03 3 21.02 Glenn Charlesworth   1.0 15:15:03
RSAero5 2 1185 SELCHIDH 01:05:55 3 21.97 Cliff Stinson   2.0 15:17:55

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:04:14 3 21.41 Olivier Davies   1.0 15:16:14
Sabre 2 1987 SEASOMFIN 01:07:29 3 22.49 Andrew Keil   2.0 15:19:29
Sabre 3 1131 COOL CHANGE 01:07:37 3 22.54 Tim Hart   3.0 15:19:37
Sabre 4 1411 KITE 01:08:19 3 22.77 John Mccall   4.0 15:20:19
Sabre 5 1129 SEA SHARP 01:24:05 3 28.03 Brandon Morton   5.0 15:36:05
Sabre 6 850 GOBLIN 01:27:23 3 29.13 Judy Holmes   6.0 15:39:23
Sabre DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   3 0.00 Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   3 0.00 Ruth Morton   13.0  
Sabre DNC 1710 MY DISTRACTION   3 0.00 Anthony Marsh   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   3 0.00 Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   3 0.00 Alex Morton   13.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:21:42 3 27.23 Jim Rees   1.0 15:21:42