TopYacht: Williamstown Sailing Club - 21/01/2019 13:51:12

RACE 9 [19/01/2019] Club Champion

Race 9 - 19 Jan 2019

Printed on : 21/01/2019 13:51:12

Mixed Class YS results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Elapsd YS YS Cor d T LAPS Mins/Lap Skipper CREW Class Score Fin Tim
1 737 KISS THIS 45:12 99.0 45:39 3 15.07 Les Kiss   KittyCat 1.0 14:55:12
2 689 SANDFLY 55:52 118.5 47:09 3 18.62 Leon Raymond   Impulse 2.0 15:00:52
3 1987 SEASOMFIN 01:02:12 127.0 48:59 3 20.73 Andrew Keil   Sabre 3.0 15:07:12
4 115 SWALLOW 01:08:13 138.4 49:17 3 22.74 Sue Burke Tracie Ham Explorer 16 4.0 15:08:13
5 2667 JAAS 01:02:51 127.5 49:18 3 20.95 Allan O'Brien   Pacer 5.0 15:07:51
6 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:03:43 127.5 49:58 3 21.24 Kim Ho   Pacer 6.0 15:08:43
7 1333 HISSING SID 01:02:32 125.0 50:02 3 20.84 Peter Behrendt Peter Yeates Hartley 16 7.0 15:02:32
8 181907 BEES KNEES 59:43 118.5 50:24 3 19.91 Brian Fentiman   LaserRadial 8.0 15:04:43
9 127 EDNA MAY 01:09:58 138.4 50:33 3 23.32 Michael Lambiris Jon Gwinner Explorer 16 9.0 15:09:58
10 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:04:26 127.0 50:44 3 21.48 Olivier Davies   Sabre 10.0 15:09:26
11 575 GOOD VIBES 01:00:33 118.5 51:06 3 20.18 Stefan Gevers   Impulse 11.0 15:05:33
12 1588 EL VIENTO 01:03:58 125.0 51:10 3 21.32 Joe Dorrington   Hartley 16 12.0 15:03:58
13 2586 RINCEWIND 01:05:35 127.5 51:26 3 21.86 Douglas Vockler   Pacer 13.0 15:10:35
14 441 PHANTOM 01:04:25 125.0 51:32 3 21.47 Trevor Burke   Hartley 16 14.0 15:04:25
15 1387 LOL 01:00:26 116.8 51:44 3 20.14 Glenn Charlesworth   RSAero5 15.0 15:05:26
16 2482 MANTA 01:08:11 127.5 53:29 3 22.73 Gary Davison   Pacer 16.0 15:13:11
17 448 FRANTIC 01:03:58 118.5 53:59 3 21.32 Louis Nagy   Impulse 17.0 15:08:58
18 1412 MAKING WAVES 01:08:54 127.0 54:15 3 22.97 Ruth Morton   Sabre 18.0 15:13:54
19 AUS1405 SHEARWATER 55:11 96.5 57:11 3 18.39 David Taylor Andrea Taylor 29er 19.0 15:00:11
20 37 PEDINA DORO 01:22:48 133.8 01:01:53 3 27.60 Jim Rees   Ultimate 18 DK 20.0 15:22:48
DNC 1 J.MALONEY   127.5   3 0.00 William Oswin Edward Oswin Pacer w/o Spinnaker 48.0  
DNC 5 DOROTHY L   127.5   3 0.00 Grace Becker-Scott   Pacer w/o Spinnaker 48.0  
DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   114.0   3 0.00 Mark Smallwood   Laser 48.0  
DNC 255 LEAKY   127.0   3 0.00 Ian Collins   Sabre 48.0  
DNC 850 GOBLIN   127.0   3 0.00 Judy Holmes   Sabre 48.0  
DNC 1129 SEA SHARP   127.0   3 0.00 Brandon Morton   Sabre 48.0  
DNC 1131 COOL CHANGE   127.0   3 0.00 Tim Hart   Sabre 48.0  
DNC 1185 SELCHIDH   116.8   3 0.00 Cliff Stinson   RSAero5 48.0  
DNC 1230 WAVELENGTH   127.0   3 0.00 Suzie Hunter   Sabre 48.0  
DNC 1411 KITE   127.0   3 0.00 John Mccall   Sabre 48.0  
DNC 1464 SEABISCUIT   125.0   3 0.00 Bryan Langworthy   Hartley 16 48.0  
DNC 1468 TURTLEBACK   170.0   3 0.00 Morgan Williamson   Optimist 48.0  
DNC 1591 JUST A BOAT   125.0   3 0.00 John Bunnett   Hartley 16 48.0  
DNC 1610 RECKLESS   127.5   3 0.00 Steve Forster   Pacer 48.0  
DNC 1624 CURRENCY LASS   125.0   3 0.00 Jason Whyte   Hartley 16 48.0  
DNC 1710 MY DISTRACTION   127.0   3 0.00 Anthony Marsh   Sabre 48.0  
DNC 2082 REVEILLE   127.0   3 0.00 Ian Ravenscroft   Sabre 48.0  
DNC 5486 PICCOLINA   143.0   3 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd Mirror 48.0  
DNC 8922 TWENTYONE   97.5   3 0.00 Michael Lawrence Graeme Murphy 505 48.0  
DNC 14936 SUGAR AND SPICE   101.0   3 0.00 Ian Ravenscroft   Fireball 48.0  
DNC 1589A ESPADA A   127.0   3 0.00 Alex Morton   Sabre 48.0  
DNC 5486V PICCOLINA   143.0   3 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner Mirror 48.0  
DNC 7011R AQUARIUS R   143.0   3 0.00 Ruth Morton   Mirror 48.0  
DNC W10 ELISE   127.5   3 0.00 John Gibson Colin Bell Pacer 48.0  
DNF 9 JAMES PEARL   137.0   3 0.00 Lois Hunt   Explorer16NoMotor 23.0  
DNF 640 GRAPE APE   118.5   3 0.00 Andrew Wright   Impulse 23.0  
DUT 1764 SERENDIPITY   127.5   3 0.00 Eddie Stojkovich   Pacer