TopYacht: Williamstown Sailing Club - 21/01/2019 13:50:19

RACE 3 [19/01/2019] Class Handicap Series 2

Race 4 - 19 Jan 2019

Printed on : 21/01/2019 13:50:19

29er Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
29er 1 AUS1405 SHEARWATER 55:11 3 18.39 David Taylor Andrea Taylor 1.0 15:00:11

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
505 DNC 8922 TWENTYONE   3 0.00 Michael Lawrence Graeme Murphy 2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer 16 1 115 SWALLOW 01:08:13 3 22.74 Sue Burke Tracie Ham 1.0 15:08:13
Explorer 16 2 127 EDNA MAY 01:09:58 3 23.32 Michael Lambiris Jon Gwinner 2.0 15:09:58

Explorer16NoMotor Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Explorer16NoMotor DNF 9 JAMES PEARL   3 0.00 Lois Hunt   2.0  

Fireball Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Fireball DNC 14936 SUGAR AND SPICE   3 0.00 Ian Ravenscroft   2.0  

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Hartley 16 1 1333 HISSING SID 01:02:32 3 20.84 Peter Behrendt Peter Yeates 1.0 15:02:32
Hartley 16 2 1588 EL VIENTO 01:03:58 3 21.32 Joe Dorrington   2.0 15:03:58
Hartley 16 3 441 PHANTOM 01:04:25 3 21.47 Trevor Burke   3.0 15:04:25
Hartley 16 DNC 1046 CEDAR   3 0.00 Peter Yeates Molly Yeates 8.0  
Hartley 16 DNC 1464 SEABISCUIT   3 0.00 Bryan Langworthy   8.0  
Hartley 16 DNC 1591 JUST A BOAT   3 0.00 John Bunnett   8.0  
Hartley 16 DNC 1624 CURRENCY LASS   3 0.00 Jason Whyte   8.0  

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Impulse 1 689 SANDFLY 55:52 3 18.62 Leon Raymond   1.0 15:00:52
Impulse 2 575 GOOD VIBES 01:00:33 3 20.18 Stefan Gevers   2.0 15:05:33
Impulse 3 448 FRANTIC 01:03:58 3 21.32 Louis Nagy   3.0 15:08:58
Impulse DNF 640 GRAPE APE   3 0.00 Andrew Wright   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
KittyCat 1 737 KISS THIS 50:12 3 16.73 Les Kiss   1.0 14:55:12

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Laser DNC 088 GOODBYE PORPOISPIT   3 0.00 Mark Smallwood   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
LaserRadial 1 181907 BEES KNEES 59:43 3 19.91 Brian Fentiman   1.0 15:04:43

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Mirror DNC 5486 PICCOLINA   3 0.00 Gayle Gardner Oliver Voogd 4.0  
Mirror DNC 5486V PICCOLINA   3 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 4.0  
Mirror DNC 7011R AQUARIUS R   3 0.00 Ruth Morton   4.0  

Optimist Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Optimist DNC 1468 TURTLEBACK   3 0.00 Morgan Williamson   2.0  

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer 1 2667 JAAS 01:02:51 3 20.95 Allan O'Brien   1.0 15:07:51
Pacer 2 2766 SPARK PLUG & TANGLEF 01:03:43 3 21.24 Kim Ho   2.0 15:08:43
Pacer 3 2586 RINCEWIND 01:05:35 3 21.86 Douglas Vockler   3.0 15:10:35
Pacer 4 2482 MANTA 01:08:11 3 22.73 Gary Davison   4.0 15:13:11
Pacer DNC 550 SHADOWFAX   3 0.00 Oliver Voogd Gayle Gardner 10.0  
Pacer DNC 1610 RECKLESS   3 0.00 Steve Forster   10.0  
Pacer DNC 550G SHADOWFAX   3 0.00 Gayle Gardner   10.0  
Pacer DNC W10 ELISE   3 0.00 John Gibson Colin Bell 10.0  
Pacer DUT 1764 SERENDIPITY   3 0.00 Eddie Stojkovich      

Pacer w/o Spinnaker Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Pacer w/o Spinnaker DNC 1 J.MALONEY   3 0.00 William Oswin Edward Oswin 4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 5 DOROTHY L   3 0.00 Grace Becker-Scott   4.0  
Pacer w/o Spinnaker DNC 7 MARGARET S   3 0.00 Andrew Wright Geordan Wright 4.0  

RSAero5 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
RSAero5 1 1387 LOL 01:00:26 3 20.14 Glenn Charlesworth   1.0 15:05:26
RSAero5 DNC 1185 SELCHIDH   3 0.00 Cliff Stinson   3.0  

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Sabre 1 1987 SEASOMFIN 01:02:12 3 20.73 Andrew Keil   1.0 15:07:12
Sabre 2 970 DELUSIONSOFGRANDEUR 01:04:26 3 21.48 Olivier Davies   2.0 15:09:26
Sabre 3 1412 MAKING WAVES 01:08:54 3 22.97 Ruth Morton   3.0 15:13:54
Sabre DNC 255 LEAKY   3 0.00 Ian Collins   13.0  
Sabre DNC 850 GOBLIN   3 0.00 Judy Holmes   13.0  
Sabre DNC 1129 SEA SHARP   3 0.00 Brandon Morton   13.0  
Sabre DNC 1131 COOL CHANGE   3 0.00 Tim Hart   13.0  
Sabre DNC 1230 WAVELENGTH   3 0.00 Suzie Hunter   13.0  
Sabre DNC 1411 KITE   3 0.00 John Mccall   13.0  
Sabre DNC 1710 MY DISTRACTION   3 0.00 Anthony Marsh   13.0  
Sabre DNC 2082 REVEILLE   3 0.00 Ian Ravenscroft   13.0  
Sabre DNC 1589A ESPADA A   3 0.00 Alex Morton   13.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Class Place Sail No Boat Name Elapsd LAPS Mins/Lap Skipper CREW Score Fin Tim
Ultimate 18 DK 1 37 PEDINA DORO 01:22:48 3 27.60 Jim Rees   1.0 15:22:48