TopYacht: Williamstown Sailing Club - 4/02/2019 14:41:20

RACE 4 [2/02/2019] Class Handicap Series 2

Race 4 - 2 Feb 2019

Printed on : 4/02/2019 14:41:20

29er OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
29er 1 AUS1405 SHEARWATER 51:11 1.000 51:11 3 17.06 1.000 1.000 David Taylor Andrea Taylor 1.0 15:03:11

505 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   1.000   3 0.00     Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 127 EDNA MAY 01:07:20 0.859 57:50 3 22.44 0.859 0.859 Michael Lambiris Jon Gwinner 1.0 15:07:20
Explorer 16 2 115 SWALLOW 01:09:27 0.891 01:01:53 3 23.15 0.833 0.879 Sue Burke Tracie Ham 2.0 15:09:27

Explorer16NoMotor OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor 1 9 JAMES PEARL 01:23:39 0.912 01:16:17 3 27.88 0.912 0.912 Lois Hunt   1.0 15:23:39

Fireball OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball 1 14936 SUGAR AND SPICE 44:12 1.000 44:12 3 14.73 1.000 1.000 Ian Ravenscroft   1.0 14:56:12

Hartley 16 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 441 PHANTOM 01:00:11 0.971 58:26 3 20.06 0.971 0.971 Trevor Burke   1.0 15:00:11
Hartley 16 2 1591 JUST A BOAT 01:05:52 0.964 01:03:30 3 21.96 0.887 0.951 John Bunnett   2.0 15:05:52
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   1.000   3 0.00     Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1333 HISSING SID   1.019   3 0.00     Peter Behrendt Peter Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   1.000   3 0.00     Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1588 EL VIENTO   0.992   3 0.00     Joe Dorrington   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   0.987   3 0.00     Jason Whyte   8.0  

Impulse OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 575 GOOD VIBES 59:50 0.867 51:52 3 19.94 0.867 0.867 Stefan Gevers   1.0 15:11:50
Impulse 2 689 SANDFLY 57:25 0.909 52:12 3 19.14 0.903 0.907 Leon Raymond   2.0 15:09:25
Impulse 3 640 GRAPE APE 01:01:38 1.000 01:01:38 3 20.54 0.842 0.987 Andrew Wright   3.0 15:13:38
Impulse DNC 448 FRANTIC   0.816   3 0.00     Louis Nagy   5.0  

KittyCat OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat DNC 737 KISS THIS   1.000   3 0.00     Les Kiss   2.0  

Laser OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Laser 1 088 GOODBYE PORPOISPIT 56:19 1.000 56:19 3 18.77 1.000 1.000 Mark Smallwood   1.0 15:08:19

LaserRadial OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 01:03:29 1.000 01:03:29 3 21.16 1.000 1.000 Brian Fentiman   1.0 15:15:29

Mirror OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   1.000   2 0.00     Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   1.000   2 0.00     Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   1.000   2 0.00     Ruth Morton   4.0  

Optimist OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   1.000   3 0.00     Morgan Williamson   2.0  

Pacer OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 1610 RECKLESS 01:07:43 0.897 01:00:44 3 22.57 0.930 0.908 Steve Forster   1.0 15:19:43
Pacer 2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:04:30 0.943 01:00:49 3 21.50 0.976 0.954 Kim Ho   2.0 15:16:30
Pacer 3 2667 JAAS 01:01:57 0.992 01:01:27 3 20.65 1.016 1.000 Allan O'Brien   3.0 15:13:57
Pacer 4 2586 RINCEWIND 01:05:27 0.962 01:02:58 3 21.82 0.962 0.962 Douglas Vockler   4.0 15:17:27
Pacer 5 1764 SERENDIPITY 01:11:06 0.926 01:05:50 3 23.70 0.886 0.914 Eddie Stojkovich   5.0 15:23:06
Pacer 6 2482 MANTA 01:11:49 0.974 01:09:57 3 23.94 0.877 0.961 Gary Davison   6.0 15:23:49
Pacer 7 W10 ELISE 01:14:31 0.948 01:10:38 3 24.84 0.845 0.935 John Gibson Colin Bell 7.0 15:26:31
Pacer 8 550 SHADOWFAX 01:18:56 1.000 01:18:56 3 26.31 0.798 0.987 Oliver Voogd Gayle Gardner 8.0 15:30:56
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   1.000   3 0.00     Gayle Gardner   10.0  

Pacer w/o Spinnaker OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   1.000   2 0.00     William Oswin Edward Oswin 4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 5 DOROTHY L   1.000   2 0.00     Grace Becker-Scott   4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   1.000   2 0.00     Andrew Wright Geordan Wright 4.0  

RSAero5 OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 01:03:03 1.000 01:03:03 3 21.02 1.000 1.000 Glenn Charlesworth   1.0 15:15:03
RSAero5 2 1185 SELCHIDH 01:05:55 0.985 01:04:56 3 21.97 0.957 0.976 Cliff Stinson   2.0 15:17:55

Sabre OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:12
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:04:14 0.938 01:00:15 3 21.41 1.039 0.957 Olivier Davies   1.0 15:16:14
Sabre 2 1411 KITE 01:08:19 0.970 01:06:16 3 22.77 0.977 0.972 John Mccall   2.0 15:20:19
Sabre 3 1131 COOL CHANGE 01:07:37 0.987 01:06:44 3 22.54 0.987 0.987 Tim Hart   3.0 15:19:37
Sabre 4 1987 SEASOMFIN 01:07:29 1.028 01:09:22 3 22.49 0.989 1.015 Andrew Keil   4.0 15:19:29
Sabre 5 1129 SEA SHARP 01:24:05 1.000 01:24:05 3 28.03 0.794 0.987 Brandon Morton   5.0 15:36:05
Sabre 6 850 GOBLIN 01:27:23 1.000 01:27:23 3 29.13 0.764 0.987 Judy Holmes   6.0 15:39:23
Sabre DNC 255 LEAKY   0.987   3 0.00     Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   0.913   3 0.00     Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1412 MAKING WAVES   0.987   3 0.00     Ruth Morton   13.0  
Sabre DNC 1710 MY DISTRACTION   0.883   3 0.00     Anthony Marsh   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   1.000   3 0.00     Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   0.987   3 0.00     Alex Morton   13.0  

Ultimate 18 DK OTB results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T LAPS Mins/Lap BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:21:42 0.871 01:11:10 3 27.23 0.871 0.871 Jim Rees   1.0 15:21:42